Gül Seren - Zeytinyağcılar dikkatZeytinyağcılar dikkat
google-plus05 Aralık 2014 Cuma 00:00 (105745)
Zeytinyağcılar dikkat
 İlk kez Akhisar’da tanık olmuştum.

İzmir’den getirtilen ustalar, ‘zeytinyağlı lokma’ dökmüşlerdi.

Mide testi yapılıyordu.

Zeytinyağı geçer not aldı.

Şimdi de Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin en büyük mahallesi Altınova’da, bir zeytin üreticisi, yeni ürünü sızma zeytinyağını, tarlada zeytin toplayan kadınlara tandırda gözleme yaptırarak test ettirdi.

Şimdi zeytinyağını tanıtım için yeni stratejiler belirleyenler, hemen her yerde ‘Tadım Günleri’nin yanı sıra, ‘Hasat günleri’ düzenlemesini de öneriyor.

Önemli olan halkın ilgisini çekmek.

Gıdalardaki trans yağlar azaltılacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde önceliklenen konular arasında yer alan obezitenin, kalp-damar, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon gibi birçok hastalığın gelişimine neden olduğunu söyledi.

Obezitenin, özellikle çocukları ve gençleri etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Özkan, sağlıklı beslenme bilincinin artırılması ve yeterli fiziksel aktivitenin yapılabilmesi için ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Resmi Gazete'de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlandığını anımsattı.

Program kapsamında,  Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı Yönetimi'nin oluşturulduğunu ve politikaların geliştirildiğini aktaran Özkan, sağlık kuruluşlarında obezitenin teşhisi ve tedavisine yönelik önlemler alındığını, izleme ve değerlendirmelerin yapıldığını dile getirdi.

Güncelleme yapıldı

Özkan, Türkiye Halk Salığı Kurumu tarafından tuz tüketiminin azaltılması ve diyabetin önlenmesine yönelik hazırlanan programın süresinin 2015-2020 yıllarını kapsayacak şekilde güncellendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘Yapacağımız şeyler arasında, toplumun sağlıklı beslenmesi ve hareketli bir yaşam tarzını kazanması için Milli Eğitim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Gençlik Spor bakanlıklarının yanı sıra sektörle birlikte, ürünlerin daha sağlıklı olması için çalışmalara başlayacağız. Çünkü, sağlıklı beslenmeye yönelik bilgi verdikten sonra sağlıklı besin sunmazsak, bilginin faydası olmayacaktır.’

Daha sağlıklı yaşam için

Besinlerin daha sağlıklı hale getirilebilmesi için mutlaka gıda sektörüyle çalışılacağını dile getiren Özkan, geçen ay gıda sektörü ile Milli Eğitim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan gelen yetkililerle bir araya geldiklerini bildirdi. Özkan, şöyle devam etti:

‘Burada, salçada, zeytinde tuzun azaltılmasına gidildiği gibi gıdalardaki trans yağların nasıl azaltılabileceğini görüştük. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda, toplum sağlığını korumak için gıdalarda trans yağların azaltılması için adım atmaya başladık.

Hastalığın nedeni

Avrupa'daki birçok ülkede gıdalarda trans yağ yok. Çünkü, trans yağ kalp damar hastalığına neden olan bir yağ. Azaltılması için ne yapılması gerektiğini ve sürecin nasıl planlanması gerektiğini değerlendirdik.’

Yapılan görüşmelerde gıdalarda tuzun ve şekerin de azaltılmasının ele alındığının altını çizen Özkan, ‘Ocak ayında çok büyük bir gıda sektörü ile buluşma olacak’ dedi.

Sektörün, bir anda gıdaların içinde bulunanlara ilişkin getirilecek yeni uygulamaların kendilerini sıkıntıya sokacağına ilişkin endişeleri bulunduğunu belirten Özkan, ‘Bu nedenle sektörün de yapılması planlanan uygulamalara yönelik AR-GE yapması, kendisini de ona göre hazırlaması gerekir. Örneğin, alınacak bir karar sonrasında ürettiği bisküvinin trans yağ olmadan, şeker bulunmadan nasıl yapılacağını belirlemesi gerekiyor’ dedi.

Bisiklet yolları yapılacak

Sağlıklı beslenme sürecinin bakanlıklar ve sektörle yapılacak işbirliği ile yürütüleceğine işaret eden Özkan, bununla birlikte fiziksel aktivitenin de artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını anlattı.

Özkan, fiziksel aktivitenin artırılabilmesi için vatandaşlara imkan sunulmadığı takdirde davranış değişikliğinin söz konusu olamayacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Bu konuda özellikle Çevre Bakanlığı başta olmak üzere ilgili diğer bakanlıklarla çalışmalar yapılacak. Bu süreçte belediyelerle de işbirliği içinde olunacak.

Bu kapsamda, Sayın Bakanımızın açıkladığı 'Bir metreye bir bisiklet Projesi' kapsamında alt hazırlıkları yapıldı; belediyelerin oluşturacakları yolların standartlarına karar verildi, yolun zeminin nasıl olması gerektiği belirlendi. Çünkü bisiklet yolu diye yapılacak düz bir yol yeterli değil.’

Sağlık için değil, kendileri için

Bu bilgiyi sizinle neden paylaştım.

Dikkatinizi çekmiştir,

Dökme yağları kutulara yerleştirerek satanlar da, şimdi zeytinyağına döndü.

Demek ki, yakın zamanda, sağlığımıza zararlı olduğu için diğer yağlar piyasadan çekilecek.

Hepsi pay kapmaya çalışıyor.

Bence gerçek zeytinyağcılar dikkat etmeli ve bu tuzağa düşmemeli...

Çünkü ellerinden, farkında olmadan ekmekleri ve işleri alınacak...

Piyasa sadece kendini ve rantı düşünenlerin ellerine kalacak.


Yorumlar
En Çok Okunan Haberler