Ünal Tümin - Zeytinin adı varZeytinin adı var
google-plus20 Nisan 2015 Pazartesi 00:00 (99165)
Düne kadar "Kadının adı yok!" deniliyordu...
Düne kadar "Kadının adı yok!" deniliyordu...
Bugün ise kadınlarımız Meclis yolunda...
İnanıyor ve de bekliyorum ki, yarınlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi' de hak ettiği sayı bulacak; yani fifti fifti olacak!
İngilizce "fifty fifty" den, "yarı yarıya paylaşmak" anlamına gelen ve de dilimize girmiş bu kalıbı, Türkiye'nin en büyük, dünya sıralamasında da hak ettiği yerini alan "Fuar İzmir" de açılan "Olivtech 2015 - 5. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı" nda sık sık işittim. Bilhassa İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin değerli Başkanı Aziz Kocaoğu' nun yanı sıra, Zeytin Dostu Derneği'nin eski Başkanı Mustafa Alhat, Akhisar Ticaret Borsası'nın değerli yöneticileri Alper Alhat ( Başkan), Şerif Şerifoğlu (Başkan yardımcısı), Bahattin Alkın (Meclis Başkanı) ,Gökben Dikili Altaş (Borsa Genel Sekretri), meclis üyeleri Kazım Ertürk ve Oktay Dağlı ile yaptığım sohbetlerde "Fifti, fifti" yi çok işittim. Nedeni de şu; 16-19 Nisan 2015 tarihlerinde Fuar İzmir'de ziyaretçilere açık olacak "Olivtech 2015/ 5. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarına" eş zamanlı olarak "6. Ekoloji Fuarı" da kapılarını açtı.. Aynı sektöre hizmet eden bu iki kuruluş ziyaretçilerini kardeş kardeş paylaşıyor...
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi  Başkanı Kadri Gündeş' le de bu Fuarda görüşme fırsatını buldum. O da hükümete paralel olarak Cumhuriyetimizin 100' üncü yılı hesaplar yaparak şu rakamları verdi: " 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimine ulaşmayı hedefledik!"
Bakın, "fifti fifti" taktiği ile açılan fuarda! bu sektör için ne kadar güzel görüntü ve rakamları sizlere aktarma fırsatı buldum değil mi?
Hoş! Ben zaten Akhisarlı dostlarımla devamlı görüşüyorum. Tabiri caizse "akraba" gibi gibiyiz. Bu m" Marka" şehrin, bir diğer markası olan Akhisarspor Kulübünü de unutmamak gerek... Onlar belki de ileride "45,5" luktan kurtulup başlı  başına Manisa gibi il olup karşımıza Türkiye' nin ticari lokomotifliğini de yüklenebilirler...
Bahattin Alkin' den işittim;  52 parsellik yeni bir sanayi bölgesi kurma çabaları varmış...Hatta şimdiden bu 52 parsel için 120 talep yapılmış.
Fuar'ın açılış kokteylinden sonra, Akhisarlı dostlarımla Kordon' da "Tavacı Recep Usta" da oturup Akhisar' ın tütününü tahtan indirip nasıl zeytin ve zeytinyağına soyunduğunu uzun uzun konuştuk. Asırlık ağaçlardan, asırlık ailelerin varlığından, önümüzdeki günlerde Akhisar' da düzenlenecek ödül törenlerine kadar ne varsa masaya koyduk. Örneğin Mustafa Alhat' ın ilk fuar deneme yılları ile İzmir- İstanbul da kurulan fuarların neler getirip-götürdüğünü, Bahattin Alkin'le piyasa şartları, zeytinin "var yılı, yok yılını" , Şerif Şerioğlu ile de toprağın, ağacın, suyun gübrenin önemi üzerinde durduk. İsterseniz bu teknik konulardan uzaklaşıp size Mustafa Alhat' ın bana anlattığı bir fifti fifti (Yarı yarıya) fıkrasını nakledeyim:
 
"Temel Trabzon'da iken İran'daki Dursun'dan bir telgraf alır ve acele İran'a gelmesini ister. Telgrafı alan Temel hemen yola koyulur. İran'a giderken de Van'a uğrar.Temel'in Trabzonlu olduğu ingilizce fifty fiftyden gelen, "yari yariya paylasmak" anlamina gelen, dilimize girmis, yazılışının da böyle olması gereken kalıp olduğunu öğrenen Vanlılar ona imamlık teklif ederler. Fakat Temel ben anlamam dediysede işin içine kırk dana girince teklifi kabul eder ve başlar namaz kıldırmaya. Gideyidum İran'a uğradum Van'a verdiler bağa kırk dana Allahu ekber! 
Bir iki derken müezzin bunun hoca olmadığını anlar ve gidip müftüye şikayet eder. Müftü bir cuma günü cuma namazı kılmak için Temel'in hoca olduğu camiye gelir ve arkasında saf tutar. Temel başlar niyet etmeye "gideyidum İran'a uğradum Van'a verdiler bana kırk dana müfti bey hiç sesuni çıkarma yarısı sana yarısı bana."

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler