Gül Seren - Zeytindostu Derneği'nden üzücü haber aldımZeytindostu Derneği'nden üzücü haber aldım
google-plus11 Mart 2015 Çarşamba 00:00 (70574)
Zeytindostu Derneği’nin çalışmalarını, Mustafa Alhat’tan bu yana takip ediyor, beğeniyor ve destekliyorum.
Budama mevsimi başladı

Bu yıl kara kış yaşadık.

Soğuklar sürüyor.

Ancak tabiatın kuralları sürüyor.

Artık zeytinlerin budanma mevsimi geldi.

Burhaniye’nin 38 mahallesinde bulunan ve Belediye mülkiyetine ait zeytinliklerin gerekli olan bahar bakımları yapılmaya başlandı.

Sanıyorum; bu konuda şu anda en ciddi çalışanın da Burhaniye Belediyesi olduğunu söyleyebiliriz.

Burhaniye’nin önemli bir geçim kaynağı olan zeytin ve zeytincilik için yapılması gereken işlemler Belediye zeytinliklerinde sürüyor.

Zeytin hasatından sonra ağaçların sürgün yapması, havalanması, daha kaliteli ve büyük meyve vermesi için yapılması gereken budama işleri şart.

Hızlı bir şekilde budama işlemleri süren zeytinliklerin zararlı otlardan da temizlenmesinin ardından zeytinliklerin sürülmesi ile gübreleme işlemine geçilecek.

Etkisi sürüyor

Ne yazık ki; yaşanan doğal afetlerin ve kuraklığın gıda fiyatları üzerindeki etkisi ise sürüyor. Zeytinyağı gibi ürünlere doğal etkilerin yanı sıra stokçuluk gibi mekanizmalarda devreye girince fiyatlar ikiye katlandı.

Umarım fiyatlar normale iner, bundan üretici de tüketici de kazanır.

Stokçuların haksız kazançlarının önüne geçilir.

Şubat ayında dana öncesine göre göre zeytinyağı fiyat artışı tam yüzde 64 oldu. TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl Şubat ayında ortalama 11.84 lira olan zeytinyağı fiyatı bu yılın Şubat ayında 19.49 lira olarak gerçekleşti.

Piyasada sızma zeytinyağının ilk çıkış fiyatının 15 liraya yükseleceği beklentisi hakim.

Bu beklenti piyasaya yağ gelmesini daha da zorlaştırıyor.

Sektörde belirsizlik hâkimken ithalat yapılması gündeme gelse de dövizdeki artış bu ihtimali de güçleştirmiş durumda...

Alhat’tan bu yana

Zeytindostu Derneği’nin çalışmalarını, Mustafa Alhat’tan bu yana takip ediyor, beğeniyor ve destekliyorum.

Ancak birkaç gün önce üzücü bir haber aldım.

Serdar Öçten Ünsal,  ‘Değerli Zeytindostları’ diye başlayan kısa mesajında, ‘06.03.2015 tarihinden itibaren Zeytindostu Derneği bireysel üyeliği ile Yönetim kurulu üyeliğinden istifa ediyorum’ dedi.

Aniden alınan bir karar mı, yoksa son damla mı bu kararı almasına neden oldu, bilemiyorum.

Ama tek sözcük ile yönetimlerde çatlak meydana gelmemesi en büyük dileğim.

Muğla Bodrum’da

Bu arada, Zeytindostu Derneği ile yeni bir zeytinyağı yolculuğuna daha çıkılıyor

21 Mart 2015 Cumartesi günü Zeytindostu Derneği Muğla Temsilcisi Feridun Kaygı, Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Atilla Totoş’un eğitimleriyle Muğla’da düzenlenecek olan Zeytinyağı Tadım Eğitimine tüm meraklılar davetli.

Eğitmenlerin bir de uyarısı var.

‘Tadım eğitimine gelirken kokulu diş macunu kullanmayınız!

Günlük ilk sigaranızı içmeyiniz!

Eğitimden önce güçlü baharatlar tüketmeyiniz!

Parfüm kullanmayınız!

Zira bu hususlar duyusal algıları zayıflatmaktadır.’ diyorlar.

Bu isteklerle, henüz eğitime girilmeden, nelerin duyuları etkilemiş olduğunu biz de öğrenmiş olduk.

Eğitimde öğrenecek daha çok şey var.

Bu arada katılım ücretinin kişi başı 120 TL. olduğunu belirteyim.

Tadım Eğitimi; Bodrum’da, Konacık Mah. Atatürk Bulv. Pamir İş Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Detaylı bilgi Mustafa Aksakal’dan ( 0532 463 06 69) öğrenilebilecek.

Bakırçay Ekonomi Zirvesi başladı

İzmir'in kuzeyinde ekonomiye yön verenler '1.Bakırçay Ekonomi Zirvesi'nde buluştu.

Halk arasında 'Bakırçay havzası' olarak anılan bölgede yer alan Aliağa, Foça, Menemen, Dikili, Kınık ve Bergama ilçelerinin kent ekonomisi masaya yatırıldı.

Rıdvan Karapehlivan'ın moderatörlüğünü yaptığı zirveye; Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral ve Bergama Ticaret Odası Başkan Vekili Levent Akçay konuşmacı olarak katıldı.

Ekonomik kalkınma, istihdam iş ve iş dünyasını yakından ilgilendiren kentsel sorunların ele alındığı zirvede; kanaat önderleri, iş adamları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar hazır bulundu.

Sinerjiyi harekete geçirecek

Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen Zirve'nin açılış konuşmasını Rıdvan Karapehlivan yaptı. Zirvenin gerçekleştirilmesine öncülük eden Karapehlivan, "Bakırçay Bölgesi, limanları, enerji havzaları, kömür ve altın madenleri, petro kimya, demir çelik, lojistik ve en önemlisi Çandarlı konteyner limanı ile birlikte milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeline sahip bir ekonomiyi barındırıyor. Bugün burada bölgede ki ekonomik aktörleri buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu zirvenin bölgede sinerji oluşturmak adına son derece önemli bir vizyon çalışması olacağına inanıyorum" diyerek, zirveye katılım gösterenlere ayrı ayrı teşekkür etti.

Aliağa ekonomisi büyüyor

Zirvede konuşan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa'nın Türk milli ekonomisine olan katkısına dikkat çekti. Aliağa'nın Petro kimya, demir çelik, Gemi söküm, ALOSBİ ve lojistik limanlar gibi dev yatırımlara sahip olduğunu hatırlatan Başkan Saka, bölgede yapımı devam eden Çandarlı ile Petkim liman projelerinin ve Star Rafinerisi yatırımlarının hayata geçmesiyle birlikte Aliağa'nın ekonomik potansiyelinin ikiye katlanacağının altını çizdi.

Sorunlarla boğuşan Aliağa

Aliağa'nın sanayi bölgesinde 3 bin 500 megavat enerji üretildiğini,  lojistik limanlarında yılda 42 milyon ton elleçleme yapıldığını ve yörede 40 bin kişinin istihdam edildiğine vurgu yapan Başkan Saka, Aliağa'nın Türkiye ekonomisinde ki stratejik önemine rağmen yıllardır sorunlarla boğuşan ve sorunların çözümünde yalnız bırakılan bir kent olduğunu söyledi.

Olumsuz etkiliyor

Aliağa ve dolayısıyla milli ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen sorunlara değinen Başkan Saka,   Aliağa'dan yatırımların ve buna paralel olarak nüfusun kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünü, 21 milyar dolar değerinde dış ticaret hacmi olan liman bölgesinin ulaşımda büyük sıkıntılar yaşadığını ve teşviklerin yetersiz olmasından dolayı Organize Sanayi Bölgesi'ne beklenen seviyede yatırımcının gelmediğini belirtti.

 

En önemli sorun ulaşım

Aliağa bölgesinde iş dünyasının sorunlarına çözüm önerileri getiren Başkan Saka, kentin acilen geleceğe yönelik bir master planına ihtiyaç duyduğunu ve Aliağa'da kalkınmanın sürdürülebilir olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "İlçemizde faaliyet gösteren araç sayısı 20 bin civarında. Yine ilçemizin İzmir'i Çanakkale'ye bağlayan otoyolun üzerinde olması nedeniyle Aliağa'dan günde ortalama 40 bin araç gelip geçiyor. Yakın gelecekte tamamlanacak olan dev yatırımların faaliyeti girmesiyle birlikte bu araç sayısı katlanarak çoğalacaktır. Bugün bile Aliağa'dan İzmir'e gitmek büyük sorun halindeyken önümüzde ki yıllarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutunu hayal dahi edemiyorum. Mevcut karayolumuzun ihtiyaca cevap veremediği hepinizin malumudur. Diğer taraftan yapımı devam eden çevre yolunun Koyundere mevkiine adeta demir atması bizi umutsuzluğa sevk etmektedir. Aliağa'da yatırımlar hızla devam ederken, bölgenin en önemli ihtiyacı olan ulaşımın çözümü noktasında yürütülen projelerin çok yavaş bir şekilde sürdürülmesi bizleri endişelendirmektedir. Hemen her platformda Aliağa halkı adına dile getirdiğimiz bu tespitlerin artık yetkililer tarafından dikkate alınmasını talep ediyoruz"

İşsizliğin çaresi

Konuşmasında işsizlik konusuna da değinen Başkan Saka, Türkiye'de işsizliğin stratejik hatalardan kaynaklandığını öne sürdü. Ülkede ve dolayısıyla Aliağa'da çok seviyede nitelikli eleman ihtiyacına rağmen bu ihtiyacın karşılanamadığını sözlerine ekleyen Başkan Sakan, "Gençlerimiz eğitimde yanlış tercihler yapıyor ya da yanlış tercihlere yönlendiriliyor. Aileler; 'evladım üniversite bitirsin de hangisini bitirirse bitirsin' düşüncesiyle hareket ediyor. Gençlerimiz ülkemizde hâsıl olmayan alanlarda eğitim görüyor, hal böyle olunca da sayısız üniversite mezunu gençlerimiz sokaklarda işsiz geziyor. Bizim bu noktada tavsiyemiz;  ülkemizde ciddi seviye de eksikliği yaşanan nitelikli ara eleman ihtiyacına karşılık vermek adına meslek okullarımızı daha tercih edilir konuma getirilmesidir. Hatta bu okulların ticaret ve sanayi odalarının uhdesine verilmesi daha yararlı olur" diye konuştu.

Başkan Adnan Saka'nın konuşmasının ardından Bergama ve Menemen Ticaret Odaları'nın temsilcileri de; ilçelerinde ki ekonomik dinamiklerin gelişimini, kentsel sorunlarını ve beklentilerini aktardı. Soru cevap şeklinde devam eden zirve, konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle son buldu.

Amerika'da Ücretli İzin Tartışması

Başkan Obama, Amerikan şirketlerinin ve federal hükümetin tüm çalışanlarına ücretli hastalık ve ebeveynlik izni vermesini istiyor.

Birleşmiş Milletler ’in yayınladığı bir rapora göre Amerika, yeni doğum yapan annelere ücretli izin hakkı tanımayan az sayıda ülkeden biri.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler