Gül Seren - Zeytincilerin Türk bayraklarıyla Ankara çıkarmasıZeytincilerin Türk bayraklarıyla Ankara çıkarması
google-plus15 Eylül 2015 Salı 18:35 (83182)
Zeytin diyarından 200 yiğit

İsimlerinin başında ‘Türkiye’ olan Sivil Toplum Kuruluşları, sendika ve meslek

örgütlerinden oluşan toplumun farklı kesimlerini temsil eden 14 kuruluş, herkesi 17 Eylül Perşembe günü Ankara Sıhhiye Meydanı’nda teröre karşı buluşmaya çağırdı.

Ortak çağrıyı seslendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz.’ dedi.

 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' diyen tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davetli.

‘Komşunu al da gel!’ adı verilen, teröre karşı birlik mesajı vermeyi ve büyük buluşmaya çağırmayı amaçlayanlar, ‘kötü gidişe dur!’ demek istiyor.

Bence bu çağrının ve ‘birlik yürüyüşünün’ en güzel yanı sloganı:

'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet!'

İçlerinde, hatta yönetici kadrolarında Kürtlerin de olduğu, çağrıyı yapanlar, Türkiye’de belki de ilk kez, bu sözcüğü yani ‘Kürt’ kelimesini ele almadan, öne çıkarmadan güzel bir slogan buldular:

 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet!'

Artık hiçbirimiz, ‘Türk – Kürt kardeştir!’ diyerek, yarayı deşmemeli ve bazı kişi ve kuruluşlara paye ve güç vermemeliyiz...

Terör kimden gelirse gelsin karşı olduğumuzu bildirmeliyiz...

Aslında ‘terör’ ve PKK karşısında siyasilerimizin de aynı adımı atmalılar.

Belki de ilk kez Türkiye’de böylesine bir birlik oluşturuluyor.


 Akhisar ve Manisa dünden hazır!

 

Ankara’dan gelen sese ilk yanıtlardan biri Akhisar’dan geldi...

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nın okuduğu, kamuoyuna yaptığı ortak açıklamaya ‘Biz varız!’ dedi.

Perşembe günü Ankara Sıhhiye Meydanı'nda  gerçekleştirilecek ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ yürüyüşüne Akhisar Ticaret Borsası 5 otobüs ve 200 üyesiyle destek verecek.

 

TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat,  ‘Terörün üstesinden ancak birlikte ve tek yürek olarak gelebiliriz.

Akhisar kendi içinde bu birlikteliği sağladı. Bunu Türkiye'ye göstermek istiyoruz. TOBB'un önderliğindeki bu yürüyüş de hepimizin kenetlendiğinin en somut göstergesi olacak. Hepimiz, bir ve tek amaç için orada olacağız. Beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı tek vücut olduğumuzu göstereceğiz’ dedi.

-  Zeytin Hasat Şenliklerine ara verildi

 

Bu arada bir önemli hatırlatma daha yapayım:

7 Haziran’dan bu yana, 71’i asker, 53’ü polis, 3’ü de korucu olmak üzere 127 şehit vermemiz üzerine, Akhisar'da zeytin hasat şenliği iptal edildi.

Akhisar'da 450 bin dekarlık alana ekilen 13 milyon zeytin ağacı hasadı için yapılan geleneksel şenlik bu yıl terör olayları nedeniyle iptal edildi.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, ‘Yaşadığımız tarifsiz acılar nedeniyle şenliğimizi iptal ettik’ dedi.

- Barışın ve kardeşliğin simgesi Zeytin

 

Zeytin barışın ve kardeşliğin simgesi olduğuna dikkat çeken Alhat, Akhisar Ticaret Borsası Meclis Kararıyla şenliği iptal ettiklerini belirtti.

Alhat, ‘Her yıl bu aylarda zeytin ağacının bizlere sunduğu bereketli daneleri hasat ederken yaşadığımız mutluluğa, ülkemizin dört bir köşesinden gelen misafirlerimizi de ortak etmek için düzenlediğimiz Akhisar Zeytin Hasat Şenlikleri'mizi bu yıl ne yazık ki ülkemizde ve komşularımızda yaşanan tarifsiz acılar nedeniyle iptal ettik.

Bütün şehit ailelerinin ve yakınlarının acılarını derinden hissettiğimiz, her bir şehidimizi yüreğimize gömdüğümüz şu günlerde bu duruma duyarsız kalmamız elbette düşünülemez.

Umarız huzurlu günler en kısa zamanda tekrar gelir ve barışın simgesi zeytinlerimizi yine keyif ve neşe ile birlikte hasat ederiz’ diye konuştu.

 - EBSO’da hazırlıklar tamamlandı

 

Sabah erken saatlerde ise ay yıldızlı, ‘Kardeşliğe evet!’, ‘Teröre karşı, kardeşlik için buluşuyoruz’ rozetleri hazırlayan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) da, Ankara’da ‘Teröre Hayır Kardeşliğe Evet’diyecek.

Teröre karşı birlik mesajı veren ve İzmirlileri büyük buluşmaya çağıran Yorgancılar, ‘İzmir’deki bu güçlü haykırışımızı şimdi de Ankara’da üyelerimizle, kardeş odalarımızla birlikte tekrarlamak için yola çıkıyoruz.

Gün, birlik olma günüdür.

- Kirli oyunlar bozulacak

 

Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte durmalıyız. Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermeliyiz.

Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz.

Ortak hassasiyetlerimizi paylaşan tüm vatandaşlarımızla buluşmak istiyoruz. Millet olarak kirli oyunları bozacağız’ dedi.

- Bayrağını al, gel!


Özetle, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmirli sanayicilerle birlikte Ankara’da ‘Teröre Hayır Kardeşliğe Evet’ diyecek.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, twitter hesabından ‘teröre hayır kardeşliğe evet’ hastagiyle 17 Eylül Perşembe günü Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek etkinliği ‘Bayrağını al gel’ etiketiyle paylaştı.

İş dünyasının en büyük temsilcisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önderliğinde toplumun farklı kesimlerini temsil eden sivil toplum kuruluşları, sendika ve meslek örgütlerinden oluşan 14 kuruluşun terörü lanetleme ve kardeşliğimize sahip çıkma çağrısına Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmirli sanayicilerin yanısıra çevre odalar ve medya mensuplarının yer alacağı bir organizasyonla katılacağını duyurdu.

- İzmir’den özel uçak kalkıyor!

Özel uçakla İzmir’den 17 Eylül Perşembe sabahı Ankara’ya gidecek olan EBSO heyeti, saat 16:30’da Sıhhiye Meydanı’nda başlayıp TBMM’nin ilk binası önünde sona erecek büyük buluşmada, ellerinde Türk bayraklarıyla teröre karşı İzmir’in güçlü haykırışını ortaya koyacak.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, oda olarak geçtiğimiz 11 Eylül günü terör gündemiyle olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirdiklerini ve bir deklarasyon yayınladıklarını da hatırlattı.

Yorumlar
kamil
bazı kalemler artık emeklilik yaşasa evinde...nedir bu yaranma çabası? bu yaştan sonra kime,neye yaranmak için yazıyorsunuz?
En Çok Okunan Haberler