'Yavaş' zeytinyağının 20 kriteri açıklandı
google-plus17 Aralık 2014 Çarşamba 00:00 (9137)
Seferihisar’da doğayı ve insan sağlığını aynı anda koruyan lezzetli zeytinyağı üretmenin 20 kriteri belirlendi.
'Yavaş' zeytinyağının 20 kriteri açıklandıSeferihisar’da doğayı ve insan sağlığını aynı anda koruyan lezzetli zeytinyağı üretmenin 20 kriteri belirlendi.


Seferihisar Belediyesi ve Seferihisar Doğa Okulu’nun yaklaşık iki yıl süren ortak çalışmasıyla bölgedeki kadim zeytinyağı üretim biçimi mercek altına alındı.

Çalışma sonucunda en lezzetli ve sağlıklı zeytinyağını üretmek için ağacın yetiştirilmesinden yağın şişelenmesine kadar geçen süreci kapsayan 20 farklı kriter belirlendi. Zeytinyağı üretiminde bu kriterlerin uygulanması aynı zamanda Seferihisar’ın yaşlı zeytin ağaçlarının korunmasını sağlayacak.


Yavaş zeytinyağı olarak tanımlanan bir firmanın taşbaskı zeytinyağı ise  belirlenen 20 kriteri sağlayacak şekilde üretilen ilk yerel yağ. Bu yağı diğer zeytinyağlarından ayıran en önemli özelliklerden biri zeytinlerin binlerce yıldır olduğu gibi doğal taş değirmende sıkılması ve içine metalik tatlar karışmaması.

BEŞ BAŞLIKTA TOPLANDI

Doğayı ve insan sağlığını aynı anda koruyan yavaş zeytinyağı kriterleri beş başlıkta toplandı. Bunlar sırasıyla ağaçların özelliklerini, zeytinliğin bakımını, biyolojik çeşitliliği ve nihayetinde zeytinin hasat ve sıkım biçimlerini kapsıyor. Kriterler arasında yağın deliceye (yabani zeytin) aşılanarak yetiştirilmiş bir zeytin ağacından elde edilmesi, yani ağacın dikim olmaması ve zeytinliğin çevresinde tel bulunmaması gibi konular da yer alıyor.

Seferihisar Doğa Okulu’nun geliştirdiği bu yöntem, yağı basit bir şekilde sadece asit oranına göre sınıflandırmak yerine, zeytin çekirdeğinin yere düştüğü andan yağın dolum aşamasında kadar çok daha karmaşık ama sağlıklı bir yol öneriyor. Böylelikle sadece tüketicinin sağlığı ve damak tadı değil, aynı zamanda zeytin ağaçları ve ekosistemi de korunmuş oluyor.


Konu hakkında açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Seferihisar bir zeytin ilçesi. Binlerce yıldır ilçemiz ekonomisinin önemli bir kısmını zeytinyağı oluşturuyor. Fakat iki yıl önce temellerini attığımız Seferihisar Doğa Okulu’nun araştırmaları sonucunda geleneksel zeytinliklerle ilgili yepyeni şeyler öğrendik. Ege’nin geleneksel zeytinlikleri yalnızca bir tarım alanı değil, aynı zamanda korunması gereken doğal bir ekosistem. Öyle ki, yaşı yüzlerce yılı geçen zeytin ağaçlarımız bize hem son derece özel bir zeytinyağı sunuyor, hem de birçok canlıya yaşam alanı sağlıyor. İlk örneği olan yavaş zeytinyağıyla hem Seferihisar’ın zeytin ağaçlarını en iyi şekilde koruyacağımıza, hem de Türkiye’nin farklı yerlerindeki zeytin havzalarına ilham kaynağı olacağımıza yürekten inanıyorum”. 

Yorumlar
vedat kara
hangi zeytinyağı? taşbaskı mı, fabrikasyon mu, 0.8 asit oranı mı? meyvemsi tat mı? hangi marka? fiyata mı bakalım? şaşırdım kaldım
Cenk Cemil
"Biz hangi zeytin yagimi kullanacagimizi sasirdik bana hangi zeytin yagini oneriyorsunuz lutfen yazin" Al benden de o kadar ! Üreticiler milleti kandırmaktan ne zaman vaz geçecekler ?
mujgan aydin
Biz hangi zeytin yagimi kullanacagimizi sasirdik bana hangi zeytin yagini oneriyorsunuz lutfen yazin
En Çok Okunan Haberler