ZEYTİNDOSTLARININ TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN BEKLENTİLERİ YÜKSEK
google-plus22 Temmuz 2017 Cumartesi 08:54 (4248)
Zeytin ve zeytinyağı sektörü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı hem tebrik etti, hem sektörün taleplerini iletti.
Zeytindostu Derneği, kabine değişikliği ile 65. Hükümet’te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba’ya başarılar diledi. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün beklentilerinin sıralandığı mesajda, sofralık zeytine prim talep edilirken, zeytinyağına verilen desteğin artırılması, tağşişe karşı yaptırımların ağırlaştırılması, kamu spotu gibi taleplere yer verildi. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün, 65. Hükümeti oluşturan Bakanlar Kurulu’nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na getirilen Ahmet Eşref Fakıbaba’dan beklentileri hayli fazla… Zeytin ve zeytinyağında önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan Zeytindostu Derneği, tarım sektörünün emanet edildiği Fakıbaba’yı hem tebrik ederek başarılar diledi; hem de sektörün taleplerini paylaştı.


Sektörün talepleri

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün çözüm beklediği pek çok konu olduğunu vurgulayan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin, yeni dönemde sektörün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan taleplerini şöyle sıraladı;


Zeytindostları olarak sayın bakanımızdan beklentilerimiz gerçekten yüksek. Zeytinyağının yanı sıra sofralık zeytine de prim verilmesini yıllardır yüksek sesle talep ediyoruz. Sadece sofralık zeytine prim değil, zeytinyağına verilen desteğin artırılması, bakanlık olarak rekolte tahmini çalışmalarını devletimizin üstlenmesi, son 10 yılda 7 defa gündeme gelen Zeytincilik Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıların bir daha gündeme getirilmemesi hususunda sektöre güven verilmesini istiyoruz. Yine sektörümüzün tüm paydaşlarını kapsayan bir çalıştay düzenlenmesinin, bakanlık düzeyinde ciddi bir çalışmanın başlatılmasının getirileri olacağına inanıyoruz. Öte yandan sektörümüzün kanayan yarası tağşişle mücadelede yasal yaptırımların artırılması ve yıllardır mesafe alınamayan zeytinyağı kamu spotunun hazırlanıp, televizyonlarda yayınlanması sektörümüzün beklentileri arasında… Zeytindostu Derneği olarak, sayın Bakanımıza sektörümüzün çözüm beklediği sıkıntıların aşılması adına her türlü desteği vermeye hazırız.


Doktor Bakan’dan ‘zeytinyağına vurgu’ ricası

Aynı zamanda tıp doktoru olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın, zeytinyağının sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı olduğunu vurgulamasının zeytin ve zeytinyağı tüketiminin artırılmasına katkı sağlayacağını savunan Murat Çetin, “Bakanımızın zeytinyağı tüketimini artırıcı söylemlerde bulunmasının, sağlıklı beslenme vurgusu yapmasının tüketiciler üzerinde yönlendirici olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


Zeytincilik sektörüne yabancı değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın zeytin ve zeytinyağı sektörüne yabancı olmadığını, sektörü bilen bir siyasetçi olduğunu kaydeden Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin, Fakıbaba’nın bakanlığı döneminde sektörel sıkıntıların aşılacağına inandıklarını kaydetti. Çetin, Zeytindostu Derneği olarak, Fakıbaba’nın Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde işbirliği halinde olduklarına atıfta bulunarak, “Sayın bakanımızla belediye başkanlığı döneminde sektörümüz adına çalışmalarımız oldu. İmzaladığımız protokol ile zeytincilik sektörünün gelişimine katkı sağladık. Şimdi bakanlığı döneminde zeytin ve zeytinyağı sektörü olarak kendisinden beklentilerimiz yüksek” diye konuştu.


Ortada: Ahmet Eşref Fakıbaba; En sağda; Zeytindostu Derneği eski Başkanı Abidin Tatlı 2015 senesine protokole imza atarken...


Fakıbaba’nın Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2015 yılında, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Zeytindostu Derneği ve Harran Üniversitesi işbirliğinde “Kutsal Zeytin Ağaçları Anavatanına Geri Dönüyor” adlı bir proje yürütülmüştü.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler