Zeytin ve zeytinyağı ihracatında Eylül bereketi
google-plus03 Ekim 2018 Çarşamba 11:03 (2212)
Ege İhracatçılar Birliği kayıtlarına göre zeytin ve zeytinyağı ihracatı da geçtiğimiz ay yüzde 37 artış kaydetti.
Zeytin ve zeytinyağı ihracatında Eylül bereketi

Ege İhracatçı Birlikleri’nin ihracatında Eylül bereketi yaşandı. Eylül ayında 1 milyar 168 milyon 915 bin dolarlık ihracata imza atan Egeli ihracatçılar, 2017 yılı Eylül ayına göre ihracatlarını yüzde 20 arttırdı. EİB’nin 2017 yılı Eylül ayı ihracatı 974 milyon dolar olmuştu.

EİB’nin Eylül ayı ihracat rakamı aynı zamanda, EİB’nin 79 yıllık tarihinde Eylül ayları dikkate alındığında 79 yıllık ihracat rekoru olarak kayıtlara geçti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Eylül ayında ihracatını yüzde 37’lik artışla 17 milyon 268 bin dolara çıkardı.

Üretime dayalı büyüme vurgusu

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın durulmaya başladığını bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin attığı adımları desteklediklerini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “İçinden geçtiğimiz süreç Türkiye'nin üretime ve ihracata ağırlık vermesi gereğini ortaya koydu. Yeni Ekonomik Programın bu gerçeği gözeterek uygulanmasını bekliyoruz. Tüketim ile büyüyen bir ekonomi yerine üretim ve ihracatla büyüyen bir ekonomiye dönüşmemiz gerekiyor” uyarısında bulundu. 

 

 

Yorumlar
"SIRKETLERDEN" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler