UZZK GENEL KURULUNA İLİŞKİN USULSÜZLÜK İDDİASI
google-plus08 Temmuz 2017 Cumartesi 01:25 (4126)
İddia sahipleri “Genel Kurul yenilensin” derken, UZZK ise iddialar için, “Dikkate alınır, gereği yapılır” diye yanıt verdi.
UZZK GENEL KURULUNA İLİŞKİN USULSÜZLÜK İDDİASI

Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün çatı kuruluşu olarak nitelenen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) 06 Temmuz’da seçimli Genel Kurulunu tek listeyle gerçekleştirdi. Genel Kurul sessiz oldu ama ardından gelen iddialar gürültü çıkaracak türden. İddia sahipleri “Genel Kurul yenilensin” derken, UZZK ise iddialar için, “Dikkate alınır, gereği yapılır” diye yanıt verdi.


UZZK Genel Kurulu’na yönelik usulsüzlük iddiaları ortaya atıldı. Yönetim Kurulu’nda Karacabey Ziraat Odası’nı temsilen yer aldığı belirtilen Hüsmen Solmaz’ı bizzat Karacabey Ziraat Odası resmi yazı yazarak yalanladı. Zeytin Ağacı’nın ulaştığı belgelerde Solmaz’ın, temsil ettiği belirtilen Ziraat Odasında herhangi bir görevi olmadığı ifadelerine yer veriliyor.


İddalara ilişkin Zeytin Ağacı’na konuşan sofralık zeytin devi Marmarabirlik’in Başkanı Hidamet Asa da yapılanın usulsüz olduğuna işaret ederek, “Genel kurul yenilenmeli” görüşünü savundu.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nden ise iddialar için “Hüsmen Beyin önceden yetkisi vardı. Ancak yetki geri çekildiyse yönetmeliklere göre gereği yapılır. Polemikten uzağız” açıklaması geldi. Konsey’in açıklamasında henüz görevlendirme yapılmadığı da belirtildi.


Özel Haber /ZEYTİN AĞACI

UZZK’nın Genel Kurulu’nun ardından oluşan yönetim kurullarına yönelik iddialar ortaya atıldı. Genel Kurul oturumunun sonunda yönetim kurulu üyeliğine Karacabey Ziraat Odası’nı temsilen seçilen Hüsmen Solmaz’ın gerçekte oda tarafından yetkilendirilmediği ve vekalet verilmediği halde Karacabey Ziraat Odası temsilcisi olarak UZZK Yönetim Kurulu’nda yer aldığı belirtildi.


Genel Kurul tarihinden bir gün sonra yeni yönetim ve denetim kurullarından haberdar olan Karacabey Ziraat Odası resmi bir yazıyla söz konusu ismin kurumlarında bir görevi bulunmadığını ve kendisine temsil ve imza yetkisi verilmediğini UZZK’ya iletti.

KARACABEY ZİRAAT ODASI: SOLMAZ YETKİLİ DEĞİL


Karacabey Ziraat Odası’nın, UZZK’ya ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdiği iki resmi yazı bulunuyor. İlk yazıda Hüsmen Solmaz’ın temsil yetkisi bulunmadığı belirtilirken, ikinci yazıda ise yönetime seçilen Karacabey Ziraat Odası’nı temsilen oda tarafından yetkilendirilen Erhan Erdem’in kurula davet edilmesi talep ediliyor.


MARMARABİRLİK BAŞKANI: YETKİSİZ İSİMLERİN KATILMASI KABUL EDİLEMEZ

İddialara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa da UZZK toplantılarına yetkilendirilmemiş kişilerin katılması ve yönetim ile denetim kurullarında görev almasının kabul edilemez olduğunu savundu. Asa, UZZK Genel Kurulu’nun yönetmeliklere uygun olacak şekilde yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Asa şunları kaydetti;

UZZK Yönetimi resmen bir skandala imza attı. Demek ki bu güne dek yetkilendirme belgesi almadan yönetim kurulu üyeliği yapıyorlarmış. Ayrıca yetki belgesi alabilmesi için o kurumun herhangi bir organında seçilmiş olması ve imza yetkili olması gerekiyor. Bu karar da o kurumun yönetimince belirlenmektedir. UZZK sektörün çatı kuruluşu olmaktan çıkmıştır, belirli bir grubun temsilcisidir”


UZZK: GEREĞİ YAPILIR

UZZK Genel Kurulu sonrası yetkisiz isimlerin yönetim kurulunda görev aldığına yönelik iddiaları sorduğumuz UZZK’dan ”Gereği yapılır” açıklaması geldi.

Konsey’den Zeytin Ağacı’na yapılan açıklamada Genel Kurul’un ardından henüz görev dağılımının ve yetkilendirmenin yapılmadığı belirtilerek, “Hüsmen Solmaz’ın yetkisi çekiliyorsa yönetmelik hükümlerine göre gereği yapılacaktır” denildi. Konsey’den ayrıca , “Polemik yaratacak söylemlerde uzağız. Görevlendirmeler henüz yapılmadı. Herşey netleşecek” mesajı geldi.


UZZK YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Ümmühan Tibet- Kalite Sistem Labaratuvarları A.Ş.

Mustafa Tan- Edremit Ziraat Odası Başkanlığı

Emre Uygun –Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği

Nejat Özduran- Ege Bölgesi Sanayi Odası

Hüsmen Solmaz – Karacabey Ziraat Odası

Mehmet Cavlı – Ana Gıda

Ercan Türktemel- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ercan Çerçioğlu- Aydın Sanayi Odası

Selim Kantarcı- Ayvalık Ticaret Odası

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler