UZZK Başkanı zeytinyağına yeni başlayanlara rivierayı önerdi
google-plus10 Ocak 2020 Cuma 17:10 (30976)
“Riviera zeytinyağı sağlıklı mı değil mi” tartışması
UZZK Başkanı zeytinyağına yeni başlayanlara rivierayı önerdi

Zeytinyağının en sağlıklı yağ olduğu konusunda genel bir kabul her ne kadar oluşmuşsa da üretim şekillerine göre zeytinyağı türlerinin tamamı için bu konu tartışmalı hale geldi. Özellikle son günlerde kalitelerine göre natürel (sızma ve birinci) dışında kalan riviera zeytinyağının değerleri açısından sağlıksız olduğuna ilişkin görüşler kamuoyunda dile getirildi.

 

Riviera zeytinyağı konusundaki tartışmaya katılan yanıt veren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, riviera zeytinyağının, bitkisel yağlardan besin değeri olarak oldukça yüksek bir içeriğe sahip yağ olduğunu öne sürdü. Tibet’in zeytinyağı tüketmeye yeni başlayanlara ise besin değeri yüksek, üretimi itibariyle meyve suyu olarak nitelenebilecek sızma zeytinyağı yerine rivierayı önermesi de dikkat çekti.Açıklamasında “Kadim zeytin ağacı zararlı gıda üretmez” gibi bir ifadeye de yer veren Tibet, zeytinyağı tüketimine yeni başlayanlara riviera zeytinyağını önerdi.  


Tibet şunları kaydetti;

“Sektör olarak zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini tavsiye etmeliyiz. Zeytinyağı kalitelerine göre, natürel sızma. Natürel birinci ve riviera sınıflarında tüketicimizin kullanımlarına sunulmaktadır. Naturel zeytinyağları, zeytin meyvesinden elde edildikten sonra hiçbir işlem görmeden direkt olarak ambalajlanır ve piyasaya sunulur. Bir meyve suyu gibi değerlendirebileceğimiz bu yağlar bu nedenle çok kıymetlidir. Riviera zeytinyağı ise sadece fiziksel usullerle rafine edildikten sonra içine natürel zeytinyağı ilave edilir ve piyasaya arz edilir. Riviera zeytinyağının bu özelliği de hiçbir rafine bitkisel yağda yoktur. Yani riviera zeytinyağı natürel sızma zeytinyağının rakibi değil, diğer bitkisel yağlardan çok farklı bir alternatifidir. Nitekim, zeytinyağı tüketimine yeni başlayan insanların çok hafif kokusu ve tadı nedeniyle riviera zeytinyağına kullanmaları daha uygun olabilir. Sonrasında natürel sızma zeytinyağı kullanmaya başladıklarında zeytinyağının kokusu ve tadına daha çabuk uyum sağlayabilirler.”  

 

“İSPANYA’NIN TÜKETİMİNİN YARIDAN FAZLASI RİVİERA”

Dünya genelindeki 7 milyarı aşan insan nüfusunun yıllık 200 milyon ton üzerinde yağ ihtiyacı duyduğunun altını çizen Tibet, devamla şunları söyledi;

“Dünya’da yıllık üretilen 3 milyon ton zeytinyağı, toplam ihtiyacın yüzde 1.5-2’sine cevap verebilir konumda iken, son derece sağlıklı olan riviera zeytinyağı ile ilgili hiçbir bilimsel veriye dayanmayan açıklamalara tüketicilerimizin itibar etmemelerini ve gönül rahatlığıyla tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Dünya zeytinyağı üretiminin yarıdan fazlasını üreten İspanya’nın tüketiminin yüzde 60’ı riviera zeytinyağı ile karşılanmaktadır.”

 

BAZI BUTİK ÜRETİCİLERİ UYARDI

Butik natürel sızma zeytinyağı üretimi yapan bazı üreticilerin natürel sızma zeytinyağının kalitesini ortaya koyma çabalarını takdir ettiklerini dile getiren UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, natürel sızma zeytinyağını tanıtırken, tüketicilerde riviera zeytinyağı ile ilgili kuşku doğuracak söylemlerden de kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Rafine zeytinyağının içine yaklaşık yüzde 10 natürel sızma veya natürel birinci zeytinyağı ilave edilerek riviera zeytinyağı elde edildiğini anlatan Tibet; “Yapılan bilimsel çalışmalarda, zeytinyağının rafinasyonu sırasında yağ asitleri kompozisyonu ve sterol kompozisyonun bileşiminde herhangi bir değişiklik oluşmadığı kanıtlanmıştır. Yani rafine ve riviera zeytinyağının 100 gr’ındaki tekli doymamış yağ asidi, çoklu doymamış yağ asidi ve doymuş yağ asidi oranlarında bir farklılık oluşmamaktadır. Trans yağ asitleri yoktur. Riviera zeytinyağının içeriğinde yaklaşık yüzde 10 naturel zeytinyağı bulunduğu için  rafinasyon işlemi sırasında eksilen sağlığa faydalı E vitamini (a- tokoferol), skualen ve diğer minör bileşenlerin bir kısmı yeniden ilave edilmiş olur. Bu nedenlerle hiçbir rafine bitkisel yağ ile kıyaslanamayacak özelliklere sahiptir. Üretimini her yıl arttıran zeytincilik sektörü olarak amacımız; zeytin ağacının ana yurdunda 80 milyon vatandaşımızın zeytinyağı tüketicisi olmasını sağlamaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.


RİVİERA ZEYTİNYAĞI NEDİR?

Yüksek asitli doğrudan tüketilemeyen zeytinyağlarının, rafinasyon aşamalarına tabi tutularak yenilebilir hale getirilmesine rafine zeytinyağı denir. Bu yağların (Rafine zeytinyağı) natürel zeytinyağı ile karıştırılmasıyla oluşturulan, özellikleri ise natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağı arasında değişen yağ ise riviera olarak kategori altına alınıyor. Bu yağ doğrudan soğuk - sıcak yemeklerde ve kızartmalarda kullanılıyor.

_

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler