Tariş eski Başkanından rekolte tahmini
google-plus15 Ekim 2017 Pazar 22:43 (7119)
Resmi rekolte henüz açıklanmadı ama eski Tariş Başkanından ilk tahmin geldi. Çetin'e göre Türkiye rekoru kırılacak.
Tariş eski Başkanından rekolte tahminiGeçtiğimiz aylarda 33 yıl sürdürdüğü Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanlığı görevini bırakan Cahit Çetin, Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı sıfatıyla rekolte tahminini açıkladı. Çetin’e göre bu yıl ülke tarihinde görülen en büyük rekolte kaydedildi. Çetin iddiasına göre ülke olarak bu rekolteyle zeytinyağı üretiminde İspanya’nın ardından Dünya ikincisi olacağımızı da öne sürdü.

Çetin’in zeytinyağı rekolte tahmini 300 bin ton…

 

Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Cahit Çetin, ülkede rekor rekolte kaydedildiğini belirterek, "Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız" diye konuştu.

Çetin, bu yıl kaydedilen rekoltenin Türkiye rekoru olduğunu şu sözlerle öne sürdü:

" Türkiye bu güne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız. Bölge bölge rakamlarını tespit heyeti açıklayacaktır. Türkiye bu sene 300 bin ton rekolte ile karşı karşıyadır. Bu durum, önümüzdeki senelerde yaşanacak olan katlanarak büyümenin bir habercisidir."

UZZK AÇIKLAYACAK

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi her yıl resmi rekolte tespit heyeti koordine ederek çalışmalarının sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Konseyin yapacağı resmi rekolte açıklamasının Çetin’in tahminiyle örtüşüp örtüşmeyeceğini bu açıklamalardan sonra göreceğiz.

GEÇEN SENE REKOLTE NEYDİ?

2016-17 sezonu içinse (Geçen sezon) zeytinyağında 177 bin, sofralık zeytinde ise 432 bin ton rekolte tahmin edilmişti. Rakamları yine UZZK açıklamıştı.

Yorumlar
"SIRKETLERDEN" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler