MARMARABİRLİK DE TOPA GİRDİ: BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYIZ
google-plus10 Temmuz 2017 Pazartesi 15:23 (5322)
TARIM BAKANLIĞI'NA BAĞLI UZZK'DA NELER OLUYOR? DÜNYA SOFRALIK ZEYTİN DEVİ MARMARABİRLİK DE TOPA GİRDİ. “ SAHTECİLİK VAR. BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
MARMARABİRLİK DE TOPA GİRDİ: BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYIZSICAK GELİŞME

TARIM BAKANLIĞI’NA BAĞLI UZZK’NIN GENEL KURULU’NA İLİŞKİN İDDİALAR DERİNLEŞİYOR


Zeytin Ağacı Yayın Danışmanı Hüsamettin Berber’in özel haberiyle gündeme getirdiği iddialar Dünyanın en büyük zeytin birliklerinden Marmarabirlik’in de dahil olmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Geçtiğimiz günlerde (6 Temmuz) gerçekleştirilen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Genel Kurulu’nun ardından oluşan yönetim kurulunda Hüsmen Solmaz ismi etrafında örgülenen yetkisiz isimlerin yer aldığı iddiası sektör gündemini sarsmıştı.

Türk zeytincilik sektörünün çatı kuruluşu olarak nitelenen dahası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde 2006 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren UZZK’nın son genel kurulunun ardından yönetim kuruluna seçilen Karacabey Ziraat Odası’nın temsilcisi sıfatıyla kurulda yer alan Hüsmen Solmaz’ı, odada kimsenin tanımadığı iddia edildi. Dahası Ziraat Odası “bu kişinin hiçbir organımızda yetkisi ve görevi yoktur” diye konseye resmi yazı yazdı. Bu yazıları Zeytin Ağacı cumartesi günü yayınlamıştı.


ÖZEL HABER


İddialara sorduğumuz UZZK ise “Hüsmen Solmaz’ın yetkisi vardı. Ancak bu yetki çekildiyse gereği yapılır” diye yanıt vermişti.”


SOFRALIK ZEYTİNİN AĞIR ABİSİ TOPAGİRDİ:

"USÜLSÜZLÜK BUNUNLA SINIRLI DEĞİL"

UZZK’nın bu yanıtının ardından sofralık zeytin devi Marmarabirlik de topa girdi. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, UZZK’ya  çok sert yanıt verdi. Sözkonusu ismin (Hüsmen Solmaz) önceden de yetkisi bulunmadığını savunan Marmarabirlik Başkanı, “UZZK algı operasyonu yapıyor. Olmayan bir belge nasıl geri çekilsin. UZZK seçimlerinde sahte belge ile seçime girilmiştir. Bunun adı sahtekarlıktır. ‘UZZK polemiğe girmeyeceğiz’ diyerek konuyu çarpıtmaktadır. Ellerinde belge olup olmadığını açıklamak zorundadırlar. Bu kadar net. Bunları bilmek hem üyelerin hem kamuoyunun hakkıdır” sözleriyle çok iddiaların volümünü üst perdeye taşıdı.


YÜKSEK TAZMİNATLAR GÜNDEME GELEBİLİR

Ortada çok ciddi bir usülsüzlüğün olduğunu kaydeden Marmarabirlik BaşkanıBu işin peşini bırakmayacağız” dedi. UZZK Genel Kurulunun yenilenmesi gerektiğini kaydeden Asa, Solmaz’ın kurul dışında bırakılmasının yeterli olmadığını da kaydetti.

Eğer talepler karşılanmazsa bakanlık bünyesindeki UZZK ile olan sıkıntının yargıya taşınacağının sinyalini de Zeytin Ağacı Yayın Danışmanı Hüsamettin Berber’e veren Asa, önceki genel kurullarda da aynı usulsüzlüğün gerçekleşmiş olması halinde durumun daha da vahim hale geleceğine işaret etti

Eğer mevcut kanallar içinde sıkıntının aşılamaması halinde Konsey yönetimi nezdinde yüksek tazminatların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Önce Karacabey Ziraat Odası ardından da Marmarabirlik Başkanı’nın üst perdeden sektör gündemine taşıdığı iddiaların ardından Ümmühan Tibet başkanlığındaki Konsey yönetiminin atacağı adımlar bekleniyor.

HABERİN GEÇMİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Ismail orhan
Cekin pis ellerinizi marmarabirlik kooperatifimin üzerinden size yem etmeyeceğiz
En Çok Okunan Haberler