Hüsamettin Berber - Sektörün kötü çocukları dürüst firmalara da darbe vurduSektörün kötü çocukları dürüst firmalara da darbe vurdu
google-plus10 Ocak 2015 Cumartesi 00:00 (107639)
Sadece kendilerine değil, sektöre de zarar verdiler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hile ve tağşiş yaptıklarını saptadığı ve aralarında tanınmış zeytinyağı firmalarının da bulunduğu firmalar,  sektöre olan güveni sarstılar.

Hemen her fırsatta tüketicilere “Markalı ürünleri tercih edin” tavsiyesini veren sektör temsilcilerinin önerilerine kulak veren tüketicilerin, güven duyup, çarşaf çarşaf reklamlarını izledikleri firmaların ürünlerinde sahtekarlığın belgelenmesi, sektör temsilcilerine olan güveni erozyona uğratıyor.

Köylerden, açıktan, yol kenarlarından ya da pazarlardan dökme olarak satın almak yerine, hikayesini etiketinde okuduğunuz markalı ürünlerin tercih edilmesi yönünde her fırsatta tavsiyelerde bulunan kanaat önderleri,  markalı ve tanınmış firmaların hileye başvurduğunun ayyuka çıkması üzerine inandırıcılıklarını yitirmeye başlıyorlar.

Sahtekarlığa başvuran firmaların afişe olması, sektörde benzer suçlamaları ima ederek yapılan, adres göstermeyen, “anlayan anladı” şeklinde dile getirilen açıklamalar; tüketicilerin birkaç dev firmanın domine ettiği pazarda yer alan markalı ürünlere olan güvenini zedelemiş durumda...

Sektöre yeni ısınmaya başlayan irili, ufaklı firmaların ise adeta önü kesiliyor. Dürüst ve kaliteli üretim yapsalar da markalı zeytinyağı üreticileri, sektörün kötü çoçuklarının kurbanı oluyorlar.

Türk tüketicisinin kafasındaki “Açıktan, kaynağından alınan ürün en garantidir” imajını, “Hikayesi bilinen, etiketli, künyeli piyasaya sürülen markalı ürünleri satın alın” algısıyla değiştirmeye çalışan kanaat önderlerinin işinin artık daha zor hale geldiği açık.

TABLO KARAMSAR

Tarım Bakanlığı’nın sahtekarlık yaptığını belgelediği firmaları gözümüzü kırpmadan yayınladık. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda da bir parti üründe zeytinyağı sahtekarlığı saptanmıştı. O zaman da yayınlamıştık bugün de teknik imkanlarımızla vurgulayarak yayınlamaktan çekinmedik.

Denetimlerin caydırıcılığına inanıyoruz. Ancak sektörde yapılan kafa karıştıran açıklamalara, kaçak yağ haberlerine, hatta hatta sektörde sözü geçen (Yakında açıklayacağız) bazı üst kurumların sektörde kalitesiz üretimi kılıfına uydurma yönündeki girişimi olduğu yönündeki iddialar, Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünü yakın gelecekte bulanık sulardan çıkmayacağını gösteriyor.

İKİ SONUCA GEBE

Artan sahtekarlık ve tağşiş haberleri iki sonuç doğuracak. Ya tüketici denetim altındaki zeytinyağı sektörüne güvenini yitirip, denetimsiz ve kontrolsüz bir piyasanın içine itilecek... Ya da hiç zeytinyağı tüketmemiş olsa bile ismini ezbere sayabileceği birkaç firmaya sıkı sıkı sarılacak... Açıklanan tağşişçilerden birinin ünlü bir marka olduğunu da burada hatırlamakta fayda var...

Özetle, zeytinyağı sektörünün kural tanımazları sektörün altını oymayı sürdürüyor. Basiretsiz ve etkisiz yöneticiler sahtekarlığın karşısında dik duramıyor... Sektör temsilcilerinin sözleri itibarsızlaşıyor. Fiyat kavgasıyla, skandal iddialar iç içe geçiyor. Böyle giderse yakın gelecekte sektörde bir temiz eller operasyonunu tartışıyor olacağız...   

ZEYTİNYAĞI SAHTEKARLARI AÇIKLANDI..TIKLAYINIZ

 

Yorumlar
Bilgehan
yayınladınız için tebrikler
Serkan Kerinç
YAĞIMI HER SENE AKÇAY DAN ALIYORUM, AÇIKTAN ÇOK MEMNUNUM. HİLEKARLARA GÜÇLÜ YAPTIRIM UYGULANMASI GEREKLİ
hüsniye sevgi erbağ
ben sahtekarlığa hiç şaşırmadımdoğal ne kalan birşey var mı sizce
En Çok Okunan Haberler