ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATINI İKİYE KATLADI
google-plus01 Ağustos 2017 Salı 12:28 (2496)
Zeytin ve zeytinyağı sektörü ihracatını en fazla artıran sektörler arasında yer aldı.
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATINI İKİYE KATLADI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Temmuz 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. Zeytin ve zeytinyağı sektörü ihracatını en fazla artıran sektörler arasında yer aldı.


TİM, Temmuz 2017 ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla Avrupa’nın en büyük üretim komplekslerinden olan ve TİM 1000’de 6. sırada yer alan Manisa’daki Vestel City’de açıkladı.

TİM verilerine göre temmuz ayında en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış yüzde 95,7 ile Rusya’ya kaydedilirken, tek düşüş yaşanan ülke Mısır oldu. En fazla ihracatı sırasıyla otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler sektörleri yaparken, en fazla artış kaydeden sektörler gemi ve yat, mücevher, zeytin ve zeytinyağı oldu.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İKİYE KATLADI

Geçen yılın aynı dönemine göre (TEMMUZ) ihracatını iki kattan fazla artıran zeytin ve zeytinyağı sektörü, Temmuz ayında yüzde 129’luk artışla 18 milyon dolarlık ihracat kaydetti. Bu yılın ilk altı ayında ise geçen yılın ilk altı ayına göre ihracatta yüzde yüzde 86’lık artış sağlayan sektör ihracatı 182 milyon dolar ihracat geliri sağladı. Zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları son 12 aylık dönemde ise 275 milyon dolar tutarında ihracat kaydettiler. Bu rakam bir önceki 12 aylık döneme göre yüzde 65’lik bir artışı ifade ediyor.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler