UZZK: TASARI HAZIRLANIRKEN BİZE SORULMADI
google-plus02 Haziran 2017 Cuma 13:21 (1660)
UZZK’nın açıklamasında dikkat çeken iki nokta yer aldı.
UZZK: TASARI HAZIRLANIRKEN BİZE SORULMADI

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nden (UZZK) “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarı’sına ilişkin açıklama yapıldı.


UZZK’nın açıklamasında dikkat çeken iki nokta yer aldı.

Bunlardan ilki, zeytinlikleri madencilik ve sanayi faaliyetlerine açan tasarının hazırlık aşamasında UZZK’ya görüş sorulmadığının ifade edilmesi oldu. Bilindiği gibi UZZK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yer alan bir sektörel kuruluş.

Açıklamada vurgu yapılan diğer nokta ise sözkonusu tasarıya verilen tepkilerin milli bir konuda gösterilen hassasiyetler olduğuydu. Konsey buradan hareketle zeytinliklere ilişkin yeni düzenlemelere gösterilen tepkilerin hiçbir siyasi partiye maledilmemesi gerektiğine işaret etti.

Bilindiği gibi dün de başka bir sektörel kurum olan Zeytindostu Derneği’nden de "konu siyaset üstü" vurgusu yapılmıştı.

Meclis Genel Kurulu’na gönderilen tasarının özellikle de 20. Madde’de yer alan değişikliklerin geri çekilmesinin istendiği açıklamada şöyle denildi;

“3573 sayılı Zeytinciliğin ıslahı ve Yabanilerin Aşılattırılması hakkında Kanunun bazı maddelerinin  değiştirilmesini içeren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarı’sı ile Zeytinlik sahalar üzerinde geri dönülemez hasarların oluşması söz konusu.

Bu yasa taslağı için UZZK olarak bize hiç görüş sorulmadı. Dolaylı yollarla bilgimiz oldu. Buna rağmen görüşlerimizi ilettik. Ama hiç dikkate alınmadığını gördük. Çarşamba sabahı 2 saat Sayın Bakanımız Faruk Özlü Bey bizi makamında misafir etti.Bu toplantı sırasında hangi maddeyi neden itiraz ettiğimizi da anlattık.  Bu kanun tasarısı hakkında sektörel mutabakatımızın olmadığını, bizim yasa ile ilgili maddelerin tasarıdan çekilmesini talep ettik. Ama hassasiyetlerimiz dikkate alınmadı. Çünkü zeytinliklerimizle ilgili tehlike halen yasa tasarısında duruyor. Çıkarılamadı.

Sayın Basın Mensupları,

Yasa bu değişikliklerle yürürlüğe girmemeli. Geri dönüşü mümkün olmayan hatalara çok açık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Hep birlikte koyduğumuz dünya ikinciliği hedefine ulaşmamıza bizden başka kimse engel olamaz. TBMM Genel Kurulunda Zeytincilikle ilgili tüm maddeler ama özellikle 20.maddenin çıkarılması lazım. Bu konu milli bir konu. Hiçbir siyasi partinin kalıbına giremiyecek kadar büyük ve önemli bir konu. Sektörümüze verdiğiniz destekler için sonsuz teşekkürler.”

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler