'Torba yasa çorba yasa oldu'
google-plus04 Haziran 2017 Pazar 18:02 (2225)
Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sanayi Komisyonu'nda kabul edilen Üretim Reform Paketi’nin amacından saptığına, adeta çorba yasa haline geldiğine işaret etti.
'Torba yasa çorba yasa oldu'CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sanayi Komisyonu'nda kabul edilen Üretim Reform Paketi’nin amacından saptığına, adeta çorba yasa haline geldiğine işaret etti. 

 

ZEYTİNLİĞİN, TRT BANDROLÜNÜN ÜRETİM REFORMUYLA NE İLGİSİ VAR?

Arslan, “Zeytinlik, kıyı ve meraları talana açacak, zeytinin ölüm fermanı olacak maddeler ve geceyarısı maddeleri derhal tasarıdan çekilmelidir. Biz üretim reformuna evet, yeni talanlara, yeni korsan maddelere, halkın zararına yol açacağı için her karşı çıkacağız. TRT bandrolünün, zeytinliğe maden ve fabrika kurmanın, özelleştirme hesaplarının Üretim Reformuyla ne ilgisi var! Sanayicimiz ve esnafımız bu tasarının sulandırılmasından şikayetçidir. Üretimin gerçek sorunlarına odaklanmalıyız, korsan önergelerle, torbadan çuvala dönen tasarılarla Meclis çalıştırılamaz” dedi.


Milletvekili Kazım Arslan’ın açıklamasının devamı şöyle: 

“Sanayicinin, esnafın, üreten kesimlerin lehine önergelerini komisyonda savunan CHP’li üyeleri, birçok maddede sanayicinin taleplerini hükümete kabul ettirmiştir. CHP’li üyeler, hükümetin zeytinlik saha tanımını değiştirecek 2 ve 3. maddelerdeki önergelerini de geri çektirdi, ülke genelindeki kıyılarda sanayi bölgesi ve hastane kuracak düzenlemeye itirazları sonucu kıyı düzenlemesi AKP önergesiyle sonradan Trabzon iliyle sınırlandırıldı. Meralarla ilgili düzenlemede, şehir içindeki münferit sanayi işletmelerinin meralara taşınması kararından vazgeçildi ancak meraların yapılaşmaya açılması kararından tam vazgeçilmedi. CHP, zeytinliklere istisna hükümlerle maden ve fabrika kurulmasına yol açacak 4. Maddenin de tasarıdan çıkarılmasında ısrarcıdır. “

 

ÜRETİM REFORM PAKETİ GEREKSİZ YERE SAPTIRILMIŞTIR

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, bugün de tasarıyla ilgisiz olan zeytinlik, mera ve kıyı düzenlemelerinin koşulsuz biçimde geri çekilmesi talebini tekrar etti ve tasarıyla ilgisiz yeni maddelerin geceyarısı getirildiğini savundu. Kazım Arslan, “Üretim Reform Paketi nasıl başladı, nerelere geldi? Üniversitelerde 50/d kadro düzenlemesinde torpile ve kadrolaşmaya yol açacak maddenin, TRT Kanununa geceyarısı bandrol geliri maddesi eklemenin üretimle ne ilgisi var! Tasarıya eklenen korsan maddeler Genel Kurulda mutlaka geri çekmelidirler” dedi.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler