SIRA ZEYTİN REFORMUNDA
google-plus30 Haziran 2017 Cuma 09:02 (4571)
Zeytinciler reform istiyor
SIRA ZEYTİN REFORMUNDA

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytinlik sahaların imara açılmasını öngören düzenlemede tepki gören maddelerin tasarıdan çıkarılmasının ardından sıranın zeytin reformuna geldiğini kaydetti.


Alhat, “Üretim reformu” kapsamındaki düzenlemenin sanayinin önünü açmaya yönelik olduğunu ancak zeytincilerde büyük bir endişeye neden olduğunu belirterek, “Bakan Çelik, büyük bir iyi niyetle bizleri dinledi ve zeytincinin bu endişelerine hak verdi. Kendisine tüm zeytin üreticileri adına teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde Bakan Yardımcımız Daniş ve Müsteşar Yazıcı, UZZK Başkanımız Tibet bu konuda atılması gereken tüm adımları attılar. Zeytin ve zeytinci dostu olduklarını, temsil ettikleri kesimin yanında yer aldıklarını bir kez daha gösterdiler. Ellerini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin üretim reformuna şiddetle ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Doğru yolu hep birlikte konuşarak, anlaşarak bulacağımızı da biliyoruz. Üretim reformuyla birlikte şimdi sıra zeytin reformunda” dedi.


Türkiye'nin 100 milyon olan zeytin ağacı sayısının 172 milyona ulaştığını, Akhisar'ın da bu artışla zeytinin başkenti konumuna yükseldiğini belirten Alhat, şunları söyledi:

Kent ekonomisi zeytinle büyüdü. Zeytinin sağlık, şifa ve turizmle olan bağı hepimizi derinden etkiledi. Ona dört elle sarıldık ve zeytin de bize karşılığını verdi. Bu ülkenin sanayiye ihtiyacı olduğunu gibi zeytinciye de zeytine de ihtiyacı olduğunu vurguladı. Üreticinin, çiftçinin, zeytincinin hissettikleri neyse onu söyledi. Tasarı geri çekildi ve o maddelerde çıkarıldı


ZEYTİN REFORMUNA İHTİYAÇ VAR

Tasarının yeniden gündeme geldiğinde aynı endişeleri yeniden yaşamamak için zeytin reformuna da ihtiyaç olduğunu ifade eden Alhat, “Benzer tasarıları bir çok kez yaşadık. Aynısını yeniden yaşamamak için kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor. Örneğin zeytin yetişmesine müsait bozuk orman arazilerinin önceden belirlenmeli. Yani benzer bir tasarı ülke genelinde değil, ihtiyacı olan bölgelere yönelik olarak çıkarılmalı. Böylece zeytinlikler üzerinde kurulacak olası bir sanayi tesisi için transfer edilecek zeytin ağaçlarının da adresi belli olur. Ancak burada şu kesinlikle gözetilmeli. Sanayi hepimiz için şart olabilir ama doğaya uyumlu olmalıyız. Zeytin gibi bir nimeti ön planda tutmalıyız. Ne kadar sanayide büyürseniz büyüyün eğer tarımına öncelik vermezseniz, dışa bağımlılıktan kurtulamazsınız” diye konuştu.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler