Manisa Dünya Zeytin Gününü Kırkağaç'ta kutladı
google-plus28 Kasım 2016 Pazartesi 10:03 (2120)
RECAİ BERBER: ZEYTİNE PRİM İÇİN GİRİŞİMİMİZ SÜRÜYOR
Manisa Dünya Zeytin Gününü Kırkağaç'ta kutladı

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından ilan edilen 26 Kasım Dünya Zeytin Günü ülkenin zeytinci bölgelerinde kutlandı. Sofralık zeytin üretimiyle anılan Manisa da, düzenlenen bir dizi etkinlikle Dünya Zeytin Günü’nü boş geçmedi. Kırkağaç etkinliklerin adresiydi.


Kırkağaç ilçesine bağlı 1650 yaşındaki anıt ağacın altında düzenlenen etkinliğe Manisa Valisi Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz ile sektör temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Kutlamada “Zeytin Ne İster?” konulu panel düzenlendi.

ZEYTİNE PRİM ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber prim desteğinden yana olduğunu ve bu konuda hem bakanlık hem hükümet nezdinde girişimlerinin sürdüğünü belirterek, tağşişle mücadeleye yeni bir bakış açısı getirdi. Berber, “Tağşişle mücadelenin bir yolu var.  Bana göre bunu tartışmamız lazım” diyerek sunduğu öneriyi şöyle anlattı:

Yağın içine ne karıştırıyorsun, yüzde 25 zeytinyağı, yüzde şu kadar bir başka yağ mı, onu etiketinde belirt. Bunu ambalajlayıp etiketine de yazıp adına da zeytinyağı demiyorsa, işte bunu da kontrollü hale getirirsek tağşişle mücadelede yol alırız

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de zeytine prim desteğinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Zeytin ağaçlarının kesilmemesi için ne gerekiyorsa onu yapalım” dedi.

Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya yönetimindeki panelde Marmara Birlik Genel Başkanı İbrahim Minareci, üretici Hasan Köşklü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nden Murat Özaltay ve Edremit Zeytin Üreticileri İstasyon Müdürü Murat Küçükçakır da değerlendirmede bulundu.

Yorumlar
Hasan Köşklü
Etkinlik Akhisar/Sinderli de yapıldı. Recai bey son derece yanlış bir söylemde bulundu ve malesef söz almak istememe rağmen üzerine yazılarak dahi karışım yapılmasının zararını haziran a anlatamadım.
üsen
tebrik ederim kırkağaça yakışır ancak mevcut zeytinliklerin özellikle kırkağaç ve soma bölgesinde hassasiyetle korunmasını istiyorum
Gaarder...
Arkadaşlar bi düzeltme yapalım. Bu etkinlik Kırkağaçta değil Akhisar İlçesinde düzenlenmiştir. Lütfen düzeltmeyi yapalım.
En Çok Okunan Haberler