KAMUOYUNA MİLLİ İRADE ÇAĞRISI! SEKTÖR ANKARA’YA ÇIKARMA YAPACAK
google-plus22 Mayıs 2017 Pazartesi 09:32 (16607)
SEKTÖR, 100 MİLYON zeytin ağacını zeytincilik statüsünden çıkaracağı düşünülen yasa değişikliğine karşı harekete geçiyor.
KAMUOYUNA MİLLİ İRADE ÇAĞRISI! SEKTÖR ANKARA’YA ÇIKARMA YAPACAK

Geçtiğimiz günlerde detayları duyurulan Üretim Reform Paketi’yle pek çok alanda olduğu gibi zeytincilik alanında da bir takım değişikliklere gidilmesi öngörülüyor. Pek çok olumlu düzenlemenin yer aldığı pakette sektörümüzü ilgilendiren değişiklik tasarısı ise sadece zeytincileri, zeytinyağcıları değil kamuoyunu da rahatsız etti.

Tasarıyla zeytinliklerin adeta koruma kalkanı olan Zeytincilik Kanunu değiştiriliyor.

Sektör geniş kapsamlı bir tepki vererek hakkını korumaya hazırlanıyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi öncülüğünde sektör temsilcileri Ankara’da tasarıyı hazırlayan komisyonun başkan ve yardımcılarına kamuoyunun rahatsızlıklarını anlatacaklar.

 

KONUYA İLİŞKİN ÖN HABER (HABERİN GEÇMİŞİ) İÇİN TIKLAYINIZ

Bilindiği gibi önceki senelerde altı kez Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’da değişikliğe gidilmeye çalışılmış ancak kamuoyunun sert tepkisi sonucu yanlıştan dönülmüştü.


“DEĞİŞİKLİKLER TBMM’DE ONAYLANIRSA 100 MİLYON AĞAÇ ZEYTİNLİK KAPSAMINDAN ÇIKAR”

Salı günü Ankara’da Zeytincilik Kanunu değişikliklerini de içine alan Torba Yasayı hazırlayan komisyon ile görüşmeye gitmeye hazırlanan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin İcra Direktörü Mustafa Tan konuya ilişkin Zeytin Ağacı’na yaptığı açıklamada sözkonusu girişimin bu konuda yılmak bilmeyen bir lobinin desteğiyle yeniden gündeme getirildiğini kaydetti.

Tan, Uluslararası Zeytin Konseyi ile ülkemizin Dünya İkinciliği hedefi doğrultusunda sürekli görüşmeler halinde olduklarını ve kurumun geçtiğimiz günlerde Portekiz’deki bir etkinlikte sözkonusu tasarıya ilişkin endişelerini kendileriyle paylaştığını dile getirdi. Tan ayrıca, tasarının yol açacağı sonuçların tahmini olarak 100 milyon zeytin ağacını zeytinlik tanımının dışına iteceğini de kaydetti.

"Ülkemiz dünya ikinciliği hedefi doğrultusunda kararlı bir biçimde ilerlemektedir" diyen Tan, sosyal medyadan “Ankara çıkarmasını” şöyle duyurdu;

MİLLİ İRADE ÇAĞRISI!

Sevgili Arkadaşlarım,

Yaklaşık 100 milyon zeytin ağacını kapsayan alanı zeytinlik tanımının dışına çıkarmayı hedefleyen öncekilerden çok daha acımasız bir girişimle karşı karşıyayız. Üretimde İspanya'nın ardından Dünya ikinciliği hedefine oturmaya ramak kalmışken zeytincilerimize kabus olan bu girişim ülkemize hizmet edebilir mi? Ya da kimlere hizmet eder?

Zeytincilik Sektörümüzün ve sağduyulu herkesin defalarca karşı çıkmasına ve TBMM'de Milli İrade'nin bu karşı duruşu haklı görerek kabul etmesine rağmen, sözde sanayi yatırımlarının önünü açmak art planda ise madenci lobilerin talepleri ile adeta oldu bittiye getirilerek ve bunu ikinci kez Torba Yasa içine yerleştirerek, Zeytincilik Yasamızı 7. Kez değiştirme girişimine karşı Konseyimiz ve Sektör Temsilcisi yol arkadaşlarımızca 23 Mayıs 2017 Salı Günü TBMM'de Komisyon Başkanı ve Üyeleriyle görüşeceğiz.

Herkese haklı davamızı anlatacağız. Çarşamba saat 12:30' da ise Sayın İrfan Donat'ın Bloomberg TV Kanalında sunmakta olduğu Programa katılıp konu hakkında detaylı bilgiler vererek zeytincilik sektörüne verilmek istenen ağır tahribatı kamu oyu ile paylaşacağım. Tüm dostlarımızı bu haklı mücadelemize katılmaya davet ediyorum.

Dr. Mustafa Tan

İcra Direktörü

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Adına.

Yorumlar
Nermin Karatepe
Zeytin geleceğimizi, defne dalı barışı simgeler. Bütün evrensel değerlerin içinde yer alır zeytin dalı. Değerlerimize sonuna kadar sahip çıkalım.
Ayşen Sema Tekin
Zeytin bu ülkedeki herkesten çok bu topraklara ait .Vatan toprağının gerçek bekçisi onlar.Elinizi topraklarımızdan çekin!
NEVZAT ESUR
ZEYTİN YOK OLMASIN GELECEĞİMİZ YOK OLMASIN
Seviye kersü
Zeytin ağacı kutsaldır ona uzanan eller kırılsın inşallah vatanın ve gençlerimizin geleceğini karartmaya kımsenin hakkı yok
En Çok Okunan Haberler