Fark ödemesi desteği başvuruları bugün başlıyor
google-plus30 Eylül 2016 Cuma 01:39 (1923)
2016 yılı hububat, baklagil, dane mısır, yağlı tohumlu bitkiler ve zeytinyağı fark ödemesi desteği başvuruları bugün (30 Eylül Cuma) başlıyor
Fark ödemesi desteği başvuruları bugün başlıyor

2016 yılı hububat, baklagil, dane mısır, yağlı tohumlu bitkiler ve zeytinyağı fark ödemesi desteği başvuruları bugün (30 Eylül Cuma), yurt içi sertifikalı fidan/çilek fidesi ve standart fidan kullanım (güzlük dönem) desteği başvuruları ise 3 Ekim Pazartesi günü başlayacak.


 

2016 yılında fark ödemesi desteğine esas ürünleri üreten çiftçiler, zeytinyağı fark ödemesi desteği hariç, 2016 yılına dair Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları durumunda destekten yararlanabilecekler.

Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, başvurularını il Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.

2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan fark ödemesi desteği zeytinyağında kilogramda 80 kuruş olacak.

2016 yılında üretilerek satışı yapılan  fark ödemesi desteğine esas ürünlerde Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ne, zeytinyağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılacak.

Fark ödemesi desteği başvurularında üretim sezonuna ilişkin hasat tarihi ile son başvuru tarihi arasındaki süreyi içeren alım satım belgesi ile borsa altyapısı mevcut il ve ilçelerde desteklemeye tabi ürüne yönelik borsa tescil beyannamesi, diğer il ve ilçelerde ise il/ilçe tahkim komisyonlarının gerekli gördüğü durumlarda borsa tescil beyannamesi gerekiyor.

Zeytinyağı fark ödemesi desteği kapsamında desteğe tabi ürün miktarının belirlenmesi üretim alanına karşılık gelen üretim miktarı, alım satım belgesi ve tasiriye faturası bilgilerine göre yapılacak.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler