Sektör taş baskıyı tartışıyor
google-plus18 Aralık 2014 Perşembe 00:00 (29288)
Zeytinyağı üreticileri son dönemlerin trend üretim tekniği “Taş baskıyı” tartışıyor. Bir özel firmanın Seferihisar Belediyesi’yle ortaklaşa yaptığı lansmanda taş baskının ayrıcalığına vurgu yapınca sektörde tartışma başladı.
Sektör taş baskıyı tartışıyorZeytinyağı üreticileri son dönemlerin trend üretim tekniği “Taş baskıyı” tartışıyor. Bir özel firmanın Seferihisar Belediyesi’yle ortaklaşa yaptığı lansmanda taş baskının ayrıcalığına vurgu yapınca sektörde tartışma başladı. 

 

Teknik hakkındaki ortak görüş ise taş baskı tekniğinin tüketicinin gözünü boyamaya yönelik bir illüzyon olduğu fikriydi. Üreticiler çağdışı olarak niteledikleri bu yöntemin hijyenik olmaktan uzak olduğu üzerinde durdular.

TÜKETİCİNİN GÖZÜ MÜ BOYANIYOR?

Son dönemde özellikle küçük çaplı butik üretim yapan firmaların başvurduğu üretim tekniği taş baskı soğuk sıkım zeytinyağı üretim modelinin pazarlama süreçlerinde tüketici nezdinde prim yaptığı düşüncesinin hatalı olduğu dile getiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde bir firmanın taş baskı tekniğiyle üretim yaptığını vurgulayarak zeytinyağının 20 kriterini açıklaması zeytinyağı üreticileri arasında konuyu tartışmaya açtı.

Zeytinyağı üreticileri taşbakının çağdışı ve hijyenik olmaktan uzak bir üretim tekniği olduğunu vurguladılar.

İŞTE ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİNİN, İŞİN UZMANLARININ TAŞ BASKIYA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ:

HASAN KÖŞKLÜ (ÜRETİCİ): Bazen yazmamayi tercih ediyorum ama  "orijinallik, doğallık, saflık, ekosisteme uygunluk,  çevreci, özüne uygunluk, vb.."tarzında söylemler ile ön plana çıkarılmış ürünleri okuyorum.
Pazarlanmasinda kullanılan   "taş baskı, zeytin sütü, zeytin kreması, zeytin likörü, vb" gibi aslinda var olmayan gerçekten uzak yakistirmalar ile taçlananiyorlar bu ürünler. 
Aslında üreticileri de büyük ihtimal ile iyi niyetli kişilerdir.
Anlamadigim ve tepki duyduğum konu bu türden bir iddia ile ortaya çıkarken,  ürünü lanse ederken neden bilgi almazlar??
Bazen sizma  zeytinyağı  bile olamayacak bu urunlere verdikleri emekleri heba ederler??
Durum , teşbihte(benzetmede ) hata  olmaz, devenin "neren eğri" diye soranlara verdiği cevap gibi.
Haksızlık etmek, tamamen kötü demek de istemiyorum  bu iyi niyetli kişilerin,  insan sağlığına yararlı bir gıda üretirken ve pazarlarken daha ozenli olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Taş baskıya gelince; uygulamada böyle bir yöntem, taşların arasından süzülerek elde edilen bir zeytinyağı elde etme yöntemi yok. Geleneksel olarak da hiç olmadı. 
Taşların arasında kırılmak şekliyle hamur haline getirilen, hamurun kıl torbalarin(ki önceden tamamen dogaldi, yeni üretimlerde naylon plastik vardir )  içine konulması ve sonrasında su-kum torbasi- taş agirlik-buhar gucu-hidrolik pres-vida ile sıkıştırma gibi yöntemlerle sıkıştırılmış içindeki zeytin suyu ve yağı çıkartılan bir sistem vardır. 
Zeytin hamurunun daire şeklindeki  paspaslarin içine eşit şekilde yayılarak üst üste saç - çelik levhalar ile karışık şekilde daha seri sıkı yapılabilen türü de süper pres olarak adlandırılır. 
Her iki sistemde sıkı aşamasında torbalara/paspaslara sıcak su verilir.
Her iki sekilde de süzülen zeytin suyu ile karışık zeytinyağı su ile dolu kaplarda bekletilir ve zeytinyağı üste çıkınca üstten uygun kaplar ile ayrılır. 
Bu sistemde zeytinyağının bozulmasına yol açan yogun şekilde su kullanımı, yağın oksijen  ve bazen de sicak ile teması vardır.

Bir diğer  geleneksel doğal yöntem ayakyagi dir. Yöntem basittir; kirilarak hamur veya bekletilerek çürütülmüş zeytinler bir teknenin (taş, ağaç, bugünlerde plastik de olabilir) içinde doğal çıplak ayaklar(bu günlerde plastik çizme,  naylon vb) ile ezilerek ve yine suyun üstüne çıkması beklenilerek zeytinyağı elde edersiniz.

Yeni sistemler zeytinyağı ile etkileşime girmeyen krom nikel metalden üretilmiş kontinu - sürekli sistemler var. Bunların su ilave edilmeden uretenlerine 2faz denilmekte ve yüksek kaliteli ve kalitesini daha uzun süre koruyabilir zeytinyağı uretmektedirler. 
Bu sistemlerin zeytin hamurunu ve zeytinyağını hiç bir şekilde hava ile temas ettirmeyen Ve kalitesini daha uzun süre koruyabilen  türleri de vardır.

Yavaş Zeytinyağı nin belirlenen kriterlerini de eleştirmek mümkün. Kimse yanlış anlamasin,  ben bu tür çalışmaları/paylasimlari kesinlikle olumlu buluyorum ancak mutlaka destek alarak daha bilimsel ve gerçekçi olmaları gerektiğini düşünüyorum.


SERDAR Ö. ÜNSAL (ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ, TADIM PANELİSTİ):    ESKİYE RAĞBET OLSAYDI BİT PAZARINA NUR YAĞARDI

 “Zeytinyağı bir '' GIDA '' maddesidir. Zeytinyağı ürettiğiniz gibi peynir, yoğurt, ekmek, vs gıda maddeleri üretebilir misiniz ?

 ( Taş baskı ) Taş değirmen (kırıcı) demek daha doğru olur diye düşünüyorum. Bugüne kadar gezip gördüğüm eski sistem çalışan yağ hanelerin hemen hemen hepsinde sağlık ve hijyen kurallarına uyum sağlanmamaktadır.

Üretim süresince oksijene maruz bırakılan hamurun mayalanarak (kızışarak) elde edilen zeytinyağı içerisinde kusur oluşturması ne derece doğru bir işlem olmaktadır ?

Elde edilin yağın salamura zeytin kokması olumlu bir özellik midir ?   Yoksa elde edilen yağda kara suyun ayrıştırılamadığından dolayı mı bu tat ve koku oluşmaktadır ?

Duyusal analizlere göre zeytinyağı meyvemsi (taze ve yeşil otlar, çimen ,yeşil elma,yeşil muz, çağla badem, enginar,yeşil domates,portakal,limon çiçeği,polen,bal ) aromalara sahip olmalıdır.

Salamura zeytin (işlenmiş siyah zeytin ) kokusu meyvemsi kokumu dur ?

Bahse konu olan yamaklık kursu fotoğraflarında görülen çuvallara konulan , bozulmuş,kurtlu çürük zeytinlerden elde edilen yağın kalitesi hakkında bilgi vermek isteyen bir arkadaşım var mıdır ?

Ağaçları sopayla dövmek, çuvallara zeytin doldurmak, beklemiş zeytinlerden elde edilen yağları olumlu göstermek ne derece doğru eğitim sayılmaktadır ?

Taş kırıcıdan yağ sızdırılması (sızma anlamı taşıyor sanırım) kalite kriteri midir ?

   ''  Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı '' 

İlk zeytinin zeytinyağı haline getirilmesi üzerinden yüzyıllar geçmiş , bilimsel araştırmalar sonucunda en iyi zeytinyağı nasıl üretilir kanıtlanmış ve krom nikel, vakum altında, çalışan makineler yapılmış. Bu araştırmaları yapan insanlar zevk olsun diye mi uğraşıyorlar acaba ?

Taş kırıcılar ve modern sistemlerde üretilen yağları karşılaştırmadan (kimyasal ve duyusal analiz) kimse akıl yürütmeye çalışmasın, her insanın damak tadı farklıdır, saygı duyalım.

Ancak IOC kalite kriterleri dünya da tek olduğuna göre bu kriterlere uygun yağlar üretelim, koruyalım ve kısa sürede tüketelim.

KEREM ÇAKIROĞLU (ÜRETİCİ): SAVUNULACAK ŞEYLER DEĞİL

Taş baskı denilen şeyin bu kadar övülüp savunulması ise şahsımca saçma buluyorum. Saatlerce taş altında bir sacın üstünde ezilmesi bu sırada hijyenden uzak oksijen temasının maksimum olması ne kadar sağlıklı. Ayrıca doğru düzgün temizliği sağlanmayan aralarında kalan parçacıkların fermante olmuş  kıl cuvallarda preslenmesi.  Bunlar gerçekten savunalacak şeyler değil.

REŞAT AKKAN (ÜRETİCİ): MARKETING ALDATMACASI MI?

Bu Taşbaskı neyin nesidir bir anlatırmısınız lütfen? yeni bir teknolojimi yoksa. Kelime oyunu, marketing aldatmacası mı?

İŞTE TARTIŞMA YARATAN FİRMANIN AÇIKLADIĞI KRİTERLER...TIKLAYINIZ

Yorumlar
Hale sözmen.
Taş baskı üretim yapanları da dinleseydik.
metinparsak
taşbaskı dediğimiz sistem zeytini kırma ezme işlemidir ve taşta ezilen zeytin çuvallara konup pres altında sıkıştırılarak yağ elde edilir ve eskide kaldı .yeni sistemlerde daha sağlıklı ürün alınıyor .kimse kimseyi kandırmasın taş baskı soğuk sistem diye
Hasan coşut
Randımanlar düşük verildiği müddetçe orta ölçekli üretıci ve saglıgını düşünen vatandaş her zaman arayış içerisinde olur kontinileri araştıranmı var kim bilir ne olumsuzluklar dönüyor
Necmi Özparmaksız 0539 737 6616Waptsap + MesaJ Olabilir AYVALIK necmi_1946@hotmail.com a = M Lütfen
Sonuna kadar Okudum Herkese Sayğılıyım + Gülebilirsiniz Kabül Saçmalık diyebilirsiniz Doğru Olması Muhtemel ) 1 şeyi arıyorum Ya benim gibi düşünen ZEYTİNİ AT ve Yağ al NİÇİN Olmasın Cep Tlf.u icat olmadan Söylenseydi DELİ Derlerdi? *
Atıp tutmuşlar.
Panele neden taş baskı yapan üretici ticari çağirmamislar.??? Bence her orta çaplı üretici kendi yağını üretmeli kendi markasını oluşturmalı.buda doğal yöntemlerle mümkündür .
Bakturk
Presleme yönteminden tutunda, çuvalların hijyen durumuna, hatta sıktığınızda yaşadığınız verim kaybına kadar herşey ülke ekonomisine zarar. Taş baskı milattan önce de kaldı.
adnan güçlü
Gercekten kafamiz iyice karisti.soguk sıkım ile sıcak sıkım arasinda ne fark var acaba?biri a diyor biri b diyor.inanilir gibi diil.kafam karışık. Alismamiş gotte ton dururmu?
Ayvalık
İtiraf etmek gerekirse sektörde bulunmayan sade vatandaş, kendinin yağ uzmanı zannedenlerden kıyaslanamayacak kadar daha bilinci. Bütün yorumculara teşekkür ederim.
gemlikli
bırakın bu işleri soğuk sıkımım üzerine yağmı tartışılır.gidin italyaya yunaistana soğuk sıkım taşbaskı yağ kaçlira
baba39
Acaba Yeni sistemler zeytinyağı ile etkileşime girmeyen krom nikel metalden üretilmiş sistemler doymak bilmeyen aç gözlü kapitalistlere bir kuruş daha fazla kazandıram sistemler değilmidir?.
Mehmet Ali kumru
Zeytin taze olduktan sonra ortamda temizse taş baskı daha makbuldür bence
Mehmet Ali kumru
Zeytin taze olduktan sonra ortamda temizse taş baskı daha makbuldür bence
Fuat Ortatepe
Bırakın bu işleri zeytinyağında aslolan üretim esnasında ısınma olmamasıdır. Modern fabrikalarda 600-1000 devir ile üretilen zeytinyağında ısınma sonucu asit artışı olmaması mümkün mü? Seri üretim her zaman kalitenin ve doğallığın düşmanıdır
ibrahim biçer
kapitalizmin oyunu başka bi şey degil.
En Çok Okunan Haberler