ZEYTİNYAĞI DİYETİYLE KALP HASTALARINDA ERKEN ÖLÜM RİSKİ ÜÇ KAT DAHA DÜŞÜK
google-plus31 Ağustos 2016 Çarşamba 14:47 (2781)
ARAŞTIRMA, ROMA'DA KALP HASTALIKLARININ TARTIŞILDIĞI KÜRESEL BİR KONFERANSTA AÇIKLANDI
ZEYTİNYAĞI DİYETİYLE KALP HASTALARINDA ERKEN ÖLÜM RİSKİ ÜÇ KAT DAHA DÜŞÜKİtalya'da yapılan bir araştırmada elde edilen bulgular sonunda, kalp hastalarına kolestorol düşürücü ilaçlar verilmeden önce zeytinyağı içeren Akdeniz mutfağıyla beslenmeleri önerildi.


Guardian Gazetesi'nin haberine göre, Roma'da kalp hastalıklarının tartışıldığı küresel bir konferansta sunulan araştırmaya göre, sebze, sert kabuklu yemiş, balık ve zeytinyağıyla beslenen kişilerin erken ölüm riski ağırlıklı olarak kırmızı et ve tereyağla beslenen kişilere kıyasla 3 kat daha düşük.

Konferansın konuşmacılarından kalp hastalıkları uzmanı Profesör Giovanni de Gaetano araştırmanın şimdilik çoğu sağlıklı olan genel nüfus üzerinde durduğunu söyledi.

Araştırma kapsamında son yedi yılda kalp krizi geçirmiş ya da damar tıkanıklığı sorunu yaşamış bin 200 kişinin durumu da incelendi.


CAN KAYBI DAHA AZ

Bu süre içinde bu hastaların 208'i hayatını kaybetti. Ancak, araştırma ideal Akdeniz diyetiyle beslenen hastalardan hayatlarını kaybedenlerin sayısının oransal olarak diğer hastalara göre daha az olduğunu ortaya koydu.


İLACIN PABUCU DAMA

Kalp hastalıklarıyla mücadelede kolesterol düşürücü ilaçların en etkili yöntem olduğunu düşünülüyordu.


7 MİLYON KULLANICISI VAR

İngiltere'de reçeteyle verilen kolesterol düşürücü ilaçların başında gelen statinleri 7 milyon kişi kullanıyor.


ZEYTİNYAĞI FAKTÖRÜ

Araştırma çok sebze tüketmenin, yağlı balık, meyve ve zeytinyağında bulunan doymamış yağla beslenmenin yaşamı uzatmada önemli bir etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

İtalya'da Epidemioloji Ensititüsü başkanı Profesör de Gaetano "Akdeniz diyetine bağlı kalanların ölüm oranının bu diyeti seçmeyenlere kıyasla yüzde 37 daha az olduğunu bulduk" diye konuştu.

Yorumlar
Fevdi
Bizler akdeniz çanağı ülkeleri doğal ve sağlıklı kaynaklar bakımından o kadar şanslıyız ki. malesef bu konudaki avantajlarımızı değerlendiremiyoruz .bizim ülkemizde zeytinyağı dışında zaten başka endüstri yağlarının konuşulmaması gerekir. bu konuşulmalı
En Çok Okunan Haberler