Abidin Tatlı - Zeytin çekirdeği yutalım mı?Zeytin çekirdeği yutalım mı?
google-plus17 Aralık 2020 Perşembe 20:25 (12682)
"Yararlı" diyen de var "zararlı" diyen de... Zeytinyağı tadımcısı Abidin Tatlı konuya açıklık getiriyor.
Zeytin çekirdeği yutalım mı?

Sevgili zeytin dostları.

Zeytin çekirdeği yutmak yararlı mı zararlı mı? Bence yutmayalım, natürel sızma zeytinyağına ne oldu ki biz zeytin çekirdeği ile uğraşıyoruz. Bu işleyiş bilgisizlik mi? Boş vakti doldurmak için yeni bir uğraşı ya da gündemde tutma çabası mı? Biraz irdeleyelim.

Siz yine de yutmayın lütfen.

Gerek inanışımızda gerekse bilim dünyasında zeytinin yaprağından tutun da yağına kadar şifa kaynağı olduğunu biliyoruz. Son dönemlerde zeytin çekirdeğinin faydalı mı yoksa zararlı mı olup olmadığı oldukça merak konusu oldu. Bu konuda uzmanlar ikiye ayrılıyor. Uzmanların bir kısmı zeytin çekirdeğinin sindirilebildiğini ve insan sağlığına birçok önemli faydası olduğunu söylese de bazıları da zeytin çekirdeğinin mideyi yorduğunu ve ona aslında zarar verdiğini söylüyor.

Zeytin çekirdeği yutmanın mideye ve sindirim sistemine zararlı olduğunu net bir dille ifade edebilirim.

“Faydalı değil” dersek sanki daha doğruya yakın bir ifade olur. Çünkü; bütün bu faydalar için en mükemmel kriterlerde natürel sızma zeytinyağı ve natürel zeytin üretirken, bu kaliteyi doğru kullanalım diye mücadele ederken, bütün iksiri içinde barındırdığını bildiğimiz iyi bir natürel sızma zeytinyağı tüketmek çok daha doğrudur.

Gelin, iki tarafı de dinleyelim ve kararı siz verin.

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTMANIN FAYDALARINI SAVUNANLAR

Günümüzde pek çok kişinin tartışmalı besin kaynaklarından birisi olarak gördüğü zeytin çekirdeği konusunda bazı kesimlerin halen söz konusu çekirdeklerin bütün halleriyle tüketilmemesi gerektiğini söyledikleri bilinmektedir.

Zeytin çekirdeğinin yapısı selüloz içerdiği için çok serttir. Çiğnenerek yenilmesi mümkün değildir. Fakat sindirim enzimleri ve mide asitleri tarafından zeytin çekirdeğinin eritebileceği savunulmaktadır.

Zeytin gerek yağı ve yaprağı gerek çekirdeği ile yutulduğunda birçok rahatsızlığa iyi geliyor denmektedir. Birçok uzmana göre, düzenli olarak tüketilen zeytin çekirdeğinin; kanser, basur, kabızlık ve prostata iyi gelmektedir.

Bu görüşü savunan uzmanlara göre, zeytin çekirdeği yutulduğunda kısaca;

*Basur ve prostat problemlerine çözüm oluyor,

*Kanserli hücre oluşumunu engelliyor,

*Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor,

*Kabızlık problemini çözüyor,

*Mide yanmasını önlüyor, diye bir takım arkadaşlarım savunmaktadır.

 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTMANIN ZARARLI OLDUĞUNU SAVUNANLAR

Zeytin çekirdeği yutmanın mideye ve sindirim sistemine faydalarını savunanların yanı sıra zararlı olduğunu söyleyenlerin sayısı da çok. Oysa ben 30 yıldır sektör içerisindeki çalışmalarımla; bilim ve tıp camiasındaki istişarelerimle zeytin çekirdeği yutmanın doğru olmadığına inanmayanlardanım.

Çünkü; bütün bu faydalar için en mükemmel kriterlerde natürel sızma zeytinyağı ve natürel zeytin üretirken, bu kaliteyi doğru kullanmak için mücadele ederken, bütün iksiri içinde barındırdığını bilmemize rağmen iyi bir natürel sızma zeytinyağı tüketmenin çok daha mantıklı ve doğru olduğunu savunanlardanım.

Aslına bakacak olursak bunun altında sofralık zeytinlerin işleme sırasında yapısının değiştiği ve iyileştirme etkisini kaybettiği görüşü yatmaktadır. Başka bir ifade ile piyasada satılan zeytinlerin çekirdekleri sağlığa fayda sağlamadığı gibi mideyi de çok fazla yorarak ona zarar vermektedir. Hatta apandisit gibi hastalıklara davetiye çıkarttığı tıp camiasında ifade edilmektedir.

Halk arasında faydalı olarak bilinen, zeytin çekirdeklerinin yutulması konusu yanlış bilgidir. Hatta zeytin çekirdeğinin yutulması son derece zararlıdır. Zeytin çekirdeği yutulduğunda vücuda hiçbir fayda sağlamaz. Ayrıca vücudu oldukça fazla yorar.

İnsanların yuttuğu zeytin çekirdekleri, çoğu zaman sofralık zeytinlerin çekirdekleridir. Oysa bu zeytinler fermente olmuştur. Yani çekirdekteki embriyoda bulunan bütün faydaları bozulmuş olur. Bu nedenle natürel zeytini yemek ya da natürel zeytinyağını tüketmek yerine çekirdek yutmak aslında ne alakadır aslında.

Bir takım bilimsel araştırmalar sonucunda zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriğinin selüloz ağırlıklı olduğu, hazım sırasında sindirim sistemini zorladığı, bu işlem sırasında vücuda yararlı bir şey kalmadığını tespit edilmiştir.

Ancak duyduklarıma inanırım ve hareket ederim denirse biz de eyvallah deriz.

Bilimsel araştırmalar sonucunda ise;

Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriğinin selüloz ağırlıklı olduğu, sindirim sistemini zorladığı, işleme sırasında vücuda yararlı bir şey kalmadığını tespit edilmiştir.

Yaptığımız araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddelerin HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olduğu ve yapısının değiştiğini, iyileştirme etkisini kaybettiği tespit edilmiştir.

Normal zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir.

Bence yine de derim ki iyi bir natürel sızma zeytinyağı kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır.

“Zeytin çekirdeğini yutmak sünnettir” denmekte. Ancak, peygamber efendimizin (ASM) zeytin çekirdeğini yuttuğu ya da yutulmasını tavsiye ettiğine dair herhangi bir rivayet yoktur. 

Zeytin çekirdeğini toz haline getirerek tüketebilirsiniz. Toz şeklinde tüketimi daha sağlıklı bulan bu kesime göre çekirdeklerin bütün halde yutulması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Diğer taraftan zeytin çekirdeği bilim insanları tarafından faydaları konusunda pek çok araştırma yapmaya devam ediyor. Bu sebeple zeytin çekirdekleri tüketme konusunda kararsız kalan insanların toz haline getirerek tüketmesi tavsiye edilebilir. 

Sonuç

İyi bir natürel sızma zeytinyağı kesinlikle ilk tercih olmalıdır.

Sağlıklı bir ömür dileklerimle,

Afiyet olsun.

Saygılarımla…

Yorumlar
"SAGLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler