BİLİM İNSANLARI YENİ BİR ZEYTİN MUCİZESİNİ ORTAYA ÇIKARDI
google-plus13 Mart 2017 Pazartesi 15:26 (11085)
İspanyol bilim insanlarının yaptığı araştırmada insan sağlığı ve zeytin meyvesi arasında bir pozitif bağlantı daha bulundu.
BİLİM İNSANLARI YENİ BİR ZEYTİN MUCİZESİNİ ORTAYA ÇIKARDI

İspanyol biliminsanlarının son ulaştığı bulgular zeytin çekirdeği ekstraktı tüketen kişilerin arteriyel ölçüm indeksinde ve ortalama trigliserid ölçümlerinde daha iyi sonuçların elde edildiğini ortaya koydu.

 

Zeytinin kimyasal bileşenlerinin, bir dizi kardiyovasküler yarar sağladığı zaten biliminsanlarınca biliniyordu. Bunun yanı sıra zeytinyağı, antioksidan özelliklere sahip fenolik bileşikler açısından yüksek.

İspanyol uzmanların imza attığı yakın tarihli çalışmada insan sağlığı ve zeytinyağı arasında bir pozitif bağlantı daha bulundu.

Bu kez, standart zeytin çekirdeği özütünün (S0FE) özelliklerinin, kalpten oksijen açısından zengin kan taşıyan damarların, atardamarların elastikiyetini iyileştirmesine yardımcı olabileceği ortaya kondu.

Arterlerin sertleşmesi, gelişmiş dünyadaki önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan miyokard enfarktüsü ve inmeye neden oluyor. SOFE’nin, bu kardiyovasküler olaylara karşı etkili olabileceğine dair olumlu sonuçlara ulaşıldı.

Araştırmacılar, 45-65 yaş arası 36 kadın ve erkek denek üzerinde sürdürdükleri çalışmada sözkonusu bulgulara ulaştılar.

11 gün tüm erkekler ve kadınlar takip edilirken, deney sonunda zeytin çekideği ekstraktını oransal olarak daha yüksek miktarda tüketenlerde kan trigliserid düzeylerinde belirgin bir iyileşme sergilediği belirlendi.

Çalışma, standart zeytin çekirdeği ekstraktının, arteriyel esnekliği iyileştirmesine yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

 

Yorumlar
"SAGLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler