Afrika sıcakları geliyor, beslenmeye dikkat
google-plus01 Temmuz 2017 Cumartesi 17:31 (1971)
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları bazı riskleri beraberinde getiriyor.
Afrika sıcakları geliyor,  beslenmeye dikkat

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları bazı riskleri beraberinde getiriyor.


Hava sıcaklığının artışına paralel olarak vücut ısısı da artıyor. Metabolizmamızda bununla birlikte değişiklikler meydana geliyor. Aşırı sıcağın etkisiyle vücudumuzda su kaybına bağlı olarak elektrolit kaybı görülüyor.

Bunun sonucunda sağlıklı kişilerde bile tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ve  dönmesi, halsizlik ve yorgunluk meydana gelebiliyor.

KIZARTMAYA SON

Özellikle yaz aylarında kızartma tüketimine son verilmesi öneriliyor. Yemeklerde zeytinyağı başta olmak üzere bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Yemek pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme en sağlıklı yöntem olarak tavsiye ediliyor.

Yaz meyvelerinin tüketimi önemlidir. Günlük birkaç porsiyon sebze-meyve tüketimi yeterli vitamin ve mineral alımını sağlamak için önemli.  Yüzde 90’ı su olan karpuz, iyi bir vitamin mineral deposu ve aynı zamanda lif kaynağı olarak ideal bir seçenek. Tabi doğal ve katkısız olanını her zaman tavsiye ediyoruz.

BASİT ŞEKERE DİKKAT!

Kan şekerini hızla yükselten ve alçaltan besinlerin tüketilmemesi de önemli. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinlerden uzak durulmalı, bunun yerine protein ve lifli besinler tüketilmeli.  

SIVI KAYBI KARŞILANMALI

Yeterli miktarda sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında önemli. Her gün 2-2.5 lt gibi rakamlar önerilse de vücut size gönderdiği sinyallerle zaten su gereksinimini uyararak hissettirecektir. Önemli olan sıvı kaybının karşılanmasıdır.

 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler