Hikayeleri de zeytinyağları kadar güzel
google-plus05 Kasım 2014 Çarşamba 00:00 (6425)
Sofralık zeytin üretimiyle bilinen Mudanya bölgesi ilginç ve hoş bir girişimcilik hikayesine de ev sahipliği yapıyor.


Zeytinyağı, endüstriyel bir ürün olması ve konvansiyonel pazarlama yöntemleriyle marketlerde yerini almasının yanı sıra; butik tarzda üretilen ve kendine has bir pazarı üretim ve pazarlama modellerine de  konu oluyor. Biraz daha titizlik gerektiren bu süreç daha çok katma değer anlamına geliyor.

HÜSAMETTİN BERBER I ZEYTİN AĞACI 

Sofralık zeytin üretimiyle bilinen Mudanya bölgesi ilginç ve hoş bir girişimcilik hikayesine de ev sahipliği yapıyor. Amerika’da öğrenimlerini tamamlayan Nazlı ve Aslı Ünal, 11.11 Sonsuzluk Gurme ve 10.10 Bütünlük adını verdikleri zeytinyağı markalarını oluşturmaya karar vermeden önce 20 yıl boyunca büyük firmalara marka danışmanlığı yapmışlar. Mega şehir İstanbul’daki başarılı kariyerlerine yön değiştiren ise zeytinyağı tutkusu olmuş...


SONSUZLUK VE BÜTÜNLÜK

11.11 Sonsuzluk Gurme ve 10.10 Bütünlük ismini verdikleri butik markalarını inşa etmeden önce 6 yıllık bir araştırma süreci yürüten Nazlı ve Aslı Ünal,  bu süreçte İspanyol bir uzmandan danışmanlık aldıklarını anlatıyorlar.  İspanyol uzmanın eğitim verdiği 30 yıllık “yağ ustası” Mehmet Kaya ile Mudanya’da Eski Rum Köyü Kumyaka’da; (Şimdi sıkı durun) tam 300 yıllık bir taş değirmeni restore ederek yola koyulmuşlar.

BAŞARDIK

6 yıl süren hazırlıkların ardından Mudanya’nın yabani yeşil zeytinleri bölge normallerinden (20 Kasım’dan önce) erken hasat edilerek özellikleri yüksek, saf ve doğal taş baskı soğuk sızma zeytinyağı iki kızkardeşin üretimi olarak şişeye dolmaya başlamış.    Nazlı Ünal süreci, “Bu yıl dördüncü hasadımızı yapıyoruz.

Son iki senedir bu bölgede bahçelerimizdeki yabani yeşil zeytinleri ekim ayında toplayarak bu bölgeye öz ve aroması yüksek erken hasat zeytinyağı yapmayı başardık” diye özetliyor.

A’DAN Z’YE BUTİK

Nazlı Ünal, keten torbalardan hiçbir ısıl işlem olmadan, metale değmeden, filtrelenmeden kendi halinde gerçek soğuk sızma zeytinyağını elde ettiklerini anlatırken bu yıl 20 Ekim’de başladıkları zeytin hasadında 0, 3 asit zeytinyağı ürettiklerinin altını çiziyor.

Ünal, “Markamız 11.11 Sonsuzluk Gurme ve 10.10 Bütünlük Soğuk Sıkım...2014 hasadı ise 20 ekim de başladı. İlk yağlar çıktı. Enfes 0,3 asitte yeşil denilen yoğun kokulu ve aromalı erken hasat, taş baskı yağımızı aldık” diye detay da aktarıyor.  

DAVET VAR

İki kız kardeş ayrıca, örneğine İtalya’da rastlandığı gibi hasatı izlemek, katılmak isteyenleri de Mudanya’ya davet ediyorlar. Zeytinyağını yerinde tadarak seçmeyi öneriyorlar. Oldukça cazip bir teklif!

NE YAZIK Kİ SINIRLI

Onca özenle elde ettikleri yüksek aromalı yağlarının sınırlı miktarda olduğunu da vurgulayan Ünal kardeşler, “Üretim tekniğimizin zor ve meşakkatli olmasından dolayı butik ve ne yazık ki limitli bir üretim yapılabilmekte. Ancak buna rağmen, yurt dışına markalı satış da yapılabilmektedir” diye ekliyorlar.

MUDANYA’DA ÖNCÜLÜK YAPTIK

2013 yılında Türkiye’nin kadın girişimcileri yarışmasında birincilik de alan kardeşlerin dilinden 11.11 ve 10.10’nun hikayesi kısaca şöyle:

“İki kız kardeş bu işe gönül verdik. Mudanya için ve Türkiye için uğraşıyoruz. Ülkemiz bir zeytin ülkesiyken, ‘neden bizim de yurt dışında markalı, şık ve kaliteli yağlarımız gurme noktalarda yer almıyor’ diyerek girdik bu işe. 7 yıl evvel bu işe gönül verdik ve çok araştırdık, çok gezdik. İşin inceliklerini öğrendik, İspanya’daki danışmanlarımız, ‘keşke eskisi gibi yağ çıkarılabilseydi’ dediği için taş baskıyı araştırdık ve bu teknik üzerine gittik. Ve şu anda harika bir işletme yaratmış durumdayız. Hem tarihe sahip çıktık hem de o nostaljik dokuyu ve saflığı korumuş olduk. ‘Hasat da biz de varız’ demek için Mudanya'da öncülük yapıyoruz, çünkü bizim gibi kimse bu bölge için uğraşmıyor açıkçası, ancak tat, aroma ve nefaset bir başka güzel.”


Yorumlar
Rafik Suleymanli
Marka Muhabbati-dan öyrenmiş oldum. Tebrik edirem
Ayhan Şevmet
Tebrik ederim zor işi başarmışsınız.
Nevin y.c
fiyatlarınızı öğrenmem münkümmü acaba
TC AŞKIN ÇEVİK
SEKTÖRE KALİTELİ ÜRETİMLE KATKI YAPAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Faruk Gür
Tebrikler. Muhteşemsiniz..

Seyhan Çamoğlu
Kutluyorum.
En Çok Okunan Haberler