ZEYTİNYAĞININ ÜÇ DÜŞMANI
google-plus11 Mart 2019 Pazartesi 12:57 (13392)
Aydın Ticaret Borsası Laboratuvar Hizmetleri’nden Tadım Uzmanı Yusuf Küçük uyardı.
ZEYTİNYAĞININ ÜÇ DÜŞMANI

Aydın Ticaret Borsası Laboratuvar Hizmetleri’nden Tadım Uzmanı Yusuf Küçük,  “Zeytinyağının düşmanı; ısı, ışık ve oksijendir. Bunun üçünü de yapıyorlar. Bu şekilde iyi bir yağ yemeleri mümkün değil” dedi.

 

Olivtech, Zeytinyağı Tadım Eğitimi’ne de ev sahipliği yaptı.  Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nden tadım uzmanı ve Gıda Mühendisi Dr. Oya Köseoğlu, Aydın Ticaret Borsası Laboratuvar Hizmetleri’nden Tadım Uzmanı Yusuf Küçük ve Ayvalık Ticaret Odası Laboratuvar Hizmetleri’nden Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar’ın verdiği eğitimde iyi zeytinyağının duyusal özellikleri anlatıldı.


İYİ YAĞ YEMEK İÇİN

Son tüketiciler için ‘İyi bir zeytinyağı nasıl olmalıdır’ sorusunu yanıtlayan Aydın Ticaret Borsası Laboratuvar Hizmetleri’nden Tadım Uzmanı Yusuf Küçük, “Düzgün bir zeytinyağı almak istenirse markalar tercih edilmeli. Bizim kesinlikle çok karşı olduğumuz bir durum var. Merdiven altı üretimlerden ya da yol kenarında olanlardan alınmamalı. Zeytinyağının üretiminde yapılan hataları yok saydığımızda; paketleme ve satışa sunumunda her şey mahvoluyor. Plastiklerin içine dolduruyorlar, bütün gün güneşin altında yol kenarında duruyor. Zeytinyağının düşmanı; ısı, ışık ve oksijendir. Bunun üçünü de yapıyorlar. Bu şekilde iyi bir yağ yemeleri mümkün değil. Kendi sağlıklarıyla oynuyorlar. Zeytinyağı koyu renkli şişede, serin yerde muhafaza edilmeli ve şişenin ağzı açık kalmamalıdır” dedi.

BURUN VE AĞIZ UNSURU

Zeytinyağının tadıldığında ağızda hoş bir tat bırakması gerektiğini ifade eden Küçük, “Bir zeytinyağı taze kokmak zorunda. Kokladığınızda sizde hoş bir his bırakmalı. Ağzınızda dolaştırdığınızda acılığı ve yakıcılığı hissetmek zorundasınız. Bunlar zeytinyağında pozitif özellikler. Koklayarak algılanabilir. İnsanlar burunlarını, ağızlarını kullanacak. En önemli noktalar bunlar” dedi.

Yorumlar
Murat Algun
Markalarida gördük hepsi katkılı çıktı siz böyle diyerek üreticiyi aşağılıyonuz üretici olmasa bi hiçsiniz
Betül Yıldırım
Babam zeytinlerini badana yapıyor. Bu zeytin için faydalı mıdır? Daha fazla verim için ne yapılmalı? Önerileriniz nelerdir?
En Çok Okunan Haberler