Zeytinyağının fibromiyalji hastalarında olumlu etkileri saptandı
google-plus29 Nisan 2020 Çarşamba 18:46 (81584)
Düzenli olarak zeytinyağı kullanımının fibromiyalji hastalarında kardiyovasküler riskleri azaltabileceği bildirildi.
Zeytinyağının fibromiyalji hastalarında olumlu etkileri saptandı

Bu konuda yapılan ve Nutrients dergisinde yayınlanan araştırmaya göre natürel sızma zeytinyağının düzenli kullanımının, fibromiyalji hastası kadınlarda kardiyovasküler risk faktörlerini azalttığına yönelik bulgular saptandı.


Özellikle natürel sızma zeytinyağının sağlık açısından önerildiği bilinirken, Jaén Üniversitesi’nden araştırmacılar araştırmalarında fibromiyaljili kadın hastalarda zeytinyağının bazı kardiyovasküler riskleri azalttığını saptadılar. Çalışmada fibromiyaljili kadın hastalarda zeytinyağının olumlu özelliklerinin yağ asitlerinden kaynaklanabileceği değerlendirildi. Buna göre araştırmada, natürel sızma zeytinyağı tüketiminin bu hastaların günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel kapasitelerine iyileştirici etki yaptığına ilişkin bulgular yer aldı.

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır. Hastalığa yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder. Toplumun yaklaşık yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromuna kadınlarda daha sık rastlanır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesiyle tetiklendiği tahmin edilmektedir.  

Yorumlar