ZEYTİNDOSTU İLE AKHİSAR'DAN GÜÇBİRLİĞİ
google-plus01 Ağustos 2017 Salı 12:28 (2034)
Zeytindostu’ndan Akhisar Borsası’na ziyaret
ZEYTİNDOSTU İLE AKHİSAR'DAN GÜÇBİRLİĞİ

Zeytinlik sahaların imara açılmasını öngören düzenlemeye tepki gösteren ve ilgili maddenin tasarıdan çıkarılmasına öncülük yapan kuruluşlardan Zeytindostu Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin, süreçte kendilerine destek veren Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ve borsa yönetimine teşekkür ziyaretinde bulundu. İki kurum bundan sonra zeytin ve zeytinyağına prim taleplerinde ortak hareket etme konusunda görüş birliğine vardılar.

 

Zeytindostu Derneği, Akhisar Ticaret Borsası’na zeytin alanlarının imara açılmasının önlenmesi adına yapılan girişimlere verdiği destek nedeniyle teşekkür ziyaretinde bulundu.

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

Ayrıca iki kurum ortak yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Murat Çetin, Akhisar’ın zeytincilikte Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olduğuna dikkat çekerek Borsa’nın sektörün sesi haline geldiğini ve bu sesin de kamu tarafından dikkate alındığını söyledi.

Çetin, “Akhisar Ticaret Borsası, son tasarıda zeytin alanlarının imara açılmasını durdurmak için yaptığı girişimler, zeytinin geleceğini, Türkiye’nin geleceğini kurtarmaya katkıda bulundu. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat da, Zeytindostu Derneği’nin sektörün en önemli sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çekerek, “Hepimiz zeytin dostuyuz. Hedefimiz bütün Türkiye’yi zeytin dostu, zeytinyağının dostu haline getirmek. Hedeflerimiz aynı, şifa veren zeytinin tüm sofralarda yer almasını istiyoruz” dedi. Zeytinyağının yanı sıra sofralık zeytine de prim verilmesini için her iki kurumun da uzun dönemdir önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Alhat “10 yılda 7 defa gündeme gelen zeytincilik kanununda değişiklik öngören tasarının artık bizi endişelendirmemesi gerekiyor. Bunun için sektörde bir güven ortamı yaratılmalı. Bir zeytin reformu hayata geçirilmeli. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu. 

 

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri Zeynep Aktürk, Kadri Gündeş, Hakan Gökalp, Genel Sekreter Dilşen Oktay ile Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alhat, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Aslan, Zekeriya Kamahlı, Genel Sekreter Gökben Dikili Altaş’ın katıldığı toplantıda güçbirliğine de imza atıldı. Buna göre prim başta olmak üzere zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tüm çalışmalarda işbirliği yapılacak.

 

Dernek tarafından Borsa üyelerine zeytinyağı tadım eğitimi verilecek.

Yorumlar
"Mansetler" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler