Torbalı zeytinine sahip çıkıyor
google-plus05 Kasım 2018 Pazartesi 09:12 (7431)
Bu yıl yedincisi düzenlenecek
Torbalı zeytinine sahip çıkıyor

Torbalı Belediyesi Saipler’de geleneksel hale getirdiği zeytin festivalinin bu yıl 7.sini düzenlemeye hazırlanıyor. Her yıl kapsamı genişletilen festivalde bir ilk olarak zeytin ve zeytinyağlı yemekler yarışacak. Festivale ilçe dışından da çok sayıda davetlinin gelmesi bekleniyor.

 

 

İlçede yetiştirilen zeytinin tanıtılması amacıyla her yıl festival düzenleyen Torbalı Belediyesi, Saipler Zeytin Festivali’ni 11 Kasım Pazar günü gerçekleştirecek. Torbalı’da tarımsal sanayinin gelişmesinde büyük payı olan zeytin ve zeytinyağı için Saipler’de düzenlenen festival, ilçe dışından da yoğun ilgi görüyor. Her yıl kapsamı genişletilen festivalde bu yıl çeşitli yarışmalar yapılacak. İzmir genelinde yetişen zeytinler ve zeytinyağlı yemekler usta aşçılardan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

Yarışmaya katılmak isteyenler 9 Kasım 2018 tarihine kadar BKM’ye başvuru yapabilecek.

 

YOĞUN ETKİNLİK PROGRAMI

 

Zeytinyağlı yemek yarışmasının jürisi İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Necmettin Erşahin ve 5 yıldızlı otellerde görev yapan ünlü aşçılardan oluşacak. Ünlü aşçılar kurulacak stantta workshop yapacak. Saipler meydanında gerçekleşecek festivalde Torbalı Belediyesi Halk Oyunları ekibi sahne alacak. TRT sanatçısı Sabahattin Gülümser, davetlilere bir konser verecek.

 

İlçe ekonomisine katkı sağlayan zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için Saipler’de düzenlenen festivalin önemli bir etkinlik olduğuna değinen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Zeytin ağacı bolluğun bereketin, sağlığın simgesidir. Yağı, yaprağı, kendisi, mucize faydalar sağlayan zeytin; sofraların eksik edilmeyen en önemli besini. Torbalı’da da çok yoğun bir şekilde üretiliyor. Türkiye’de adı zeytin ile anılan birçok merkez ile yarışır haldeyiz. Torbalı’nın da bu konuda adının duyulması için her yıl festival düzenliyoruz. Zeytin festivali; ilçemizin üretim gücünü, bu alandaki bilinirliğini, ürün kalitesini ve sosyal, kültürel potansiyelini göstermesi bakımından oldukça önemli. Bugün 100 bin dönümlük zeytinlik alanımız var. Bunu da daha da artırmak adına yerel yönetim olarak elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi. Başkan Görmez, 11 Kasım tarihinde yapılacak olan festivale herkesi beklediklerini ifade etti. 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler