Ölken ve Tatlı'dan zeytine prim değerlendirmesi
google-plus27 Ekim 2019 Pazar 20:46 (2955)
Zeytine prim Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşti
 SLOGANLAŞAN “ZEYTİNYAĞINA 1, ZEYTİNE 20 KURUŞ PRİM”

TALEBİNİN ÖNCÜLERİ ZEYTİN AĞACI'NA KONUŞTU

Talebi ilk dile getiren Zeytindostu Derneği’nin iki eski başkanı Zeytin Ağacı’na konuştu

 


SAVIMIZIN TEYİD EDİLMESİ BİZİ MUTLU ETTİ


Zeytin üreticileri yıllardır talep ettikleri prime kavuştular. Zeytine kilogram başına 15 kuruş prim verilmesi Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşti.

İlk kez Zeytindostu Derneği’nce bundan 11 yıl önce gündeme taşınan prim talebi böylelikle kabul görmüş oldu.  Derneğin 2008 yılı faaliyet raporuna da giren zeytine prim söyleminin gerçeğe dönüşmesi üzerine Zeytindostu’nun iki eski başkanı Metin Ölken ile Abidin Tatlı Zeytin Ağacı’na açıklamalarda bulundular.

Bu isimlerden bir dönemin ünlü zeytinyağı sanayicisi Ölken, “Savımız teyid edildi” derken, Tatlı ise kendi döneminde de dernek olarak bu talebin takipçisi olduklarını vurguladı. Her iki başkandan mevcut dernek yönetimine ise serzeniş geldi.

2019 tarım destekleri açıklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre dane zeytine bu yıl ilk kez kilogramda 15 kuruş destek verilecek. Zeytinde ayrıca geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu desteği kapsamında dekara 100 lira destekleme ödemesi verilecekken zeytinyağında ise kilogram başına 80 kuruş destekleme yapılacak. Dane zeytine prim müjdesini rekolte toplantısında Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç 7 Ekim’de açıklamıştı. 


PRİM TALEBİNİN ÖNCÜLERİ SİTEM ETTİ

“ZEYTİNYAĞINA 1 TL, SOFRALIK ZEYTİNE 20 KURUŞ”

10 yılı aşkın süredir zeytine prim verilmesi konusunda Zeytindostu Derneği yönetiminde lobi yapan eski başkan Metin Ölken gelişmenin önemine işaret etti. O dönem “Zeytinyağına 1, zeytine 20 kuruş prim” olarak sloganlaştırdıkları talep doğrultusunda lobi çalışması yürüttüklerini hatırlatan Ölken mevcut dernek yönetimine de sitemde bulundu. Ölken Zeytin Ağacı editörlerine şu açıklamayı yaptı:


“SAVIMIZIN TEYİD EDİLMESİ BİZİ MUTLU ETTİ”

“Malum 2 gün önce Resmi Gazete’de yayınlandığı üzere artık sofralık zeytinde destekleme primi kapsamına alınmıştır. Bu konu sektör gündemine ilk derneğimiz tarafından ortak akıl toplantıları vasıtası ile getirilmiş ve ciddi bir lobi çalışması yapılarak en azından zihinlerde soru işaretleri yaratılmıştır. Bugün ise bu haklı taleplerimizin gerçekleştiğini ve savımızın doğruluğunun geçte olsa teyid edilmiş olmasını görmek beni çok mutlu etmiştir.

Ancak aynı zamanda böyle önemli bir gelişmenin Zeytindostu derneğimiz tarafından hiç gündeme alınmaması,  bu sonuca ilgililer nezdinde teşekkür ederken, sektör bilgilendirmesi yapılırken aynı zamanda derneğimizin bu konudaki öncülüğünün sektöre hatırlatılarak son dönemlerde biraz sıkıntılı gördüğüm sektörün en güçlü STK imajının güçlendirilmesi için bir çalışma yapılmaması da beni üzmüştür.”


2008 FAALİYET RAPORUNA İŞARET ETTİ

Metin Ölken derneğin 2008 yılında yayınlanan faaliyet raporunda yer alan şu maddeyi de hatırlattı:

“Zeytinyağına 1 YTL Zeytine 20 Kuruş Prim” kampanyamız bu projelerden en çok ses getirenleri arasında yer aldı. Meclis gündemine taşınan bu kampanyamız büyük destek bulurken, yakında ciddi sayılabilecek bir prim oranının hükümetçe kabul edilme aşamasında olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu başarı etkin sivil toplum örgütlerinin gücünü ortaya koyan önemli bir örnektir. (Zeytindostu Derneği faaliyet raporu/2008)


ABİDİN TATLI, YAZI KALEME ALDI

2014-17 döneminde Zeytindostu Derneği Başkanlığını üstlenen  Abidin Tatlı ise Zeytin Ağacı’nda yayınlanan köşesinde konuyu gündeme taşıdı. Dernek olarak süreki zeytine prim talebini tekrarlayarak gündemde tuttuklarını kaydeden Tatlı’nın da yazısının son bölümünde derneğin mevcut yönetimine sitem vardı.

ABİDİN TATLI’NIN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler