Mimarisiyle dikkat çeken zeytinyağı fabrikası
google-plus17 Nisan 2020 Cuma 19:16 (58443)
2016 yılında yapımı tamamlanan zeytinyağı fabrikası doğaya uyumlu tasarımı ve mimari yapısıyla beğeni topluyor.
Angelos Organik Zeytinyağı fabrikası, Ege kıyısında 250 dönüm zeytinlik alanda kurulu tanınmış Mimar Han Tümertekin imzalı bir yapı… 2016 yılında yapımı tamamlanan fabrika, doğaya uyumlu tasarımı ve mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

 

Misafirhane, butik satış alanı ve zeytinyağı üretim tesisinden oluşan ve doğal taştan örülü yapı İzmir’in zeytin ağaçlarıyla dolu bölgesi Dikili’nin Bademli Köyü’nde yer alıyor.


Zeytinyağı fabrikası Mimar Han Tümertekin ‘nin projelendirdiği ve endüstriyel bir tesisin doğa ile nasıl uyum halinde olabileceğini gösteren bir yapı durumunda…


Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan tesiste pompa kullanılmadan yağ elde etme fikrinden hareket edilmiş.  Buna uygun olarak zeytinlerin üretim aşamasında aynı yerde preslenmesi / sıkılması gerekiyordu.  Tümertekin’in proje ekibi stratejiye uygun bir plan geliştirdiler. Tesisin yapım aşamasında mevcut bitki örtüsüne ve zeytin ağaçlarının etkilenmeyeceği bir yer saptandı. Belirlenen alanda başlayan inşaatta yerel işgücünden yararlanıldı. Böylece sanayiye uygun inşa teknikleri ile yerel işgücünün entegrasyonu sağlanmaya çalışıldı. Çelik yapısı İstanbul’da tamamlanan fabrika,  bölgedeki mimari dokunun en önemli göstergesi el işçiliği kullanılarak doğal taşlarla dolduruldu.


Yapımında ve örgüsünde beton, galvaniz çelik ve doğal taşların kullanılmasındaki amaç, açıkta kalan yapının bakım gerektirmeden korumasının sağlanmasıydı.

Mimari alanda adından söz ettiren proje aynı zamanda AB Çağdaş Mimarlık Ödülü olarak bilinen 2017 Mies van der Rohe Ödülü'nde ön seçim listesine giren 40 proje arasında yer aldı.


 

PROJENİN KÜNYESİ

Adı: Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi

Bölgesi: Bademli Köyü

Mimar: Han Tümertekin Mimarlık

Proje Fotoğrafları: Cemal Emden

 

MİMAR TÜMERTEKİN KİMDİR?

Mimari çalışmalarını 1986 yılında İstanbul’da kurduğu Mimarlar ve Han Tümertekin Proje Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. çerçevesinde yürüten Han Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa’da projeler gerçekleştirdi. Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel koruma konusunda çalışmalar yaptı. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerinden. Harvard Graduate School of Design, Ecole Spéciale d’Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’da konuk öğretim üyeliği yapan Tümertekin,  1998 ve 2000 yıllarında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne (Türkiye) layık görüldü. Tümertekin’in çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri bulunuyor.  

Yorumlar