İŞTE HİLELİ ÜRÜNÜN CEZASI
google-plus30 Nisan 2018 Pazartesi 11:39 (5061)
CEZA MI TEŞVİK Mİ? BAKIN HİLELİ GIDA SEKTÖRÜNÜN DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR!
İŞTE HİLELİ ÜRÜNÜN CEZASI

Zeytinyağından peynire, ete pek çok gıdada sahteciler haksız kazançtan vazgeçmeyerek sağlığımızla oynuyorlar. Hileli ürünleri üreten firmalara verilen cezalar ise neden bu tağşişle mücadelede mesafe alınmadığını açıklıyor.

 

Dünya Tüketici Örgütü’ne göre ekonomik büyüklüğü tüm dünyada 50 milyar dolar civarında olan hileli gıda sektörünün Türkiye’deki büyüklüğü ise 10 milyar TL’yi buluyor. Bu ürünleri üreten firmalara verilen ceza ise büyüklüğüne bakılmaksızın sadece 18 bin TL.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zafer Şenyurt gıdada hileciliğe dikkat çekerek, sahteciliğe kesilen 18 bin TL cezanın caydırıcılıktan uzak olduğunu belirterek, “Hile yapılmayan ürün neredeyse yok. Ancak etkin bir mücadele de yok” ifadelerini kullandı.

Şenyurt, hileli ürün ürettiği veya satan firmalara uygulanacak cezaların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Şenyurt ayrıca, bazı ürünlerde görsel ve duyusal olarak farkı anlamanın zor ancak mümkün olabildiğini; buna rağmen hileli ürünlerin çoğunda analiz yapılmadan hileyi saptamanın mümkün olmadığını kaydetti. Şenyurt, “Bu nedenle denetimler son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler