ESKİ BÜROKRATTAN ZEYTİNLİKLERİN KORUMA KALKANI YASAYA ‘GARABET NİTELEMESİ
google-plus19 Kasım 2019 Salı 12:04 (5190)
Eski bürokrattan zeytinlikleri koruyan yasaya ‘garabet’ nitelemesi
ESKİ BÜROKRATTAN ZEYTİNLİKLERİN KORUMA KALKANI YASAYA ‘GARABET NİTELEMESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski bürokratı, Maden Mühendisi Oğuz Güner,  zeytincilik yapılan alanların 3 kilometreden yakınında madencilik yapılmasını engelleyen kanunu ‘garabet’ olarak niteledi.  Güner, ‘Dünyanın hiçbir yerinde 3 kilometre mesafede zeytin koruma kalkanı yok’ dedi.


HÜSAMETTİN BERBER / İZMİR

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği 15-17 Kasım tarihlerinde İzmir Swissotel Büyük Efes’te sürdürülebilir madencilik temasıyla bir maden çalıştayı düzenledi. 3’üncüsü düzenlenen ve çeşitli madencilik alanlarından sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda yer alan konuşmacılardan eski bürokrat ve Maden Mühendisi M. Oğuz Güner zeytinlikleri koruyan 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun’u eleştirdi.

Daha önce defalarca değiştirilerek zeytincilik yapılan alanların yakınında da madencilik faaliyetlerinin yapılmasına imkan tanınması hedeflenen ancak gelen kamuoyu baskısıyla vazgeçilen yasa zeytinliklerin 3 kilometre yakınında madencilik çalışmaları yapılmasını yasaklıyor. Konuşmasında maden faaliyetlerini kısıtlayan yerleri sıralayan Güner, zeytincilik kanunun ilgili maddesinden yakınarak şunları söyledi;

“Bir garabet de zeytin alanları (Kanunu)…  Dünyanın hiç bir yerinde 3 km mesafede zeytin koruma alanı kalkanı yok.   Sadece Türkiye’de var.  Nerede yapacaksınız? (Madecnilik) Önünüze dönün tarım, orman, turizm... Bu alanda yanlış algı var. Nerede Türkiye’deki kadar yasak var.”

Güner’in konuşması katılımcılar tarafından sık sık alkışlarla kesildi.

Mevcut maden kanununun da artık madencilerin ihtiyaçlarına yanıt vermediğini dile getiren madenciler yeni bir maden kanunu talep ettiler.

GÜNER’İN ELEŞTİRDİĞİ ZEYTİNLİKLERİN KORUMA KALKANI OLAN KANUN NE DİYOR:

Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez…………”

Yorumlar
Dursun ERGÜN
Adamların kendileri garabet bu adamlar ÜLKEMİZİ talan etmek için kurgulanmış sanki
En Çok Okunan Haberler