‘Şişesi üründen pahalı’
google-plus03 Eylül 2017 Pazar 15:02 (1951)
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ DA YER ALDIĞI ÜRÜNLERDE DEPOZİTO VE GERİ DÖNÜŞÜM ÖNERİSİ...
‘Şişesi üründen pahalı’

Cam şişede satılan bazı ürünlerin şişesinin, içindeki gıda ürününden daha pahalıya geldiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, "Cam şişeli ürünler depozito uygulaması ile satılmalı” önerisinde bulundu.  Palandöken zeytin ve zeytinyağı gibi ürünleri de bu anlamda değerlendirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicilerin gün geçtikçe cam ambalajlara ilgi gösterdiğini söyledi.

TESK Başkanı, depozito önerisinde bulunarak şunları kaydetti;

"Sadece içecekler değil, yoğurt, salça, turşu, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünler de cam kaplarda satılıyor. Her gün milyonlarca camdan üretilen ürünlerin satılmasına neden oluyor. Depozito uygulaması olmayınca camdan yapılan şişe ve kaplar, içindeki ürünle birlikte satılıyor. Depozito olmadığında içeceğin şişesi, içindeki sıvıdan pahalıya geliyor. Hem kendi cebimizi korumak hem ekonomimizi güçlendirmek adına depozito uygulaması büyük fayda sağlayacaktır"

“GERİ KAZANIM ÖNEMLİ”

Cam ambalajların geri dönüşümü konusunda kamuoyu oluşturulmasını isteyen Palandöken sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin cam sanayi üretim kapasitesi 3,5 milyon ton. Su, meşrubat, soda, süt ve benzeri şişede tüketilen içecekler ile yoğurt, salça, turşu, zeytin gibi ürünlerde kullanılan camların geri kazanım sağlayacak şekilde alınıp satılırsa içeceklerin fiyatları da düşecektir. Ülkemiz her cam şişeyi çöpe atacak kadar zengin bir ülke değil.

CAM ŞİŞE YETİŞMEMİŞTİ

Bilindiği gibi zeytinyağı ihracatının rekorlar kırdığı yıllarda zeytinyağı ihracatçısı firmalar şişe yetiştiremediklerinden, cam ambalaj tedarik etmekte zorlandıklarından yakınmışlardı.

//

Yorumlar
bayram s
ürünün kendi de pahalı, çok pahalı satılıyor marketlerde.. çiftçi 12-13 tl alabiliyor. markette 27 -30 lira
En Çok Okunan Haberler