‘Budama’ deyip geçmeyin, uzman bulunmuyor!
google-plus10 Ocak 2020 Cuma 13:47 (18300)
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Medya Platformu üyesi gazetecilerle bir araya geldi. Kestelli ve ekibi Borsa’nın projeleri hakkında bilgi verirken zeytincilik alanında verdikleri eğitimlere de değindiler.
‘Budama’ deyip geçmeyin, uzman bulunmuyor!

*Kestelli: “2023 hedefi tarımsal büyüme ile olacak”


Belirli aralıklarla iş dünyası ile buluşma toplantıları gerçekleştiren İzmir Medya Platformu bu kez İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğinde bir araya geldi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Borsa yöneticilerinden oluşan ekip ile 09 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilen sohbet toplantısında buluşan platform üyeleri, 2019 yılı ekonomik değerlendirmesi ve 2020 beklentileri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan, iş dünyası ile buluşarak medya olarak kente katkı koyacak projelere destek olmaktan mutluluk duyduklarını aktardı ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde gerçekleştirilen bu buluşmanın kendileri için özel anlamı bulunduğunu belirterek, İzmir Ticaret Borsası yönetimine ev sahiplikleri için teşekkür etti.

‘TARIMSAL ÜRETİMDE TEKONOLOJİ’ VURGUSU

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin 2023 hedefine teknolojik tarımsal üretim ile girmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi; “Ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarım ve hayvancılığı koymak zorundayız. Ülkemizin trilyon liralık ilk bütçesi aralık ayında Meclis’ten geçti. 2020 bütçesinde tarım desteklerinin yüzde 36,7 artışla yaklaşık 22 milyar liraya ulaşacak olması oldukça sevindirici. Ancak kıt kaynaklarımızın maksimum verimle kullanımı, örneğin pamuk gibi stratejik ürünlerimizin üretim gücünün artmasına katkı vermesi büyük önem taşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız 2020 yılında temel stratejisini; “Su odaklı destekleme politikası, sözleşmeli üretim, Sera A.Ş., kooperatif marketleri ve arazi bankacılığı” üzerine kurguladığını açıkladı. Bütün bu uygulamaların tarımda üretim ve ticaret dengelerini nasıl değiştireceğini ortak akılla gözlememiz ve varsa aksayan yönlerini birlikte düzeltmemiz şart. Umarım 2020 yılı Türkiye ekonomisi için sıkıntıların sona erdiği ve sürdürülebilir büyüme hedefine yürüdüğümüz güzel bir yıl olur.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

Değerlendirmelerinde yüksek büyüme yerine sürdürülebilir büyümenin ülke adına daha hayırlı olduğunun da altını çizen Kestelli devamla şunları söyledi:

Son yıllarda yaşadığımız acı deneyimler bize ne pahasına olursa olsun yüksek büyümenin değil, sürdürülebilir büyümenin daha hayırlı olduğunu gösterdi. Küresel ekonomiye baktığımız zaman en küçüğünden en büyüğüne tüm ülkelerin kendi üretimini korumak için yoğun bir çaba içinde olduğunu görüyoruz”

‘BUDAMA DEYİP’ GEÇMEYİN!

İzmir Ticaret Borsası olarak zeytincilik alanında da çeşitli projeler geliştirerek uyguladıklarını kaydeden Kestelli, bu projeleri çeşitli kurumlarla imzaladıkları protokollerle güçlendirdiklerine işaret etti.  Borsa Akademi konsepti altındaki eğitim çalışmalarla tarım sektörünün ufkunu genişletmeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyen Kestelli, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ortaklığında gerçekleştirdikleri teknik gezi ve butik eğitimleri örnek olarak dile getirdi.

Zeytin tarımında bazı alanlarda uzman sıkıntısı yaşandığına da dikkat çeken Işınsu Kestelli, zeytin ağacı budama eğitimi için uzman beklediklerini bu konuda konuyu bilen yetişmiş eleman eksikliği olduğunu söyledi. Bilindiği gibi yanlış yapılan budama ve hasat zeytin verimi üzerinde kayıplara yol açıyor.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler