Akhisar, lisanslı depoculuğa geçiyor
google-plus20 Mart 2015 Cuma 00:00 (17126)
Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, fiyatların her yıl yüz güldürmesinin mümkün olmadığına işaret ederek lisanslı depoculuğun önemine işaret etti.
Akhisar, lisanslı depoculuğa geçiyor

Akhisar Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Akhisar ilçesinin Stratejik Tarım ürünü Zeytinde lisanslı depoculuk ihtiyacının belirlenmesi” projesi kapsamında düzenlenen toplantı Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Büyük salonda yapıldı.


Toplantıda konuşan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, “Bugün anlatılan ve yapılan çalışmaları zeytinyağı ile ilgili yaklaşık 5 seneden beri araştırıp ayrıca çalışan bir şirketiz. Bugün zeytinin yanında olmazsa olmazı zeytinyağını da bu programa dahil edebiliriz. Eğer ki isteklerin içerisinde talepleri de toparladığımızda biz Akhisarlı sivil toplum örgütleri olarak Ticaret Odamız ile Ziraat Odamız ile birlikte yönetim ve istişare ederek biz bu harekete hazırız. Gerçekten de bugün lisanslı depoculuğun Akhisar’da olması şehrimizi üreticilerine son derece güç katar” dedi.

“FİYATLAR HER SENE GÜLDÜRMEYEBİLİR”

Zeytinyağında bu yıl artan fiyatlara da değinen Alhat, şöyle konuştu; “Bu sene fiyatlar güzeldi, alıcı çoktu, bunları değerlendirdik. Ama önümüzdeki senelerde bu programlar istediğimiz gibi gitmeyebilir. O yüzden lisanslı depoculuğun bir faydalı yönü de budur. Gerçekten de biz Akhisarlı olarak teknolojik gelişmeyi çok iyi takip ediyoruz. Bugün en iyi ekipmanlar bizde, en iyi traktörler bizde, ilçe tarımımızın sağladığı ilaçlama teknikleri ve gübreleme yöntemleri ile Türkiye’deki en kaliteli zeytini yetiştirdik. Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ile Türkiye’deki en büyük zeytin firmaları da ve Akhisar Organize Sanayimizde de buralarda mallarını en iyi şekilde pazarlamak ve üretmek için Akhisar’ımıza geldiler ve burada bir çok firma aramızda. Ama planlama geldiğimizde, bizdeki planlamalar 3 yıllık veya 5 yıllık. Biz önümüzdeki 50 yılı planlamak için Akhisar’ı öncelikle sadece az önceki konuşmalarda bu yer için uygun olan yer Zeytin İhtisas Organize Sanayidir. Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Akhisar’ın en önemli yerlerinden birisi olacaktır. Ama bu projeyi farklı mahallelerimizde ve köylerimizde lokasyonlarının farklı yerlerde en az 5’er bin tonluk en az 10 ayrı proje ile çünkü bugün Akhisar’ın Zeytinliova’sından, Ballıca’sından, Süleymanlı’sından birçok bölgeye bunu yapabiliriz. Bu projenin öncelikle ortak yapısını hep birlikte yapmamız lazım. Bunları kurumlar üzerinde yönetmek ileride sıkıntılara yol açabilir. Projeyle kazanan bir üretici birliğini desteklemiş”

AKHİSARLI ÇOK DEĞERLİ BİR MEYVEYE SAHİP

Akhisar topraklarında yetişen zeytinin çok değerli bir meyve olduğuna vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ise lisanlı depoculuk sayesinde ciddi anlamda bir katkı sağlanmış olacağını söyledi. 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler