Yanlış hesap Bağdat'tan döndü
google-plus06 Şubat 2015 Cuma 00:00 (12610)
Geçtiğimiz günlerde “Zeytinyağını kızartmalarda kullanmamalı” diyen Fatih Üniversitesi Hastanesi’nden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Sinem Demirci’verdiği bu bilginin eksik ve hatalı olduğu belirtildi.
Yanlış hesap Bağdat'tan döndü

Geçtiğimiz günlerde “Zeytinyağını kızartmalarda kullanmamalı” diyen Fatih Üniversitesi Hastanesi’nden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Sinem Demirci’ verdiği bu bilginin eksik ve hatalı olduğu belirtildi.

Demirci’nin açıklamalarını yayınlamamızın ardından okurlarımızdan gelen bazı mesajlarda diyetisyenin diğer yağların dumanlanma derecesini göz önünde bulundurmadan ezbere açıklama yaptığını vurgulayan okurlarımız her sazı eline alanın zeytinyağı ile ilgili bilgiler paylaşmasına tepki gösterdiler.

Bunun üzerine zeytinyağının ve tabi bitkisel diğer yağların dumanlanma derecelerini araştırdık. Ulaşılan sonuçlar gösteriyor ki zeytinyağı kızartmada da tercih edilmesi gereken bir yağ...

Bilindiği gibi uzmanlar kızartmanın sağlıksız bir pişirme şekli olduğunu peşinen ifade ediyorlar. Ancak iş kızartmada kullanılacak yağ seçimine geldiğinde üzerinde durulması gereken noktanın yağın dumanlanma derecesi olduğunun altını çiziyorlar.

ZEYTİNYAĞI EN İYİ SEÇİM

Yağların dumanlanma derecelerine bakıldığında ise sıralama şöyle oluşuyor;

ZEYTİNYAĞI 210

AYÇİÇEK YAĞI 170

SOYA YAĞI 170

MARGARİN 150

TEREYAĞI 110

Verilen sıralamayı kızartma yaparken yağ seçimi noktasında belirleyici olarak göz önünde tutan uzmanlar, “Eğer kızartma yapacaksanız, kullanacağınız yağ zeytinyağıdır” diyorlar...

 

 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler