Sofraların klasiği: Kırma zeytin
google-plus01 Ekim 2016 Cumartesi 12:39 (3292)
İŞTE YAPILIŞI
Sofraların klasiği: Kırma zeytinOlgunlaşmadan toplanan yeşil zeytinlerden yapılan yeni sezon kırma zeytinler, sofralarda yerini almaya başladı.


Sofralarının vazgeçilmezi bu kahvaltılık ürün, olgunlaşmadan toplanan yeşil zeytinlerden yapılıyor.

Yeşil zeytinlerin, taş ya da ahşap bir aparatla dövüldükten sonra içi su dolu kavanozlarda 15-20 gün olgunlaşmasıyla elde edilen kırma zeytinlerin sezonluk tazeleri, çarşı ve pazarda yerini almaya başladı.  Üreticiler, kırma zeytinin tatilcilerden de büyük ilgi gördüğünü belirtiyorlar.


“TÜM ZEYTİNCİ BÖLGELERDE VAR”

Kırma zeytin kültürünün Ege Bölgesi'ne özgü olduğunu bilinse de bugün Akdeniz Bölgesi'nde de bu tip zeytin sofralara geliyor.

Kuzey Ege’de (Körfezde) ise yılda ortalama yaklaşık 60-80 bin ton sofralık zeytin üretilirken bunun yüzde 15'i kırma zeytin olarak sofralarda yerini alıyor. Kırma zeytinin diğer zeytinlerden farklı olarak özel bir meyve kokusu ve tadı bulunuyor.


KIRMA HIZLI OLUR, ÇİZİK BEKLETİR

Konunun uzmanları, kırmalık zeytinlerin müşterisinin fazla olduğunu bildirerek, "Zeytinleri kırma olarak yaparsanız çok basit ancak bu zeytinleri çizik zeytin olarak yaparsanız uzun süre beklemesi gerekir. En az 3 ay aynı suda durur. Ondan sonra suyunu değiştirerek tatlandırırsınız. Limonunu, tuzunu, yağını koyarsınız, yeşil çizik zeytin olur" bilgisini veriyorlar.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler