Gül Seren - Karasu yine gündeme geldi!Karasu yine gündeme geldi!
google-plus01 Aralık 2015 Salı 22:05 (39904)
Karasu yine gündeme geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı…

Amerikan Kolejinde okuyan bir Malatyalı…

Aslında İstanbullu mu, ya da Adanalı mı demek lazım tam bilmiyorum.

Ama bildiğim önceki Bakan İdris Güllüce gibi bir ara Yıldız Teknik Üniversiteli olması…

Biri Mimar, diğeri ise mühendis…

Hukukçuların arasından sıyrılıp bakan olmayı başarmış kişiler…

Zeytin ile tarım ile ne kadar ilgileri var bilmiyorum.

Ancak; UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, ‘Sektörümüz için önemli olan Zeytin Sıkma Tesislerimizi ilgilendiren söz konusu Genelge ile ilgili bir haber yapabilirseniz memnun oluruz.’ Mesajını geçince ilgimi çekti.

20 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan, ‘Zeytinyağı Tesislerinde Oluşan Atıksuların Yönetiminde Uyulması Gereken Teknik Hususlar Genelgesi’ nde eski Bakan İdris Güllüce’nin imzası vardı.

 

*- Zararı büyük, deniliyor…

 

Genelge ile zeytinyağı üretimi sonucu ortaya çıkan zeytin karasuyunun ve diğer atıksuların çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetiminin sağlanması amaçlanıyor.

Genelgede 3 fazlı çalışan zeytinyağı işletmelerinde zeytin karasuyunun buharlaştırılması amacıyla kurulacak lagünlere ilişkin olarak lagünlerin nasıl inşa edileceği, zemin sızdırmazlığının ne şekilde sağlanacağı, malzeme seçimi, uygun hacim ve alan hesabı, lagünlerin ve zemin kaplamalarının nasıl korunacağı, oluşabilecek kötü koku ıobleminin nasıl ortadan kaldırılacağı, biriken çamurun nasıl bertaraf edileceği gibi teknik hususlar ele alınmış ve örnek lagün çizimleri ile detaylı olarak gösteriliyor.

Ayrıca, pirinanın geçici olarak depolanması ve taşınması için gereken şartlar da bu kapsamda ele alınıyor.

 

*- Ne yapılmalı?

 

Genelge’de, 3 fazlı işletmelerin alan yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle lagün inşa edememeleri durumuna yönelik olarak alternatif bir çözüm ortaya konulmakta olup; bu tip işletmelerin 2 fazlı sistemlere geçiş yaparak karasu sorunundan kurtulabileceğine vurgu yapılmakta ve zeytinyağı işletmelerine yol gösteriliyor.

 

Bu kapsamda, Genelge’nin temel hedefi olan, kirlilik yükü son derece yüksek olan zeytin karasuyunun, zeytinyağı üretim tesisleri yakınlarındaki arazilere veya sucul ortamlara verilmesinin önlenerek zeytinyağı üretiminin yoğun olduğu havzalardaki kirliliğin önlenmesi amaçlanıyor.

 

*- Geniş bilgi alınabilir

 

Genelgeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesindeki mevzuat başlığı altından (http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=mevzuat), zeytin atıklarının yönetimine ilişkin olarak Bakanlıkça gerçekleştirilmiş olan ‘Zeytin Sektörü Atıklarının Yönetimi - ZeytinAY Iojesi’ ne ait bilgi ve belgelere ise (http://www.csb.gov.tr/ıojeler/zeytinay) internet adresinden ulaşılabilinir.

 

*- Biraz sıkıntı var ama…

 

Bilindiği üzere, zeytin ve zeytinyağı üretiminde önde gelen ülkelerden birisi olan Türkiye, Dünya piyasalarda önemli bir paya sahip olup;  üretiminin önemli bir kısmı ihraç ediliyor.

Bununla birlikte, zeytinyağı üretimi sırasında olağan atıksular alıcı ortamlara arıtılmadan verilmesi ciddi çevre sorunlara neden oluyor, zeytinyağı üretiminin artmasına paralel olarak, söz konusu çevresel sorunlar da ivedi çözümlenmesi gereken problemler arasında yer alıyor.

 

*- Hayatı olumsuz etkiliyor

 

Kirlilik yükü son derece yüksek olan zeytin karasuyu, zeytinyağı üretim tesisleri yakınlarındaki arazilere veya sucul ortamlara verilmesi halinde canlı hayatı olumsuz yönde etkiliyor ve özellikle zeytinyağı üretiminin yoğun olduğu havzalarda büyük kirlilik baskısı meydana getiriyor.

Ülkemizde 1000'in üzerinde irili ufaklı işletmenin bu şekilde faaliyet gösterdiği biliniyor.

Bu işletmelerin Marmara Bölgesinden Güneydoğu Anadolu Bölgesine kadar uzanan kıyı şeridi boyunca dağınık bir biçimde faaliyet gösteriyor olması, ortak çözümler bulunmasını da ekonomik anlamda zorlaştırıyor.

 

*- Aydın atağa kalktı

 

Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılan, İstanbul Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası Özel Gıda Laboratuvarları A.Ş. Ege İhracatçı Birlikleri ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı (UZZK) ortaklığında KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenmeye uygun görülen ‘Zeytinyağının Pazar Payının Arttırılması Projesi’kapsamında 20 ilde geçekleştirilecek olan tanıtım ve tadım faaliyetlerinin ikincisini Samsun Piazza AVM’de gerçekleştirdi.

AVM’de yapılan tadım ve tanıtım etkinliğinde, Tüketicilere tadım uzmanları tarafından,  kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

 

*- Ankara’dan haber…

 

Ülke genelinde Zeytinyağı kullanımı arttırmak için KOSGEB Başkanlığına proje hazırlanarak tadım ve tanıtım etkinlikleri düzenlediklerini kaydeden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, ‘Atatürk’ün Şehri Samsun’a zeytinyağını tanıtmak için geldik.

İki gün boyunca tadım uzmanlarımız tarafından yaklaşık 1100 tüketiciye zeytinyağı tadım ve tanıtımımı gerçekleştirildi.

Zeytinyağı üretimi son yıllarda artıyor.

Son yedi yıl içerisinde 70 milyon civarında olan ağaç varlığımızı 180 milyona çıkarttık.

Şu anda eski dönemlerde ürettiğimiz 150 bin ton civarında zeytinyağında iç piyasada tüketimimiz, son zamanlarda 1.5- 2 kg. civarında.

Bu son dikilen fidanlarla birlikte önümüzdeki yıllarda yaklaşık 600 bin ton civarında zeytinyağı rekoltemiz olacak.

Üretmek çok güzel bir şey ama bunun da karşılığının alınması lazım ki, bu ağaçlar yerinde kalsın.

Bizim 1,5-2 kilo olan iç tüketimimizi, mutlaka 5-10 kilo arasına taşımamız gerekiyor.

Projemiz kapsamında zeytinyağının tadım ve tanıtımını yapmak üzere 18 il daha dolaşacağız. 24 ay sürecek olan projemiz ile AVM’lerde Tüketicilere tadım uzmanları tarafından, kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler vereceğiz.’ ifadelerine yer verdi.

 

*- Kalabalık katılımcı gurubu

 

‘Zeytinyağının Pazar Payının Arttırılması Projesi’ kapsamında Samsunda gerçekleştirilen Tadım ve Tanıtım Etkinliğine  Aydın İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Samsun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ahmet Aliyazıcı ve Samsun TSO Genel Sekreteri Süleyman Karabük katıldı.

Bir sonraki Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım etkinliği 26-27 Aralık’da Konya’da gerçekleştirilecek.

 

*-

Bilindiği gibi ‘Zeytinyağının Pazar Payının Arttırılması  Projesi’ iki ay kadar önce başladı.

İstanbul Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ortaklığında Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılan, KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Zeytinyağı’nın Pazar Payının Arttırılması’  Projesi kapsamında 20 ilde gerçekleştirilecek olan tadım ve tanıtım faaliyetlerinin ilki 24-25 Ekim tarihlerinde Ankara Ankamall Avm’de gerçekleştirildi.

Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım etkinliğine; Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından akredite olan Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Başkanı Burcu Keser ve Tadım Paneli Uzmanı Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu görev aldı.

Katılımcılara kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

 

*- Yalnız bırakmadılar

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Borsalar Müdürü Muhibbet Uludoğan ve Büyük Menderes Platformu Başkanı Abrahim Ayvazoğlu da projeye destek vermişti.

24-25 Ekim Ankara Ankamall Avm’de gerçekleştirilen etkinliğe Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyelerinden Cengiz Ülgen ve Abdülkadir Yıldız, Meclis üyelerinden Mustafa Akdam, Ahmet Şenel ve Rıza Uyar katılmıştı.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler