Gül Seren - Herşey tanıtım içinHerşey tanıtım için
google-plus21 Mart 2015 Cumartesi 00:00 (85920)
21 Mart 2015 Cumartesi günü, dün de belirttiğim gibi Urla Belediyesi ile Urla Doğal Sofra Gönüllüleri’nin işbirliğiyle düzenlenen, geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali kutlamaları başladı.
 21 Mart 2015 Cumartesi günü, dün de belirttiğim gibi Urla Belediyesi ile Urla Doğal Sofra Gönüllüleri’nin işbirliğiyle düzenlenen, geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali kutlamaları başladı.

Urla İskele’de saat 11.00’de toplananlar; tahaffuzhane, Kiklad, Klazomenai gezisi yaptılar.

Klazomenai gezisi sırasında zeytinyağı işliği’nde zeytinyağı tadımı yapıldı.

Bildiğiniz gibi İzmir Merkezli Zeytindostarı Derneği de, zaman zaman ‘zeytinyağı tadım günleri’ düzenliyor.

Hatta bugünlerde Bodrum’da yine bir etkinlik var.

Yarın ise saat 10.00’da Urla Belediyesi önünden kalkacak araçlarla Özbek Köyüne ot toplamaya gidilecek.

Önceki gün İstanbul Arnavutköy’de,  Reşat Nuri Güntekin Caddesi’nden yukarı, yani Ak Merkez’e doğru giderken, yol kenarındaki otlara gözüm ilişti.

Göz ucuyla incelediğimde bunları Arapsaçı ile Şevketi Bostan’a benzettim.

Sanıyorum, İstanbul’da de meraklısı çok, çünkü bazılarının üzüm salkımı şeklinde olduklarını ve çilkimleri gibi koparıldıklarını gördüm.
Anlaşılan yemek yapılacak.

 

Dünya Şiir Günü

 

Bugün  ayrıca  ‘21 Mart Dünya Şiir Günü.

Saat 14:00’de Urla Belediyesi ve Cumalı- Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘21 Mart Dünya Şiir Günü’ saat 14:00’de, Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Ahmet Telli’nin şiirleri ile kutlanıyor.

Telli’nin şiirlerini seslendireceği etkinlikte, şair, öğretmen Prof. Dr. Afşar Timuçin tarafından hazırlanan Dünya Şiir Günü Bildirisi okundu.

 

Şiir nedir?

 

Şiir isyandır, şiir aşktır, şiir mücadeledir.

Türkiye ve coğrafyamız insanlığa karşı işlenen suçları kısa ve özlü sözcüklerle dile getirdikleri için cezalandırılan yaşamlarının büyük bölümünü cezaevlerinde geçiren şairlerin mekânı oldu.

Nazım Hikmet,  Ahmet Arif, Orhan Veli, Nihat Behram Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Nevzat Çelik, Metin Altıok, İzmirli Atilla İlhan ve adlarını yazabileceğimiz onlarca, yüzlerce şairi edebiyatımıza armağan ettikleri yüzlerce şiir için şükranla anıyoruz.

 

Sıkıysa!

 

Gün ola devran döne Umut yetişe,

Dağlarının, dağlarının ardında,

Bir tek başak bile dargın kalmayacaktır.

Bir tek zeytin dalı bile küskün,

Sıkıyla yağmasın yağmur,

Sıkıysa uykudan uyanmasın dağ,

Bu yürek ne güne durur!

 

Necati Cumali’den arkadaşım!

 

Geçenlerde İstanbul’dan bir misafirim gelmişti.

Aile dostumuz Ayfer Ülkü...

Akaratlar’da, Necati Cumali sokağındaki konağında oturuyor.

Yeşillikler içinde...

Reşat Nuri Güntekin caddesinden çıkıp, Akaratlar Kültür Merkezini geçtim ve Azerbaycan Konsolosluğu karşısındaki Necati Cumali Caddesi’ne girdim.

Orada aklıma İzmir geldi...

Urla geldi...

Urla’da Necati Cumali’nin müze haline getirilmiş evini ziyaret etmiştik.

Şimdi aklımdan geçen şu:

İstanbul’da Urla Belediyesi ile Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliğiyle bu caddede ‘Necati Cumali adı altında Urla’nın tanıtımı yapılabilir. Çünkü çevredeki insanların çoğunluğu mutlaka ve mutlaka Urla’ya gelebilecek, etkinliğe katılacak ekonomik özgürlüğü olan kişiler.

İlk ve önemli bir adım atılabilir...

Çünkü çoğunun ne Urla’nın güzelliklerinden, ne de etkinliklerinden haberi yok...

 

Türk zeytin ve zeytinyağı İngiltere yolcusu

 

Bu arada Murat Demircan’dan öğrendim:

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için İngiltere'de International Food Exhibition 2015 (IFE London 2015)'a katılacak. ZZTK, söz konusu fuara bu yıl üçüncü kez iştirak edecek.

Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatında altıncı büyük pazar olan İngiltere'ye ve Avrupa pazarına sofralık zeytin ihracatını arttırmak istediklerini belirten ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, ürün tedarikinde zorluklar yaşanmasına rağmen fuarlardan vazgeçmediklerini kaydetti.

International Food Exhibition 2015 (IFE London 2015)'in ZZTK'nın  2015 yılının ilk çeyreğinde katıldığı 5. fuar olduğuna işaret eden Gündeş, ‘Türkiye'de son yıllarda dikilen 80 milyon zeytin ağacı ürün vermeye başladığı zaman 650 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimine ulaşacağız. Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için Türk zeytin ve zeytinyağının bilinirliğinin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ diye konuştu.

 

Her şey tanıtım için

 

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, 2015 yılında şu ana kadar, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Gulfood Fuarı'na, Rusya'da Prodexpo Fuarı'na, Hindistan'da Food Hospitaly World Mumbai ve Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdi.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler