Işıl ışıl bir cilt için 5 mucize yiyecek
google-plus30 Eylül 2015 Çarşamba 10:07 (3160)
İşte ciltteki kızarıklıkları azaltan, cildin ışıldamasını sağlayan ve daha sağlıklı bir cilt dokusu için ideal yiyecekler

İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Healthista’ dergisi diyetisyenlerinden Rik Hay’ın önerilerinden yola çıkarak cildi güzelleştirmek için önerilen yiyecekleri sıraladı. İşte ciltteki kızarıklıkları azaltan, cildin ışıldamasını sağlayan ve daha sağlıklı bir cilt dokusu için ideal yiyecekler;


 

1 - Nar

Nar çekirdeği ürettiği kolajen maddeler sayesinde, cilt kökünde meydana gelebilecek hasara engel olur. Cilt hastalıklarının iyileşme hızını artırmada büyük önem taşıyan nar, C Vitamini açısından da oldukça zengindir. Nar kabuğundan yapılan ‘peeling’ cildin ışıldamasına yardımcı olur.


2- Yaban mersini, ahududu ve böğürtlen

Yaban mersini, ahududu ve böğürtlenin antioksidan özelliği vardır. Deri hastalıkları, kuruluk ve kızarıklıklara karşı yapıcı etkisi bulunan bu meyveler, bağışıklığı da güçlendirir.


3 - Ispanak

Barındırdığı lutein ve beta-karoten bileşenleri sayesinde cildin esnekliğini artırır. İçeriğindeki zengin magnezyum oranı sayesinde cildi temizler ve stres düzeyini azaltır. Uzmanlar hergün ıspanak ve suyu tüketmeyi öneriyor.


4- Karpuz

C Vitamini açısından oldukça zengin olan karpuz, özellikle ciltte meydana gelen yaraların iyileşmesinde önemli bir göreve sahiptir. Parlayan ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için bol bol tüketilmesi gereken karpuz, kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olur.


5- Zeytin ve zeytinyağı

Akdeniz diyetinin demirbaşı zeytin ve zeytinyağı, Omega 3 yağ asidi açısından oldukça zengin. Saç, deri ve tırnak sağlığı açısından büyük önem taşıyan Omega 3 asitleri aynı zamanda dolaşımı artırmaya ve cildi nemli tutmaya yardımcı olur. Ciltte meydana gelen tahrişleri ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olan zeytin ve zeytinyağı ikilisi aynı zamanda önemli bir anti-oksidan görevi de görür. 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler