ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI BU KEZ GAZİANTEP'TE AÇIKLANIYOR
google-plus21 Mart 2018 Çarşamba 12:10 (8460)
REKOR KATILIM BEKLENEN YARIŞMAYA BAŞVURULAR İÇİN SON GÜNLER... MEHMETÇİKLER İLE MİNİKLER DE UNUTULMADI. ZEYTİNDOSTLARI GAZİANTEP'E ÇIKARMA YAPACAK.
ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI BU KEZ GAZİANTEP'TE AÇIKLANIYOR

Zeytindostu Derneği’nin bu yıl 11.’sini düzenleyeceği Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın ödül töreni 21 Nisan’da Gaziantep’te yapılacak. 31 Mart’a kadar başvuruların alınacağı yarışmada 2017-18 zeytin hasat sezonunda Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağları kamuoyuna duyurulacak.  

Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın ilk kez Ege Bölgesi dışında bir ilde gerçekleştirileceğini belirterek, zeytinyağının kalitesine güvenen her üreticiyi yağının kalitesini tescilletmek için yarışmaya katılmaya davet etti.

Zeytinyağının Oskarlarının sahiplerini bulacağı ödül töreninin yapılacağı 21 Nisan Cumartesi günü İtalyan Zeytinyağı Tadım Uzmanı Gino Celletti tarafında Zeugma Mozaiklerinin arasında zeytinyağı tadım eğitimi verilecek.

 

Zeytin ve zeytinyağında kalite ve tüketim bilincini artırmak amacıyla her yıl Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen yarışmada şartname gereğince, kalitesi dikkate alınarak duyusal ve kimyasal analiz sonuçlarına göre kusursuz numuneler altın, gümüş, bronz şeklinde ödüllendirilecek.  Zeytinyağının Oskarları olarak nitelenen yarışmanın değerlendirme süreci sonunda kalitesi tescillenen markalar, 21 Nisan Cumartesi günü Gaziantep’te, Tuğcan Otel’de düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.ZEUGMA’NIN BAĞRINDA ZEYTİNYAĞI TADIMI

Gaziantep’in kültürel markalarından ünlü Zeugma mozaikleri bu kez zeytinyağı tadımına evsahipliği yapacak. Zeytinyağı kalite yarışmasının öncesinde İtalyan Zeytinyağı Tadım Uzmanı Gino Gelletti tarafından Zeugma Müzesi’nde yer alan Zeugma mozaiklerinin arasında bir zeytinyağı tadım eğitimi gerçekleştirilecek.

Aynı gün zeytinyağlı yemek yarışmasının yanı sıra yine Zeugma Müzesi Konferans Salonu’nda "UNESCO Gastronomi Şehri Gaziantep'in Mutfağında Zeytin ve Zeytinyağı" konulu bir de panel düzenlenecek. Panele Nedim Atilla, Sahrap Soysal, Esat Özata,  Gino Celletti, Prof.Dr. Mücahit Taha Özkaya konuşmacı olarak katılacaklar.

NOTER HUZURUNDA KODLANACAKLAR

Temel kalite ve saflık analizleri alanlarında akredite olan Aydın Ticaret Borsası  Labaratuvarı’nda kimyasal analizleri yapılacak numuneler, kimyasal analizlerde başarılı olmaları halinde Muğla Sürekli Eğitim Merkezi’nde alanında 24 kişiden oluşan yetkin bir ekip tarafından duyusal analize tabi tutulacaklar. Numunelerin kodlanması noter huzurunda şeffaf olarak gerçekleştirilecek.

ÇETİN: REKOR KATILIM BEKLİYORUZ

Ülkemizde zeytinyağı tüketiminin arttığını ve daha geniş bir coğrafyaya yayıldığını kaydeden Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin bunda üretici bölgelerin artmasının rolü olduğuna değinerek şunları söyledi;

Derneğimizin 11’cisini düzenlediği kalite yarışması ile dünyada tanınır hale geldik. Yarışma duyurularımız İngilizce da olarak yapıldı. Zeytinyağında söz sahibi olan Yunanistan, İtalya, İspanya ve diğer Akdeniz ülkelerinden yarışmamıza ilgi gösterildiğini gördük. Rekor katılım bekliyoruz. Bu konuyu da ülkemiz adına gurur verici gelişme olarak görüyoruz. Ülkemizde her geçen gün sayıları artan butik zeytinyağı üreticileri yarışmayla kendilerini test etme imkanı buldular. Kaliteli üretim yapanların ödüllendirilirken, ödül alamayan katılımcılar ise eksik ve kusurlarının kendilerine bildirilmesiyle kaliteye yönlendiriliyorlar. 11 yıldır düzenlediğimiz kalite yarışmalarının sonuçlarına baktığımızda kalite ödülü alan markaları daha geniş bir coğrafi alana yayılmaya başladığını anlıyoruz. Zeytinyağında 41 üretici ilimizin her birinden kusursuz yağ elde edilebildiğini görmek sektörümüz adına memnuniyet verici…

ZEYTİNYAĞI KALİTESİNDE DÜNYA İLE YARIŞIYORUZ

Son yıllarda kaliteli üretim adına yapılan etkinlikler ile eğitim çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını sözlerine ekleyen Çetin, ülke olarak zeytinyağı üretiminde kalite çıtasının yükseldiğini kaydetti. Bu gelişmenin kendini Türk markalarının dünya çapında pek çok yarışmadan kalite ödülleriyle dönmeleriyle belirgin hale geldiğine işaret eden Çetin, “Artık Türk zeytinyağları dünyada ödül almayı başaran markalar çıkartmaya başladı. Amacımız bu yarışmalara katılarak bir sonraki hedeflerinin dünyada ki diğer yarışmalara katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmelerini de sağlamaktır

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE ZEYTİNYAĞI TADIMI

Zeugma Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek panelin ve söyleşinin yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu tarafından ilköğretim öğrencilerine zeytin ve zeytinyağı tanıtımı ile tadımı yaptırılacak; bu iki ürünün faydaları miniklere anlatılacak. Öte yandan Zeytindostu Derneği Fotoğraf Yarışması’nda ödül alan eserlerin sergileneceği etkinliğin geliri de Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak.


SON BAŞVURU 31 MART

Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda son başvuru tarihi 31 Mart olarak belirlenirken, başvurular dernek merkezinden alınıyor. Yarışma ile detaylı bilgiye ve yarışma şartnamesine 0232 422 01 02 nolu telefondan ve  zeytindostu.org.tr web sitesinden ulaşmak mümkün...

// 

11. ULUSAL "ZEYTİNYAĞI OSCARLARI ÖDÜL TÖRENİ" PROGRAMI

 20.04.2018 CUMA

Cuma günü gelecek misafirlerin karşılanması, transferleri ve otele yerleşimi

Saat :14.00 23 Nisan kutlaması için Borsa İlköğretim Okulunda İlkokul öğrencilerine Zeytin ve Zeytinyağı hakkında eğitim verme ve tadım yaptırma

Saat: 19.00 Akşam Yemeği

21.04.2018 CUMARTESİ

Cumartesi günü gelecek misafirlerin karşılanması, transferleri ve otele yerleşimi

Saat: 11.00 Sahrap Soysal ve Esat Özata" yönetiminde GAÜN Gaestronomi Bölümü Öğrencileri arasında düzenlenen "ZEYTİNYAĞLI ANTEP YEMEKLERİ YARIŞMASI" düzenlenmesi (MSM'de)

Jüri: Nedim Atilla, Esat Özata, Gino Celletti, Yrd.DoçDr. Oya Özkanlı, Prof.Dr. Fügen Özkaya

Saat: 12.30 - 13.30 arası Öğle Yemeği (MSM)

Saat: 13.30-14.00 arası Zeugma Müzesine Transfer

Saat: 16.30 Zeugma Müzesinde Mozaiklerin arasında İtalyan Tadım Uzmanı Gino Celletti tarafından Protokol üyelerine "Zeytinyağı Tadımı yaptırılması"

Saat: 14.00 - 16.00 arası "UNESCO Gastronomi Şehri Gaziantep'in Mutfağında Zeytin ve Zeytinyağı" konulu PANEL - SÖYLEŞİ

Konuşmacılar: Nedim Atilla - Sahrap Soysal - Esat Özata - Gino Celletti - Prof.Dr. Mücahit Taha Özkaya

Yemek Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödüllerinin Verilmesi

Yer: Zeugma Müzesi Konferans Salonu

Saat: 18.30 Tüm geliri "Mehmetçik Vakfına" bağışlanacak olan "Zeytin Temalı Fotoğraf Sergisinin" Açılışı

19.00 ÖDÜL TÖRENİ

22.04.2018 PAZAR

Saat: 10.00 Tur Rehberi Eşliğinde Gaziantep Kültür Turu

Misafirlerin Havalimanına transferleri ​

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler