UZZK Yönetim Kurulu görev dağılımını yaptı
google-plus14 Temmuz 2017 Cuma 09:34 (5456)
İŞTE UZZK’NIN YENİ YÖNETİM KURULU VE GÖREV DAĞILIMI
UZZK Yönetim Kurulu görev dağılımını yaptı

6 Temmuz’da 10. Olağan genel kurulunu gerçekleştiren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) yeni yönetim kurulunun görev dağılımını gerçekleştirdi. Bu güne dek dört seçimli genel kurulu geride bırakan kurumun Yönetim Kurulu Başkanı önceki dönemde de başkanlık görevini üstlenen Ümmühan Tibet oldu. UZZK İcra Direktörü de yine kurucu başkan Mustafa Tan olarak belirlendi.

 

İŞTE UZZK’NIN YENİ YÖNETİM KURULU VE GÖREV DAĞILIMI

Ümmühan Tibet- Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet Selim Kantarcı- Başkan vekili

Dr. Mustafa Tan- İcra Direktörü

Nejat Özduran- Muhasip

Hüsmen Solmaz- Yönetim Kurulu üyesi

Ercan Çerçioğlu- Yönetim Kurulu üyesi

Emre Uygun- Yönetim Kurulu üyesi

Ercan Türktemel- Yönetim Kurulu üyesi

Mehmet Cavlı- Yönetim Kurulu üyesi

 

Denetleme Kurulu: Mehmet Ok, Dr. Nejat Özilbey

Araştırma ve Danışma Kurulu: Doç. Dr. Murat İsfendiyaroğlu, Prof.Dr. F. Ekmel Tekintaş, Dr. Tuba Öncül Abacıgil, Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, Dr. Ünal Kaya

 

GÜÇBİRLİĞİ VURGUSU
UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, yeni dönemde UZZK olarak, her türlü polemik ve kavgadan uzak durmaya ve sektörün tümünü birleştirmeye, anlaşmazlıkları uzlaşarak çözmeye azami çaba göstereceklerini söyledi.

“ZEYTİNCİLİK KANUNUNA SAHİP ÇIKALIM”

UZZK’nın yeni döneminde verilen ilk mesaj ise geçtiğimiz haftalarda ülke gündemini sarsan zeytincilik yasasının değiştirilmek istenmesi üzerineydi.

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun değişikliği teklifine bir kez daha tepki gösteren Başkan Ümmühan Tibet;  şunları kaydetti.

“Zeytin Kanunumuz dünyaya örnek nitelikteki yasamızdır. Zeytincilik Kanunu dün olduğu gibi bu gün de milyonlarca insanın yaşamını, milyarlarca lira katma değer üreten sayısız işletme ve kurumun çalışmalarını doğrudan etkileyen, düzenleyen, ülkemizin tarımsal gelişimi içindeki rolü ile de bütün ülke insanını yani 80 milyonu ilgilendiren bir yasa niteliğindedir.

Bu ekonomik getiriler birkaç yıl veya 15-20 yıllık bir süre ile sınırlı değildir. Zeytin ağacı Anadolu’ da dokuz bin yıldır insanoğlunun  geçim, beslenme, sağlık ve güzellik kaynağı olarak görevini sürdürmektedir.

Ölümsüz zeytin ağacı, dünya var oldukça da insanlığa ve çevreye hizmete devam edecektir. Bu yönüyle yeryüzünde hiçbir madenin getirisi zeytin ağacının toplam getirisi kadar olamaz. Bu çerçevede; TBMM’ de yedinci kez milli irade Zeytin Kanununun mevcut durumunun korunmasını hükmetmiştir.

Zeytincilik Sektörünün ortak mutabakatı sağlanmadan Kanunumuzun ne ad altında olursa olsun ve torba yasalarla sanayiciler, madenciler, müteahhitler tarafından verilen önergelerle değiştirilmek istenmesi kesinlikle sektörümüzce kabul edilemez bir durumdur. Bu anlamda, 3573 sayılı yasamızın revizyonunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile birlikte ve tam bir sektörel mutabakatla ve bir daha uzun süre değiştirilmeye gerek duyulmayacak şekilde hazırlayabilecek, sektörel bilgi ve donanıma sahibiz. Sektörümüzün gelişmesi ve dünyada hak ettiği koltuğa oturabilmesi için çözüm bekleyen bunca sorunu varken enerjimizi bu sorunların çözümü için harcamak istiyoruz.” 

Yorumlar
Melek Sarı Yüm
Zor bir dönemde, zor bir görev. Yönetime katılan herkesi kutluyorum. Umarım zeytin ağaçları hakkında verilen idam karlarına dur diyebilme ve bu konuyla ilgilenen herkesi göreve çağırma dirayetini göstermenizi diliyorum. Başarılar, kolaylıklar, sevgiler.
Betül Çil
Tebrik eder ,çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Murat Cebeci
Yeni Yönetim Kurulunu kutluyorum. Çok zor bir dönemde görev aldınız.Başarılı olmanızı içtenlikle diliyorum. Bu güne kadarki gayretlerinizi takdirle izledim. Bundan sonra da aynı şekilde sürdüreceğinize eminim. Başarılar, sevgiler, saygılar.
En Çok Okunan Haberler