TASARININ KOMİSYONA ÇEKİLMESİ YETERLİ DEĞİL
google-plus10 Haziran 2017 Cumartesi 15:44 (1944)
SEKTÖR TEMSİLCİLERİ TOPLUMSAL DESTEK VURGUSU YAPTI
TASARININ KOMİSYONA ÇEKİLMESİ YETERLİ DEĞİL

Üretim Reform Paketi içinde yer alan ve zeytinlikleri madencilik ve sanayi yatırımlarına açmaya imkan tanıyan yasa tasarısının TBMM gündeminden çekilerek tasarıyı hazırlayan komisyona yeniden gönderilmesi zeytincileri umutlandırdı.

Sektör temsilcileri sözkonusu sevindirici gelişmenin yanı sıra zeytinlikler için tehlikenin geçmediğine işaret ederek, zeytinlikleri ilgilendiren maddelerin tasarıdan tamamen çıkarılması gerektiği konusunda birleştiler. Sektör temsilcileri komisyon görüşmelerinde bu taleplerini seslendirmeye hazırlanıyorlar.

Bilindiği gibi tasarı komisyona geri çekilse de aynı şekilde onaylanarak TBMM’ne gönderilmesi ihtimali sürüyor. TBMM’de grup toplantılarının olduğu Salı ya da Çarşamba günü toplanması beklenen komisyona sektör temsilcileri de yoğun bir şekilde katılım sağlamaya hazırlanıyorlar.

İşte yaşanan gelişme sonrası gelen bazı mesajlar:

 

UZZK: TOPLUMSAL DUYARLILIK SÜRMELİ

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Mustafa Tan komisyon toplantılarında bulunacaklarını kaydetti. Kamuoyu desteğine vurgu yapan Tan sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Zeytinliklerle ilgili maddeler geri çekildi. komisyona ikinci defa muhtemelen Salı günü gibi gelebileceği anlaşılıyor. Dolayısıyla herkesin üzerine düşeni yapmaya devam etmesi rehavete kapılmaması ve bu durumu başarı olarak görmemesi gerekir. Komisyona mutlaka gideceğiz, sektörel ve toplumsal duyarlığımız birliğimiz ve çalışmalarımız devam etmeli ve edecek” ifadeleriyle mesaj verdi.

ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ: DESTEĞE DEVAM

Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin mücadeleye devam mesajı verdiği açıklamasında, “Zeytinlik sahalarını yatırımlara açmayı hedefleyen yasa tasarısı komisyonda tekrar görüşülmek üzere geri çekildi. Bu henüz tam olarak her şey bitti demek değil; çünkü hala komisyonun bakanların ikna edilebilmesi gerekiyor. Biz çalışmaya devam ediyoruz. Siz de desteğe devam ederseniz çok seviniriz” ifadelerine yer verdi.

ESKİYÖRÜK: GÜNDEMDEN ÇIKARILMALI

İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, kamuoyunun talebi üzerine zeytin yasasının komisyona geri gönderilmesinin olumlu bir gelişme olmasına rağmen yeterli olmadığını belirtti. Eskiyörük, “Ülkemiz açısından büyük önem taşıyan zeytinin geleceği için söz konusu tasarının gündemden kaldırılması gerekmektedir. Bu konu milli bir konudur. Bu talep tüm tarım sektörünün ortak ve yegane isteğidir” dedi.

KAZIM ARSLAN: TARIMA ZARAR VERMEYEN MADENCİLİĞİ DESTEKLEYİN

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan konuyu şöyle değerlendirdi: “Bu tasarıyı Komisyona çekmek yetmez, maddeyi tümüyle tasarıdan çıkarın. Gelin, zeytinci kesimlerle birlikte Tarım Bakanlığı otursun, biz de komisyon olarak görüşlerimizi bildirelim. Tarım komisyonu zeytincilerle birlikte yeni zeytin kanunu çalışması yapsın, Meclisimize gelsin. Bunu görmezden gelmeyin. Zeytinciliğe ve Zeytinyağı üretimine zarar vermeyin. Tarıma zarar vermeyen sanayiciliği, madenciliği, konutu ve yerleşimi destekleyin.”

Yorumlar
"ETKINLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler