Edremitli zeytincilerden ortak tepki
google-plus05 Haziran 2017 Pazartesi 13:39 (2879)
"BİZE DİYORSUNUZ Kİ DÜNYA'NIN EMN KALİTELİ YAĞINI ÜRETMEYİN, EN KALİTELİ MADENİNİ ÇIKARMAYI DENEYİN"
Edremitli zeytincilerden ortak tepkiEdremit İlçesi'nde bir araya gelen, zeytin ve zeytinuyağı sektörü temsilcileri, TBMM Komisyonu'ndan geçirilen zeytincilikle ilgili yasa tasarısına karşı tepki gösterdiler.  

Zeytinciler haftasonunu da boş geçirmediler. Önce sofralık zeytin diyarı Akhisar, ardından zeytinyağının güzide bölgesi Edremit’ten ortak ses yüksekdi.

 

Üretim Reform Paketi olarak adlandırılarn Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ile zeytinliklerin koruma kalkanı niteliğindeki 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkındaki kanunda yapılmak istenilen değişikliğe karşı zeytinciler “Kuzey”de de ortak ses verdiler.  

MUSTAFA TAN. SİYASETE MALZEME YAPMIYORUZ

 UZZK İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan,  sözkonusu değişiklikle üreticinin değil üretimin desteklendiğini savundu. Siyaset üstü düşünerek karşılıklı diyalog ve görüş alışverişi ile bu sorunun çözülmesini istedi. Sanayiye verilen desteklerden rahatsızlık duymadıklarını kaydeden Tan, zeytinciliğe ve zeytincilere olan olumsuz etkilere karşı durduklarını söyledi.

Tan; "750 bin aileyi olmak üzere yaklaşık 2 milyonu, diğer etki alanıyla 10 milyon kişinin görüşü alınmadan yapılan değişikliğe anlam veremiyoruz. Zeytin Kanunu'ndaki bir önceki değişiklik hakkında Danıştay, 14.5 ay sonra yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak bu sürede kanuna aykırı olarak birçok usulsüz ruhsat alındı. Bölgemizdeki bazı madenler 3 kilometre sınırındadır. Buralarda verim kaybımız var" diye konuştu.

Tan sözlerini açıklamasına şöyle devam etti;

"Dekarda 15 ağacın altıdaki alanların zeytinlik sayılmaması ve hayvandan zeytin ağaçlarını koruma ile ilgili olan maddeleri çıkardılar ama 6 defa çıkarılmasını talep edilen zeytin kanunun omurgası niteliğindeki 20. maddeyi, bu yasa taslağındaki 4. maddeyi değiştirmediler. Önce öldürdüler, sonra sıtma olmaya razı olduk. Biz; 3 maddenin 76 maddelik bu torba yasadan geri çekilmesini istiyoruz. Bütün muhalefet ve bazı iktidar partisi milletvekilleri bunu kabul ettiler. Dediler ki, '73 maddeyi geçiriverelim 2 günde, kavgasız, gürültüsüz, oybirliğiyle. Ama 3 zeytincilik maddesi, kıyı ve meralarla ilgili maddeyi de çıkaralım. Ancak daha sonra, 3 maddeyi  üreticilerin ve sektör temsilcilerinin görüşlerini alarak yapalım' dediler. Biz bunun devam ettirilmesini istiyoruz. Bu 3 madde hakkında zeytin sektörünün bileşenleri ile birlikte karar verilmesini istiyoruz."

DENİZER: CANIMIZ YANIYOR

Edremit Ticaret Borsası ve Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticiler Federasyonu Başkanı Tarkan Denizer , “Canımız yanıyor” açıklamasında bulundu.

Denizer şöyle devam etti, “Bu yaptığınız ile bize direk şunu söylemiş oluyorsunuz; 'Siz artık dünyanın en kaliteli zeytinyağını üretmeyin. Siz dünyanın en kaliteli madenini çıkarmayı deneyin. Dünyanın en iyi otellerini yapmayı deneyin.' Siz bize bunu mu diyorsunuz? Bize bunu böyle demeyin "

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Semerci ise, "Ülkemizin altıda üstü de madeni de zeytini de bizimdir. Ancak dünyanın en değerli ürünlerinden sayılan bu ağacı yok etmeden ülkenin değerlerinin ortaya çıkarılması lazım" ifadelerini kullandı.

HANİ SÖZLER!

Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon ise milletvekilleriyle yaptıkları görüşmelerde kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini savunarak, sivil toplum kuruluşlarını destek olmaya çağırdı.

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker de, yasanın geçmesi halinde bütün emeklerinin heba olacağını vurguladı.

KUZEYDEN GELEN TEPKİYE KİMLER KATILDI?

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Semerci, Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal, Edremit Ziraat Odası Başkanvekili Ali Yılmaz Diker…

 

Yorumlar
"ETKINLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler