BAKAN ÖZLÜ: İHTİYAÇ GİDERİLMEZSE BU YASA, 17-20 DEFA YİNE GELEBİLİR
google-plus14 Haziran 2017 Çarşamba 16:22 (2380)
BAKANDAN YİNE ŞAŞIRTAN ÇIKIŞ... BAZI SEKTÖREL STK'LARI ELEŞTİRDİ
BAKAN ÖZLÜ: İHTİYAÇ GİDERİLMEZSE BU YASA, 17-20 DEFA YİNE GELEBİLİR

BAKANDAN YİNE ŞAŞIRTAN ÇIKIŞ


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tartışılan zeytinlik maddesinin, Sanayi Komisyonu'nda 4 partinin ortak önergesiyle tasarıdan çıkarılmasına ilişkin konuştu. Özlü, kendileriyle süreç boyunca temasta olan bazı STK’ları eleştirdi, yaklaşımlarını doğru bulmadığını kaydetti. Özlü, “İhtiyaç giderilmediği sürece yasa tasarısı 17-20 defa yine gelebilir” diye şaşırtıcı bir çıkış da yaptı.

 

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine ilişkin kanun tasarısındaki kamu yararı kararı alınan yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilebilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 2'nci maddenin; kamuoyunun çığ gibi artan tepkisinin ardından dünkü komisyon toplantısıyla tasarıdan çıkarılmasına karar verilmişti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tartışılan zeytinlik maddesinin, Sanayi Komisyonu'nda 4 partinin ortak önergesiyle tasarıdan çıkarılmasına yönelik olarak şunları söyledi:

“ÖNERİ SUNULMADI; REDDETMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR”

"Bazı STK'lar bu süreçte ilin valisine, gıda tarım hayvancılık il müdürü ve bakana güvenmediklerini söylediler. Bunları doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. 15 gündür sanayicilerimizi yağmacı diye ifade eden söylemle karşı karşıya kaldık. Getirdiğimiz ikinci maddedeki sistemde bir yanlış ve kusur olmadığını buna inandığımızı ifade etmek istiyorum.  Alternatif önerilere açık olduğumuzu her zaman ifade ettik. Bu konuda maalesef bir öneri gelmedi. Reddetmekle sorun çözülmüyor. Türkiye'de zeytinlik sahası tanımı ve zeytinlik sahalarıyla ilgili karar alacak bir yapılanmaya adına ne derseniz deyin ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmediği sürece 17-20 defa bu yasa yine gelebilir. Dönmüyor desek de dünya dönüyor"

 

Yorumlar
"ETKINLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler