‘MİLLİ İRADE’ GALİP GELDİ
google-plus13 Haziran 2017 Salı 16:57 (20450)
80 MİLYON, ZEYTİNCİLER VE TARKAN KAZANDI. KAMUOYUNA DESTEK TEŞEKKÜRÜ! .Zeytinliklerde madencilik ve sanayi yatırımları yapılamayacak
‘MİLLİ İRADE’ GALİP GELDİ Zeytinliklerde madencilik ve sanayi yatırımları yapılamayacak

Üretim reform paketi kapsamında yer alan ve zeytin ağacı kesimine imkan tanıyarak bu alanlarda maden ve sanayi yatırımları yapmaya imkan tanıyacak tasarı kamuoyunun sert tepkisi üzerine geri çekildi.

Böylece yeniden komisyona çekilen tasarı yapılan görüşmelerin ardından tamamen gündemden kaldırıldı.

 

Daha önce farklı tarihlerde 6 kez meclis gündemine getirilen tasarı 7. kez kamuoyu tepkisi üzerine geri çekilmiş oldu.


KOMİSYONA GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Bilindiği gibi kamuoyundan ve zeytincilerden gelen yoğun tepkilere rağmen komisyondan onaylanarak TBMM'ne gönderilen tasarının zeytinlikleri ilgilendiren maddeleri, artan kamuoyu baskısının sonunda komisyona geri çekilmişti. Bugün (13 Haziran) saat 16:00'da toplanan komisyonda yapılan görüşmenin ardından zeytinlikleri ilgilendiren maddeler tamamen gündemden çıkarıldı

80 MİLYONUN TALEBİYDİ

Ülke kamuoyunun tamamına yakınının sert tepki gösterdiği düzenleme, sektörel kurumların görüşleri alınmadan hazırlandığı yönünde de eleştirilerle karşılaşmıştı. Tasarıya gelen tepkilere Tarkan gibi medyatik isimlerin de katkı vermesiyle birlikte oluşan farkındalık Ankara'da tasarının altında imzası olan sorumlulara adeta geri adım attırdı.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Tarkan'ın tepkisine, "Tarkan'ın zeytinliği mi varmış" diye yanıt vermişti. Bakanın bu tepkisi basın yayın kuruluşlarının haberlerinde yer tutmuştu.

Tartışmanın ilerlemesi üzerine konuya Başbakan Binali Yıldırım da dahil olmuş ve kapsamlı ve iyi hazırlanmış bir Üretim Reform paketinin zeytinlikle ilgili maddelere gelen tepkiler nedeniyle  gölgede kaldığına işaret etmişti.

Gelinen noktada zeytinlikleri madencilik ve sanayi yatırımlarına açması planlanan maddelerin tamamen tasarı paketinden çıkarılmasıyla kamuoyunun talebi karşılanmış oldu. 

Öte yandan daha önce farklı tarihlerde altı kez zeytincilik yasasını benzer maddelerle değiştirme girişimleri olduğu da biliniyor. Sözkonusu denemeler kamuoyu baskısıyla her defasında geri çekilmişti.


Yorumlar
feriha
bravo. katkılarınız için teşekkürler