Zeytinyağında fiyat oyunlarında gelinen nokta
google-plus01 Nisan 2016 Cuma 00:54 (2482)
Trendi ‘geriden’ takip eden üreticilerin zarar etmemek için kulak vermesi gereken bir görüş...
Zeytinyağında fiyat oyunlarında gelinen nokta

Zeytinyağında son iki sezona damgasını vuran fiyat artışı üreticileri güldürdü. Son dönemde para kazanmaya başlayan buna bağlı olarak da zeytinliklerine daha bir özenle bakmaya başlayan üreticileri zor bir dönem mi bekliyor?

 

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’ın görüşüne göre son bir-iki haftada düşüş eğilimine giren zeytinyağı fiyatı, üreticiyi yağını satmadığına pişman etti.


Sezon açılışında üreticiden 14-15 liraya alınan zeytinyağı, Akhisar Ticaret Borsası'nda 8 ila 12 lira arasında işlem görmeye başlayınca bu düşüşün sebebi merak edildi. Bu duruma gelinmesinde tüccarın elinde tuttuğu zeytinyağı stoklarını piyasaya sürmesinin etkili olduğunu öne süren Manisa Ticaret Borsası Başkanı Özkasap, "Piyasada olan zeytinyağlarının fiyatları düşecek düşüncesiyle tüccarın elinde bulunan zeytinyağı da piyasaya sürüldü. Arz-talep dengeleri fiyatları çok etkiliyor. Zeytinyağında bir ay önce yükselme eğilimi vardı, herkes zeytinyağını elinde tutuyor, satmıyordu. Fiyatlarda düşüş olunca stoklardaki fazla zeytinyağı da piyasaya sürüldü. Stoklardaki ürün şu anda piyasada. Bundan dolayı düşüş oldu" diye konuştu. 

Yorumlar
Mustafa
Hiç merak etmeyin..Tüccar bir iki ay içinde piyasadan ucuza Yağı toplar Hazirandan sonra Fiyatların nasıl tavan yaptığını görürsünüz..
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler