ZEYTİNLİKLERE GENÇLEŞTİRME DESTEĞİNİN DETAYLARI ZEYTİN AĞACI’NDA
google-plus26 Ağustos 2016 Cuma 16:39 (7832)
İŞTE PROJENİN MİMARINDAN GENÇLEŞTİRME DESTEĞİNİN MERAK EDİLENLERİ
ZEYTİNLİKLERE GENÇLEŞTİRME DESTEĞİNİN DETAYLARI ZEYTİN AĞACI’NDA

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK)  İcra Direktörü DR. Mustafa Tan, geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca “Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği” kapsamında dekar başına 100 lira destek verileceğini duyurmuştu.  Haberin yayınlanmasının ardından pek çok zeytin üreticisi bölgeden çok sayıda mesaj geldi. Desteklemenin detaylarını merak eden üreticilerin sorularına 20 yıllık arka planı bulunan projenin fikir babası ve hazırlayıcısı Dr. Mustafa Tan, Zeytin Ağacı’nda yanıt verdi.

 

Tan,Verilen destek geleneksel zeytinliklerdeki eski ağaçları kapsayacak. Yıllardır talep ettiğimiz destekleme için açıklanan 100 liralık destek miktarı projenin ilk adımı. İleride destekleme kapsamına sulamadan drenaj sistemine pek çok süreci katmak için bakanlık nezdinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. 100 liralık destekleme çiftçimiz için önemli bir kazanımdır. Hedefmimiz ise 280 liralık yeni ağaç dikim desteklemesinin, gençleştirme ve zeytinliklerin rehabilitasyonu için de aynı miktarda verilmesi” dedi. 

 

HABER: HÜSAMETTİN BERBER

 

ESKİ AĞAÇLARIN VERİMLİLİĞİ ARTACAK

Kamuoyuna gençleştirme desteği olarak duyurulan ödemenin yeni uygulanmaya başlanan kapsamı itibariyle rehabilitasyon budaması olarak nitelenmesinin daha doğru olacağını belirten Dr. Mustafa Tan, “Dekar başına 100 lira olarak uygulanacak destek, zeytinciliğin Gıda, Tarım ve Hayvancık Bakanlığımızca bir devlet politikası olarak belirlenmesinden önceki eski ağaç varlığımıza yönelik… Bilindiği hükümet programına girdikten sonra yeni ağaçlandırmalarda dekar başına ödenen 250 lira destekleme ile zeytin ağacı varlığımız ciddi artış kaydetmişti. Ancak eski ağaçlar bakımsız kaldı ve bu nedenle verim artışı istediğimiz oranda olmadı. Bu ağaçlarda verim artışı sağlamak yeni ağaçlara göre daha kolay. Bu nedenle bakanlığa yıllardır üzerinde çalıştığımız bu projeyi sunduk” diyerek desteklemenin kapsamını açıkladı.

 

Tan’ın Zeytin Ağacı’na yaptığı açıklamada da üzerinde durduğu gibi “Zeytin Ağaçlarının Rehabilitasyon”u uzun soluklu bir proje… Projenin ilk kazanımı ve ayağı olarak eski ağaçlara yapılacak gençleştirme budaması için dekara 100 lira destek sağlanmış durumda.  

 

Ülkemizin milenyumla birlikte giriştiği zeytin ağacı dikme hamlesinin öncesince 90 milyon civarı zeytin ağacımız bulunuyordu. Yeni dikimlere verilen desteklerle zeytin ağacı varlığımız 160-170 milyon seviyelerine geldi. Yeni dikimlere verilen destek eski ağaçların atıl kalması sonucunu doğurdu. Bu da zeytin ve zeytinyağı veriminin bir türlü ağaç sayımızdaki artışla uyumlu olarak artmamasını beraberinde getirdi. Verim sorununa karşı yabani zeytinlerin aşılanması gibi pek çok fikir ortaya atıldıysa da,  problemin kaynağının eski ağaçların atıl kalması olduğunu UZZK’nın o zamanki başkanı şimdilerde ise icra direktörü olan Dr. Mustafa Tan biliyordu.

 

Bu konu üzerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde yapılan görüşmeler sonucunda daha çok; engebeli olan özellikle Körfez, Bursa, Aydın, Milas, Muğla, Bodrum bölgelerindeki alanlardaki eski ağaçları kapsayacak gençleştirme desteği verilmeye başlanması uygun görüldü.

 

DESTEK ŞARTLARI NE?

Söz konusu tebliğ kapsamında; kamu kurum ve kuruluşları dışında 2016 üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı, gençleştirme budaması yapan gerçek ve tüzel kişilere dekara 100 TL Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği ödemesi yapılacak

 

-2016 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve dekarda en az 8 adet zeytin ağacı bulunan verim ve kaliteden düşmüş dikili alanlar geleneksel zeytin bahçesi olarak değerlendirilmeli,

 

-Gençleştirme budaması yapılacak geleneksel zeytin bahçeleri için hisseli ya da hissesiz bir parseldeki tapu hisse alanı (tasarruf alanı) en az 5 dekar olmalı,

 

-Destek kapsamında; yaprak/kök oranının düşmesi nedeniyle obur dal oluşumunun arttığı, verim ve kaliteden düşmüş geleneksel zeytin yetiştiriciliğinin yapıldığı bahçelerde gençleştirme budaması ile verim ve kalitenin artırılması amaçlanmaktadır.

 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK

Şartları karşılayan çiftçiler gençleştirme desteklemesi için ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Üreticiler müdürlüklerde bulunan başvuru formlarını doldurarak işlemlerini başlatabilecekken uygulama ile detayları da yine tarım müdürlüklerinden öğrenebilecekler.

 

GENÇLEŞTİRME UYGULAMASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ

Ağaçlarda yapılacak uygulamaya yönelik de bilgiler veren Tan, şunları bilgileri aktardı;

 

Arazi tespitleri sırasında gençleştirme budamasının yapılacağı bahçelerde üreticiler gençleştirme budaması uygulamalarında; gerekli görülen zeytin ağaçlarında yeniden kuvvetli sürgünler oluşturarak yeni bir taç oluşumunun gerçekleştirilmesi amacıyla, verimden düşmüş ana dalların bazılarının aşı noktasından 20-30 cm yüksekliğinden kesilmesi,  ağaçların ana dalları ve gövdeleri üzerinde oluşan obur dallardan ve kuvvetli sürgünlerden yeni tacın oluşumu için güneş ışınlarının girmesini sağlayacak şekilde gerekli olanların bırakılıp dikine büyüyen, kurumuş ve sık dalların çıkarılması, bırakılan dallarda da kısa budamalar yapılabileceği ve böylelikle ağaç tacının küçültülerek yeniden kuvvetli sürgün oluşmasının sağlanacağı yönünde çitçilerimiz bilgilendirilmelidir.

 

Tan ayrıca, üreticilere budamanın yapıldığı bahçelerde şiddetli kesimden dolayı ağaçların zayıf düşmesi nedeniyle toprak işleme ve gübrelemenin önemli olduğu, kesim yerlerinin aşı macunu ile kapatılması, mantari enfeksiyonlara karşı bordo bulamacı ile ilaçlanması ve gövde ile büyük dalların güneş yanıklığına maruz kalmaması amacıyla kireç badanası yapılması gerekliliğinin anlatılmasının da önemine işaret etti.

 

HEDEF DEKARA 280 LİRA

Tan nihai taleplerinin ise yeni dikimlere verilen desteğin geleneksel zeytin bahçeleri yani eski dikimler için de aynı miktarda uygulanması olduğunu söyledi. Bilindiği gibi sözkonusu rakam ise güncel haliyle dekara 280 lira... Tan bunun gerçekleşmesi halinde zeytinyağı rekoltesinde bir türlü gerçekleşmeyen zeytinyağı rekoltesi sıçramasının yaşanacağını kaydetti.


GELENEKSEL BAHÇELERE GENÇLEŞTİRME DESTEĞİ 

Yorumlar
bulut bey
ben zeytın bahcesı almagı dusunuyorum agacalar 15 yasında devlet tesvık verıyormu
Mehmet caylı
@MehmetBatur eski zeytinliklere verilecek diyor eski zeytinliklerde bakım gereken ağaçlar için maddi destekleme yapılacak
Mehmet batur
Biz 2015 de yaptık şu an ağaçlar süper oldu biz destek den yararlanıyozmu
BOYNER BOYNER
Teşekkür ederiz
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler