Zeytin atığı toprağa can veriyor
google-plus07 Ocak 2016 Perşembe 15:55 (4131)
ZEYTİN ATIĞI YAPAY GÜBRELERDEN DAHA ETKİLİ!
Zeytin atığı toprağa can veriyorEge Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada; “Zeytin Atığının  Tınlı Bünyeli Bir Toprakta Yüzey Akışı, Toprak Kaybı, Drenaj, pH,  ve EC üzerine Etkileri” araştırıldı.


Zeytin Ağacı- Araştırmada,  insan yaşamanın en önemli besin kaynaklarından biri olan toprağın zenginleşmesi ve doğal mineral kaynaklarını işlemesiyle oluşan zengin besin atıklarının toprak üzerindeki etkisi incelendi.


Gökçen Yönter ve Huriye Uysal tarafından yapılan çalışmada, zeytin atığının toprak üzerindeki ph etkisi ve mineral faaliyetleri incelendi. Geliştirilen zirai teknikler ve yapay yağmur organizasyonu ile birlikte toprak üzerine empoze edilen zeytin atıklarının etkisi çeşitli materyaller ile incelenip değerlendirildi. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre zeytin atığının toprak üzerindeki erozyon faaliyetlerini durdurduğu ve toprağı mineraller bakımından zenginleştirdiği tespit edildi. Ayrıca sellerin meydana getirdiği toprak kayıplarından kaynaklanan humus miktarını da düzenlediği gözlemlendi.

 

ZEYTİN ATIĞI YAPAY GÜBRELERDEN DAHA ETKİLİ!

Araştırmanın bir diğer sonucuna göre de son yıllarda tarımsal faaliyetlerde kullanılan yapay ve sentetik gübrelerin, zeytin atığının oluşturduğu olumlu etkiyi göstermediği hatta doğal atıkların oluşturduğu mineral tabakasını deforme ettiği belirtildi. Tarımla ilgilenen çiftçilerin gerek duymadıkları sürece yapay gübrelerden uzak durup doğal humuslardan yararlanması tavsiye edildi. Bunun yanında atığın toprak yüzeyine serpilerek yapılan uygulamanın, atığın toprakla karıştırılmasından daha olumlu sonuçlar doğurduğu ifade edildi. Genel olarak çıkan sonuca göre tarımsal bitkisel atıkların toprak yüzeyindeki mineral erozyonu en aza indirdiği vurgulandı.

Yorumlar
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler